Zmenu prijali pozitívne.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Náklady na regeneráciu tejto časti námestia predstavovali 1,6 mil. eur. Najväčším, 85–percentným objemom prispel Európsky fond regionálneho rozvoja Investícia do vašej budúcnosti. Mesto sa spolupodieľalo 5 percentami, 10 percentami prispel štát.
Kapacita parkovania sa nezmenila
V priebehu pol roka prešla komplexnou inováciou časť Zimnej ulice a park. Vybudovali tu nové inžinierske siete, na náklady mesta urobili nové prípojky dažďovej kanalizácie. Za pomoci vodárenskej spoločnosti zrealizovali nové vodovodné prípojky k 22 tunajším objektom. Betónový starý múrik, ktorý plnil ochranu zelene, odstránili, a tak umožnili spriechodnenie námestia.
Nový šat dostali chodníky v podobe dlažby a komunikácia s vyznačenými parkovacími miestami pre priečne a pozdĺžne státie. Kapacita parkovania ostala nezmenená.
Úpravou prešiel park v strede centra. Jeho plochu s rozlohou 5 700 metrov štvorcových pokryli zeleným kobercom. Na udržiavanie trávnika bude slúžiť zavlažovací systém. Renováciou prešla i technologická časť fontány. V rámci drobnej architektúry pribudlo 30 lavičiek, 15 smetných košov, 5 veľkých stojanov na bicykle a 3 fontánky na pitie.
Nepredvídané okolnosti stavbu predĺžili
Termín ukončenia korešpondoval s nástupom zimných mesiacov. Hoci bol harmonogram presne stanovený, v priebehu prác riešili kompetentní množstvo administratívnych a technických problémov.
„Stavba mohla byť ukončená aj skôr, nebyť nepredvídaných okolností. Pri demontáži spevnených plôch sme našli množstvo pôvodných rozvodov. O ich funkčnosti museli rozhodnúť správcovia sietí. Nemilé prekvapenie nás napríklad čakalo pri objavení vodárenských systémov z minulého storočia. Vodárne ústretovo a rýchlo zareagovali a 360 metrov staré potrubie vymenili na vlastné náklady. Stavbu to však zdržalo o tri týždne. Ďalšie dva týždne sme mali posun kvôli 300–metrovým telekomunikačným kábelovodom, ktoré sme museli preložiť,“ spomína vedúci oddelenia výstavby a dopravy Jozef Gonda.
Uzavretie komunikácie sa nestretlo s priaznivým ohlasom medzi podnikateľmi. Problémy so zásobovaním a úbytok klientely sa odrážal v nízkych tržbách.
„Objektívne povedané, takáto veľká a potrebná rekonštrukcia sa robí raz za päťdesiat rokov. Nebola iná možnosť, celý areál sme museli uzavrieť. Väčšina obchodov celú záležitosť nakoniec vyriešila tým, že zákazníkov aj dovoz tovaru presmerovala do zadných traktov,“ reaguje J. Gonda.
Archeologické nálezy sa nenašli
Súbežne s regeneráciou časti centra obnovili aj verejné osvetlenie celej Zimnej ulice za 261–tisíc eur. Za zmienku stojí aj to, že popri stavebných prácach sa kládol zákonný dôraz i na archeologický prieskum.
Podľa slov J. Gondu pri tejto etape nenašli ani náznak niečoho, čo by patrilo medzi archeologické nálezy. Archeológovia pred pol storočím boli natoľko pedantní, že všetko dôležité našli a zdokumentovali.
Novovešťanom i návštevníkom sa vynovené centrum páči.
„Námestie je teraz veľmi pekné, zdá sa mi akési priestrannejšie. Pozerala som, že tu už nie je múrik, na ktorý som bola zvyknutá. Dúfam, že si našinci budú vážiť zeleň a pekné prostredie a nepoškodia to tu,“ zamýšľa sa Helena Jedináková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš