Na rozšírenie poslanci odklepli sumu 12–tisíc eur.
POPRAD. Náčelník mestskej polície Jaroslav Marušin na poslednom mestskom zastupiteľstve žiadal poslancov upraviť dotácie, ktoré boli určené mestskej polícii zo schváleného rozpočtu.
„Kapitálové výdavky boli pre rok 2011 plánované ako spoluúčasť projektu na rozšírenie kamerového systému podaného ministerstvu vnútra na fond kriminálnej prevencie. Tieto prostriedky nám neboli fondom pridelené pre obrovský záujem iných miest a preto, že Mesto Poprad bolo v projekte už úspešné dvakrát, naposledy v roku 2009,“ reagoval náčelník na to, že následne boli schválené prostriedky v menšom rozsahu.
Kamery chcú do parku
Ako Marušin uviedol, mestská polícia disponuje dvadsiatimi šiestimi kamerami, ktoré sú umiestnené priamo v centre, ale aj na sídliskách.
„Z mestských častí sú kamery jedine v Matejovciach. Kamery sú rotačné a stacionárne,“ doplnil Marušin.
Podľa neho sú kamery postupne dávané tam, kde je najväčší predpoklad páchania trestnej činnosti. „Park pred železničnou stanicou patrí medzi lokality, na ktorej často dochádza k ohrozovaniu občanov a poškodzovaniu majetku mesta. Z tohto dôvodu je nevyhnutné rozšíriť kamerový systém a v uvedenom území umiestniť dve kamery,“ vyhlásil na zastupiteľstve šéf mestských policajtov.
Dodal, že by sa tým rozšírila monitorovaná zóna na parkovisku pri Pošte 2 a časť ulice Hviezdoslavovej.
Kamery nie sú všade
Poslanec Milan Baran (SDKÚ–DS) nedávno zaregistroval neporiadok na námestí, preto sa chcel informovať, či kamerový systém niečo zachytil.
„Nie je podchytená celá pešia zóna. V rámci projektu sme tam chceli umiestniť viacero kamier. Nedostali sme zo štátu podporu, na ktorú bola schválená finančná čiastka 5–tisíc eur,“ zdôraznil na zastupiteľstve Marušin.
Aj z uvedeného dôvodu napokon radnica odklepla na rozšírenie mestského kamerového systému sumu 12–tisíc eur.
Na otázku, či netreba počítať aj s výmenou starých kamier, reagoval Jaroslav Marušin pohotovo.
„Kamery boli pred deviatimi rokmi na oveľa nižšej úrovni ako sú teraz, ide predovšetkým o snímanie priestranstva v nočných hodinách. Touto tematikou sa budeme zaoberať v budúcom období,“ dodal náčelník.
Zistili sme
Kamery pomáhajú
Podľa náčelníka mestskej polície sú kamery len podporným technickým vybavením polície na kontrolu verejného poriadku. „Sú využívané na monitorovanie verejných priestranstiev, kde môže dochádzať k porušovaniu zákona,“ povedal Marušin.
Podľa neho je však kamera veľkým pomocníkom pri objasňovaní priestupkov. „Policajt nemôže byť všade. Všetko, čo odhalí kamera je plus, pretože vieme rýchlo reagovať,“ uzavrel.
mv
Anketa
Cítite sa vďaka kamerám v meste bezpečnejšie?
Pýtali sme sa v uliciach Popradu.
Anna Skybjaková: Koľkokrát vidím aj v televízii, že niekoho zachytila kamera a aj tak ho nechytia. Najlepšie by bolo, keby tu neboli žiadni zlodeji. Nemuseli by sme mať ani kamery. Stojí to kopu peňazí a čo z toho? Darebákov pochytajú, dajú im parádne oblečenie, majú v base teplo aj stravu. Kedysi dostali a báli sa. Dnes sa ešte aj tešia, lebo nemusia ísť do práce.
Igor Hulín:Je dobré, že máme kamery, ale veľmi to nepociťujem. Vandali budú vystrájať, či tam kamery sú, alebo nie.
Igor Halász: Kamery majú svoj význam a malo by ich byť viac.
Marián Pirožek: Pod kamerami je pokoj a nie sú tu výtržnosti. Je to pod kontrolou a má to význam pre bezpečnosť ľudí.
Alena Pirožeková: Musím úprimne povedať, že sama by som do mesta vo večerných hodinách nešla, aj keď sú tu kamery. Všeobecne je to určite bezpečnejšie.
mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš