Zdá sa, že Zlyhali niektorí členovia okrskových volebných komisií pri rátaní hlasovacích lístkov. Stalo sa tak pri voľbách na post primátora, ktoré sa konali v júni. Ústavný súd ich preto vyhlásil za neplatné.
LEVOČA. O stoličku primátora bojovali Milan Majerský (KDH) a Miroslav Vilkovský (Smer–SD). Podľa prvého prepočítavania hlasov víťazom bol pravicový kandidát s náskokom piatich hlasov.
Ústavný súd však pri prepočítavaní zistil, že všetko je inak. Naopak, o tri hlasy viac mal ľavicový kandidát M. Vilkovský.
Zisťovali sme u predsedov jednotlivých politických strán, aké ponaučenie pre nich z tejto situácie vyplýva. Reakcie boli rôzne.
Predseda Smeru–SD na okresnej úrovni Štefan Rusňák uviedol, že nepodajú na nikoho trestné oznámenie napriek tomu, že ich kandidát bol poškodený: „Je to pre nás ponaučenie, budeme lepšie školiť členov okrskových volebných komisií.
Miroslav Kellner, ktorý je v Levoči podpredseda ĽS–HZDS, nám povedal: „Vidíme nedostatky v tom, akí ľudia boli vyberaní do okrskových volebných komisií. Je jednoznačné, kto pochybil, naši ľudia to však mali v komisiách ustrážiť. Preto zvažujeme do budúcnosti iný výber členov komisií.“
Zodpovednosť na strane mesta?
Predseda klubu pravicových strán (SDKÚ–DS, KDH a OKS) Jozef Cvoliga sa domnieva, že za vzniknutú situáciu je zodpovedný aj mestský úrad.
„Politické strany a hnutia nominujú do komisií ľudí s morálnym kreditom, ktorí už niekoľko rokov vykonávajú poctivo svoju prácu. V každej okrskovej komisii sú prítomní zástupcovia všetkých strán a hnutí, aby sa zabránilo špekuláciám a podozreniam. Pri každej okrskovej komisii je prítomný zapisovateľ - zamestnanec mestského úradu, ktorý je profesionál a vie, čo má v tak zložitej situácii robiť. Keď Ústavný súd konštatuje nedostatky v zozname voličov, je potrebné si uvedomiť, kto bol v tom čase zo strany mesta zodpovedný za priebeh volieb.“
Odborník radí, aby boli jednotní
Oborník na samosprávy Ivan Rončák z Transparency International Slovensko radí politickým stranám a hnutiam, aby sa zjednotili pri školení členov okrskových volebných komisií. Dôležitá je práca predsedu komisie, ktorý by mal členom vydávať jasné pokyny.
„V minulosti síce boli úvahy profesionalizovať prácu členov komisií, zatiaľ to však nie je. Členovia sú dnes poväčšine politickí aktivisti,“ povedal I. Rončák.
Vo výbere nevidí problém, myslí si však, že by v komisiách nemali byť rodinní príslušníci kandidátov: „Mohlo by ísť o konflikt záujmov.“
Fakty
Čo skonštatoval Ústavný súd
V náleze Ústavného súdu stojí, že v Levoči niekoľkokrát porušili volebný zákon. Vo dvoch komisiách nesúhlasil celkový súčet platných a neplatných hlasov s údajom v zápisnici.
Okrem toho jednotlivé volebné komisie nepostupovali jednotne pri posudzovaní neplatných hlasov. Napríklad, kým v jednej komisii lístky so zakrúžkovaným menom vyhodnotili ako platný, v inej zase ako neplatný. „Ústavný súd bol nútený nahradiť posúdenie ich platnosti vlastným úsudkom,“ stojí v spomínanom náleze. Ako ďalej vyplýva z nálezu, do úvahy predovšetkým brali, či bola prejavená vôľa voliča.
Až v troch okrskových komisiách zle zrátali hlasy. V jednej z nich až tri hlasy pridali odporcovi, teda M. Majerskému. V ďalších dvoch komisiách tak urobili s jedným hlasom.
Na území mesta v deň volieb pracovalo desať okrskových volebných komisií.
kar
Veselí voliči
Ústavný súd prepočítaval voličské lístky z Levoče približne päť hodín. Lístky boli uložené v jedenástich škatuliach.
Niektoré prejavy voličov vzbudzovali aj úsmev na tvári. O post primátora bojovali dvaja kandidáti, jeden volič dopísal ako tretieho Sandokana.
Iný volič zase slovíčko ne napísal ku kandidátovi, ktorého za primátora nechcel.
Ten nech ide učiť deti – takto prejavil svoju vôľu zase ďalší Levočan. Túto vetu dopísal ku kandidátovi, ktorého nechcel za primátora.
Levočskí voliči si opäť budú voliť svojho primátora 31. marca. Pôjde už o tretie voľby od novembra 2010.
kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš