V Levoči je poriadne horúco. Do politických škriepok sa zapojili aj obyvatelia mesta. Svedectvom toho bolo včerajšie rokovanie mestského zastupiteľstva. Pravičiari a ľavičiari sa nevedia dohodnúť, kto tu má vládnuť po tom, ako Ústavný súd SR rozhodol, že voľby na post primátora mesta sú neplatné. Žiadny zákon neurčuje, ako by sa táto situácia mala vyriešiť.
LEVOČA. Ústavný súd sa za posledné obdobie až dvakrát zaoberal situáciou v Levoči. Za neplatné vyhlásil voľby, ktoré sa tu konali v novembri 2010, vtedy bol víťazom Miroslav Vilkovský (Smer–SD).
V júni zase vyhral Milan Majerský (KDH). Aj tieto voľby sú však neplatné. Opäť tak rozhodol Ústavný súd SR pred niekoľkými dňami.
Pravica však svojho neplatne zvoleného kandidáta v stredu dosadila na miesto prednostu na mestskom úrade. Oponenti tvrdia, že je to špekulatívny a netransparentný postup.
Mesto dnes vedie zástupca Majerského, a to Ján Babej (SDKÚ–DS). Vilkovský tvrdí, že ako posledne legitímne zvolený primátor by sa mal ujať moci on do nových volieb. V meste primátoroval v období od roku 2006 do roku 2010.
Je odhodlaný
Vilkovský každý deň navštevuje mestský úrad s tým, aby mu pravičiari odovzdali agendu a uvoľnili primátorskú kanceláriu.
„Som odhodlaný robiť tak až do ďalších volieb. Podniknem patričné právne kroky. Len občania mesta môžu rozhodnúť, kto bude štatutárom, a to len vo voľbách. Nemôžu tak rozhodnúť poslanci a poveriť vedením mesta J. Babeja. Toho za zástupcu vymenoval primátor, ktorý bol neprávoplatne zvolený,“ uviedol M. Vilkovský.
Ako ďalej povedal, obráti sa na príslušný okresný súd, aby rozhodol v prípade Levoče.
Na postup pravičiarov, a to, že neplatne zvoleného primátora zamestnali ako prednostu, uviedol: „Ukázali, že urobia všetko pre to, aby mali v rukách moc.“
Rozhodli poslanci
„Vedením ma poverilo mestské zastupiteľstvo a to je pre mňa záväzné. Pán Majerský je prednosta, pretože úlohy, na ktorých sme doteraz pracovali, sú spoločné,“ reagoval J. Babej.
Povedal, že len čo budú mať v rukých iné právoplatné rozhodnutie, ktoré by bolo rozdielne ako rozhodnutie poslancov, úrad uvoľnia.
Majerský na margo aktuálnej situácie povedal: „Menovaný za prednostu som bol pánom Babejom. Ten ma požiadal o spoluprácu.“
Levočanom poslanci nedali slovo
Vilkovského sprevádzali na včerajšom mestskom zastupiteľstve jeho priaznivci. Žiadali o slovo, väčšina poslancov však bola proti. Včera preto v Levoči vládli aj vášne.
„Toto je demokracia, toto je sloboda? Za toto sme bojovali 17. novembra? To, čo vládne v Levoči, sa podobá situácii v roku 1948,“ povedala Mária Dvorčáková.
„Som obyčajný človek, stará žena, to čo sa robí, je katastrofa. Voľby sú neplatné. Ako môže pán Majerský ďalej pracovať na mestskom úrade a rozhodovať, kto má viesť mesto?“ povedala Helena Zubčeková.
Ministerstvo odporúča
Levočania budú opäť voliť svojho primátora 31. marca 2011.
Voľby v novembri 2010 vyhlásil Ústavný súd SR za neplatné pre porušenie volebného moratória.
Nasledujúce voľby v júni v tomto roku boli neplatné, pretože niektoré volebné komisie zle zrátali voličské lístky.
Žiaden zákon neurčuje, kto má mesto viesť v prípade neplatných volieb. Zhodujú sa na to ústavní právnici, ktorých sme v minulosti oslovili. Zdá sa, že rozhodnúť by mal príslušný okresný súd.
Ministerstvo vnútra SR môže samospráve len odporúčať, ako by mala postupovať. Hovorca Gábor Grendel nám povedal: „Náš právny výklad je, že mesto by mal viesť zástupca primátora, ak bol zvolený mestským zastupiteľstvom. Je to však len naše odporúčanie, podstatné bude rozhodnutie súdu.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš