V tajnom hlasovaní o tom rozhodlo sedem z prítomných 11 poslancov. Štyria boli proti.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Mestskú políciu (MsP) založili na jeseň roku 2004. Pozostávala z jedného náčelníka a jedného policajta.
Hoci pôvodné vedenie mesta plánovalo rozšírenie policajných radov, v dvojčlennom zložení polícia fungovala dodnes. Kritika na prácu polície viedla náčelníka Štefana Vojtáša k vzdaniu sa funkcie k poslednému dňu tohto roka.
Ako ďalej, to bola otázka, ktorú vedenie mesta muselo v týchto dňoch riešiť. Pripravené boli dve alternatívy, buď MsP v meste ponechajú a vypíšu nové výberové konanie na náčelníka, alebo poslanci odhlasujú nariadenie o zrušení MsP.
Hlasovaniu predchádzala diskusia, ktorú otvoril práve náčelník Š. Vojtáš. Priznal, že žiadosť o vzdanie sa funkcie podal pod určitým tlakom. Jednak to bola neustála kritika zo strany obyvateľov mesta, jedna i mzdové podmienky.
„Ak by bolo potrebné, ešte by som to v polícii potiahol, ale je na vás páni poslanci, ako zvážite situáciu. Keď sme začínali, boli sme dvaja. Bývalé vedenie prisľúbilo rozšíriť rady polície na 1+4, neudialo sa. Robili sme, čo sa dalo, no bohužiaľ, my nerobíme systematickú prácu, ale len to, čo momentálne horí,“ zdôraznil Š. Vojtáš.
„Keď sme začali, riešili sme odpady v meste a na 90 % sa nám to podarilo vyriešiť. Väčšina z uložených pokút bolo na úseku dopravy, za čo nás ľudia kritizovali, že pokutujeme vlastných z mesta. Pôsobili sme preventívne i represívne a odviedli sme kus práce. Ale zažili sme veľa invektív voči práci polície i osobných. Vybudoval sa kamerový systém, ten môže byť iba v správe mestskej polície, kto to bude ďalej zabezpečovať? Tu už nejde o osobu náčelníka, či pracovníka mestskej polície, ide o mesto,“ doplnil.
Dvaja policajti sú málo
„Ako poslanec by som rád poďakoval za prácu mestskej polície. Ako občan som mal isté výhrady, ľudia mali na to rôzne názory. Čo sa týka počtu policajtov, v meste by malo byť viacej. Na druhej strane, dnes sme riešili rozpočet na budúci rok. Chceme šetriť a škrtá sa všade,“ uviedol poslanec Jozef Komara (SDKÚ-DS).
Poslanec Štefan Faltin, ktorý bol pred rokmi náčelníkom predchádzajúcej MsP, je rovnako presvedčený, že polícia s dvoma členmi je nepostačujúca. „Keď sme boli štyria, fungovalo to. Vedeli sme služby rozdeliť. Keď sme vyšli na ulicu, mali sme rešpekt. Ale ak má polícia fungovať s dvoma policajtmi, je to o ničom,“ poznamenal.
Poslanec Miroslav Longauer (nez.) zdôraznil, že ak by sa počet policajtov zvýšil, ich autorita by v meste vzrástla.
Mesto neplánuje posilnenie
Vedenie mesta však nepočíta s rozšírením policajných radov. „Čo sa týka kamerového systému, máme už schválenú dotáciu na chránenú dielňu s troma ľuďmi, ktorí by kamery obsluhovali. Takže to vieme takto riešiť. Ak by sa polícia zrušila, kamerový systém by fungoval práve pomocou týchto vyškolených ľudí,“ zdôraznil viceprimátor Michal Kapusta (KDH).
„Dôvod na prepúšťanie v mestskej polícii nie je nijaký. Je na vás, poslanci, ako rozhodnete o prijatí či neprijatí nariadenia o zrušení polície,“ dodal primátor Jozef Bača (KDH).
Na návrh poslanca Petra Hanigovského (SDKÚ-DS) poslanci ukončili polhodinovú debatu a vzápätí odhlasovali tajné hlasovanie. Zo všetkých 11 poslancov za prijatie VZN o zrušení MsP boli siedmi, proti štyria, nezdržal sa nik. MsP týmto rozhodnutím v meste končí.
Názor odborníka
Občania maje právo cítiť sa bezpečne
- Podľa slov prezidenta Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Jána Andrejka, obecná či mestská polícia má svoje opodstatnenie aj v menších mestách, ako je aj Spišské Podhradie. „Mestá dostávajú od štátu prostriedky na zabezpečenie verejného poriadku. Pokiaľ je to malá obec, kde má starosta či poslanci autoritu, nie je obecná polícia potrebná. V prípade väčších obcí či miest je určite zložka mestskej polície potrebná. Občania majú právo, aby sa v meste cítili bezpečne. Záleží to však od priorít jednotlivých samospráv,“ uviedol J. Andrejko.
- Čo sa týka kamerového systému, v mestách je to rôzne. Buď ho zabezpečujú priamo mestskí policajti, alebo pracovníci chránených dielní. „Všetci však musia vyhodnotiť situáciu, ktorá sa pred kamerou odohráva a na miesto vyslať povolaného človeka, ktorý ju bude riešiť. V prípade, že mestská polícia nebude, koho tam pošlú, pôjde tam primátor, poslanci? Je dôležité zvážiť aj túto vec. Občania sa potom majú právo dožadovať riešenia,“ dodal.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš