Eva Mikolajová z Iliašoviec (okres Spišská Nová Ves) nemala ešte ani 18 rokov, keď sa na túre v Slovenskom raji pošmykla a spadla tak nešťastne, že jej mladý život predčasne vyhasol. Blízki si na ňu spomínajú dodnes. Tak ako aj vyše stovka účastníkov pietnej spomienky na obete hôr na Kláštorisku, kde cez víkend otvorili symbolický cintorín. Osadili i pamätnú tabuľu, na ktorej sa k dnešnému dňu nachádza 66 mien – obetí hôr.
SLOVENSKÝ RAJ/KLÁŠTORISKO. Podľa slov Jána Petríka, zástupcu seniorov Horskej služby na Slovensku, prvotná myšlienka vybudovať spomienkový cintorín venovaný obetiam hôr v Národnom parku Slovenský raj siaha do 90. rokov minulého storočia.
„Ďakovať Bohu, že máme toto pietne miesto, kde sa môžeme schádzať každý rok a vzdávať hold i tichú spomienku tým, ktorí už nie sú medzi nami,“ zdôraznil J. Petrík.
Vlani na lúke v susedstve zachovaných kamenných múrov kartuziánskeho kláštora začali s výstavbou symbolického cintorína, a to osadením jeho základného kameňa – drevenej sochy Matky Božej.
„V priebehu tohto roka sa nám podarilo osadiť ďalšie sochy, ktoré vyrezávali mladí umelci zo Spiša. Na týchto artefaktoch sú osadené tabule s menami všetkých 66 obetí hôr, na ďalšej soche je 22 mien významných osobností národného parku Slovenský raj. Symbolický cintorín je vďaka týmto dreveným sochám jedinečným na celom Slovensku a sme radi, že sa nám to podarilo,“ uviedol Vladimír Mucha zo Správy NP Slovenský raj.
Medzi menami obetí je mnoho jeho známych, priateľov. „V tomto roku v národnom parku vyhasli tri ľudské životy. Jedným z nich bol aj pán Jankovič, ktorý zahynul pod Matkou Božou. Bol to taký pohodový človek, že mi určite chýba,“ zamyslel sa V. Mucha.
Ján zahynul v Alpách
Katarína Mikolajová prišla na Kláštorisko položiť kytičku k soche s menom jej dcéry Evy.
„Dcéra nadovšetko milovala prírodu, Slovenský raj, Kláštorisko bolo jej obľúbeným miestom. Pamätám si na jej slová, ktoré si krátko pred smrťou doma napísala: posledné zbohom, posledné ahoj na dlhej ceste, pred krížom jeden chybný krok a už pád a potom o skalu pribitý drevený kríž... aj ona má svoj kríž v rokline, kde spadla. Je to veľká bolesť,“ zaspomínala so slzami v očiach matka dievčaťa, ktorá je jednou z obetí hôr.
Pri soche s tabuľkou a menom Ján Čech sme našli matku zosnulého Jána. Bol milovníkom hôr, horolezcom a jeho život mesiac pred 40. narodeninami vyhasol v máji tohto roku v Alpách pri zostupe z Grandes Jorasses.
Jeho kolega a kamarát Michal Sabovčík, ktorý s ním v osudnom okamihu bol, mu vyrezal sochu s jeho menom.
„Nikdy sa s tým nezmierim. Je to ťažké, ťažké ak matke zahynie syn. Nikdy na neho nezabudnem,“ vyznala sa matka. Pri synovej soche zapálila sviečku. „Je dojímavé a pekné, že si chlapci aj takto spomínajú na môjho syna,“ dodala.
Fakty
Práca nadšencov
Pietna spomienka na Kláštorisku bola spojená so svätou omšou za obete a osobnosti Slovenského raja.
Symbolický cintorín vznikol neúnavnou snahou ľudí z Horskej a záchrannej služby Slovenský raj, Klubu seniorov Horskej služby na Slovensku, Národného parku Slovenský raj, Asociácii horských sprievodcov.
Ruku k dielu priložili aj dobrovoľníci, ktorí pracujú na archeologickom výskume kartuziánskeho kláštora na Kláštorisku, urbariát a obec Letanovce, dobrovoľníci z najväčšieho spišskonovoveského závodu a Združenie Spišiačik – združenie rodičov a detí s diabetes zo Spišskej Novej Vsi.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš