V Rudňanoch (okres Spišská Nová Ves) sa skákalo cez kožu, spovedalo nadlišiakovi, pila pálenka i pivo, prijímalo sa do baníckeho cechu a nechýbal ohňostroj. To všetko bolo súčasťou už 9. ročníka Šachttágu na počesť sv. Klementa, patróna baníkov. Baníci spomínali i na kolegov, ktorí z bane už nevyfárali.
RUDŇANY. Sv. Klement biskup, v hierarchii tretí po Petrovi, bol vyhnaný na ostrov Krym. Tam musel robiť v bani na lámanie mramoru. Mučili ho a pochovali v mori. Aby nevyplával, položili na neho kotvu. Tá je dodnes pripomienkou jeho umučenia.
Banské tragédie
Socha sv. Klementa v životnej veľkosti – 175 cm, dnes stojí pri rudnianskom kostole, zasvätenom práve jemu. Baníci mu cez víkend vzdali hold položením kytice. A spomínali na kamarátov, kolegov.
„Ako vedúci bane som väčšinu času strávil pod zemou. Pamätám si na jeden hromadný pracovný úraz v úpravni, zahynuli štyria elektrikári. Za tie roky som dosť ľudí vyprevádzal na ich poslednej ceste z bane. Na tých všetkých si spomíname počas Šachttágu minútou ticha,“ povedal Cyril Kacvinský, predseda Baníckeho cechu v Rudňanoch.
Ján Bočkay robil 17 rokov banského merača. Ako vraví, každá smrť zanechala stopy na tých, ktorí prežili. „ V roku 1963 sa robil veľký komorový odstrel. Ako prvý sa šiel dole pozrieť hlavný technik a za ním jeho pomocník. Vonku už nevyšli. Dovtedy baníci nemali dýchacie prístroje, odvtedy do bane chodili už so sebazáchranným prístrojom. Veľa smrteľných úrazov bolo pri doprave, keď baník nohou či hlavou v rýchlosti narazil do výstuže, či prípady pri odstreloch, údržbe. V roku 1967 padli piliere na dvoch baníkov. Smutné udalosti,“ zaspomínal.
V zozname je 83 obetí
Na cintoríne svieti večné svetlo v karbidke pri tabuliach s menami baníkov, ktorí zahynuli v Rudňanoch. „Zoznam je od roku 1943 do 1994, obsahuje mená 83 obetí. Sme baníckou obcou a je našou povinnosťou nezabudnúť na nich,“ poznamenal starosta Miroslav Blišťan (nez.).
Najmladší v zozname sú dvaja 16-roční baníci z Markušoviec a Spišského Hrušova, zahynuli v rokoch 1954 a 1956.
Bane zavreli, tradície ostali
Hoci bane v Rudňanoch sú už zatvorené, baníci udržiavajú tradície Šachttágu. „Budeme prijímať do cechu štyroch lišiakov. Musia preskočiť cez kožu, nechať sa vyspovedať nadlišiakovi, dostanú za to vypiť poldeci či pivo, ak s ich odpoveďami bude nadlišiak nespokojný, dostanú vodu alebo mlieko. Až potom sa stanú členmi cechu,“ vysvetlil tradíciu M. Blišťan. Noví členovia musia prispieť aj do pokladnice cechu.
„Každý rok na sv. Klementa sa stretávame na Šachttágu a udržiavame banícke tradície,“ dodal C. Kacvinský.
Ten tohtoročný odštartoval vo veľkom štýle, pred obecným úradom členov cechu privítali niekoľkominútovým ohňostrojom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš