Poslanci v Starej Ľubovni poznajú zámer investora, ktorý by chcel svoj biznis rozvíjať v spoločnom podniku s mestom. Ide o likvidáciu odpadu a výrobu tepla a elektrickej energie súčasne. Na rokovaní zastupiteľstva o tom hovoril primátor Michal Biganič (nez.). Neprezradil však meno záujemcu, poslanci preto možnú podporu celej myšlienke presunuli na neskôr. Chcú vedieť, s kým má mať mesto do činenia.
STARÁ ĽUBOVŇA. Investor chce v meste pracovať s odpadom a kombinovane s výrobou tepla a energie. Stanovisko k celej veci mali zaujať poslanci Starej Ľubovne. Rozhodli však, že tak urobia až po tom, ako budú vedieť o koho ide. Zdá sa im totiž podozrivé, že niekto, kto chce podnikať sa zatajuje.
Súkromný kapitál v energetike chce mesto aj kvôli dosluhujúcim rozvodom tepla. Na ich opravu totiž peniaze nemá. Radnica už našla investora.
Primátor však poslancom neprezradil, o koho ide. „Investor potrebuje schváliť zámer, aby si mohol vybavovať ďalšie potrebné veci. Neskôr by predložil biznisprojekt,“ povedal M. Biganič.
Poslanci: Ak chce biznis, nech sa ukáže!
„Prečo nepoviete, kto je tým investorom? Ak je všetko v poriadku, mali by ste to povedať,“ nasmeroval otázku primátorovi poslanec Michal Šipoš (SDKÚ-DS).
Podobne reagoval aj poslanec Rudolf Žiak (Smer-SD). „Chceme vedieť, kto je za tým zámerom. Ak by sme mali niekomu niečo schvaľovať, tak je to potrebné aj z morálneho hľadiska. Treba to mať na papieri.“
Poznať investora chcel aj František Orlovský z KDH. „Nech sa k nám príde ukázať, nemôžeme sa len tak niekomu neznámemu zaviazať.“ Poslankyňa Edita Oláhová mala taktiež námietku. „Iritovalo ma, že nevieme, o akého investora ide.“
Michal Biganič: Investor si želal anonymitu
Kto stojí za zámerom, prípadne o akú spoločnosť ide však primátor Michal Biganič poslancom nepovedal.
Zdôvodnil to aj tým, že by sa tým mohlo narušiť know-how záujemcu. „Je to vôľa investora a to rešpektujem,“ poznamenal. Tiež podotkol, že verejnosť sa to aj tak dozvie.
Zároveň dodal, že ním prezentované stanovisko z pohľadu investora nie je pre poslancov a teda pre mesto ničím záväzné. Podľa poslanca Pavla Guregu z KDH to však oponuje primátorovým slovám z úvodu. V nich totiž požiadal poslancov o schválenie.
„Povedzme si pravdu. Energetika v biznise je totiž treťou najziskovejšou oblasťou. Ak to teda nie je pre nás záväzné, prečo by sme to mali schvaľovať?“
Poslancom sa zámer páči, chcú ho však preskúmať
Viacerí poslanci myšlienky neznámeho investora pochválili. Zámer však neschválili. Poznamenali, že nové veci s účasťou moderných technológií môžu byť celému mestu na prospech. Vec teda nezavrhli.
„Musíme to schvaľovať hneď? Veď nepočká investor nejaký čas? Radšej nech sa zloží komisia z odborníkov, ktorí posúdia jednotlivé aspekty zámeru,“ povedal M. Šipoš.
„K celej veci nemáme potrebnú koncepciu. Nech sa vytvorí komisia a preskúma všetky možnosti. Nech vieme, čo je pre mesto výhodné. Ak tu chce investor prísť, tak určite neodíde,“ skonštatovala poslankyňa Klaudia Satkeová (Smer-SD).
Fakty
Ekos má výhrady
Podľa primátora, investor ponúka Starej Ľubovni niekoľko zámerov. Jeden z nich hovorí, že v spoločnom podniku by mal 80–percentný podiel, zvyšok by patril mestu.
Skĺbenie likvidácie odpadu a výroby energie a tepla by bolo podľa M. Biganiča na Slovensku ojedinelé. „Bol by to nový projekt. My by sme do toho nemuseli investovať nič. Na skládke odpadov by vznikli haly na triedenie odpadu. Vyrábali by sa palety alebo brikety a tie by sa splyňovali. Investor chce pozemok na skládke. Pre nás by to bol ďalší benefit, keďže mesto bude potrebovať novú skládku,“ priblížil primátor.
Iné zámery investora hovoria napríklad o postavení 660–kilowattovej jednotky na výrobu energie pre teplo.
Poslanec Peter Bizovský zo Smer-SD počas zastupiteľstva navrhol, aby vystúpili aj riaditelia mestských podnikov. V súčasnosti totiž v Starej Ľubovni triedi odpad Ekos, energetiku zas zastrešuje Slobyterm. Nový zámer by sa teda obidvoch firiem výrazne dotkol.
Práve z Ekosu zazneli niektoré pochybnosti. „Chcem len upozorniť, že pozemky, ktoré by chcel od nás investor, máme v prenájme. Hneď by sme mu ich nemohli dať. Tiež som si nie istý, či by inšpekcia dovolila stavať haly na triedenie na skládke. Je tam veľa odpadu a to nie je pevné podložie. Nevieme tiež, či tam nemôže byť aj toxický odpad,“ poznamenal riaditeľ Štefan Mikuš.
Žiadne výhradu k celému zámeru nezazneli z úst šéfa Slobytermu Jána Džugana.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš