Obrovskou výhodou je, že toto koľajové spojenie už dávnejšie existuje. V súčasnosti však po ňom vlaky nepremávajú.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Ambíciu spojiť cezhraničné regióny vlakovou dopravou majú prednostovia obvodných úradov pod Tatrami. Myšlienke je naklonená aj poľská strana. Lobovať za celý projekt má aj tamojší poslanec, ktorý má blízko k premiérovi Donaldovi Tuskovi.
Prvé rokovania o železničnom prepojení sa uskutočnili v Starej Ľubovni.
„Máme v rukách presvedčivé argumenty. Trať totiž postavená je a hlavne by sa týmto mohol rozhýbať cestovný ruch. Máme tu Vysoké Tatry, Poliaci zas napríklad kúpeľné mesto Krynica. Význam pre našich cestujúcich by iste malo aj postavenie medzinárodného letiska v Krakove,“ povedala jedna z iniciátoriek projektu Zita Pleštinská, prednostka obvodného úradu v Starej Ľubovni.
Región si zaslúži väčší záujem
K iniciatíve sa pridal aj primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak (nez.), prednostovia obvodných úradov Milan Baran z Popradu a Ján Soliar z Kežmarku.
„Tento región by si zaslúžil väčší záujem. Stále nemáme vhodne vyriešenú integrovanú dopravu. Posledné výskumy hovoria, že počty cestujúcich na železniciach budú narastať. Ľudí to bude navigovať, aby železnicou cestovali na dlhšie trasy, trebárs aj do Krakova. Podľa mňa máme oveľa krajšie Tatry z našej strany, je tu teda možnosť dostať Poliakov,“ poznamenal Ján Soliar.
Iniciátori myšlienky zavedenia vlakov medzi Slovenskom a Poľskom vidia možnosti najmä v oblasti cestovného ruchu.
„Podporil by sa aj cestovný ruch návštevnosťou významných historických a kultúrnych pamiatok tejto časti Spiša, kúpeľných miest Vyšné Ružbachy a Krynica, pútnického miesta Litmanová, ktoré denne a v čase výročia zjavenia v auguste navštívi viac ako desaťtisíc pútnikov. Zavedenie vlaku Euroregio Goral by malo dopad na obecné a mestské pokladnice hlavne rozvojom služieb v cestovnom ruchu, a tak v konečnom dôsledku aj na zamestnanosť,“ napísali v liste, ktorým chcú osloviť aj ministra dopravy Jána Figeľa (KDH).
Podpora je aj na poľskej strane
Vlakové spojenie podporujú aj šéfovia samospráv v Poľsku.
„Táto myšlienka sa nám pozdáva. Určite by to bolo v prospech obidvoch strán. U nás o tom budeme hovoriť na najvyšších miestach,“ povedal Marian Cycoň, poslanec poľského sejmu.
Iniciátori myšlienky chcú teraz hľadať podporu na úrade Prešovského samosprávneho kraja. „Takisto to chceme posúvať ľuďom od železníc. Doprava by nemusela byť stratová, ak sa vytvoria vhodné podmienky,“ dodala Z. Pleštinská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš