STARÁ ĽUBOVŇA. Návrh na ocenenia mohla predkladať aj verejnosť. Mená na cenu mesta napokon odsúhlasili poslanci, ďalšie osobnosti odmenil primátor v rámci svojich kompetencií.
Ocenenia v Starej Ľubovni už tradične udeľovali na sviatok sv. Mikuláša. Laureátov na cenu mesta však ešte predtým museli na zastupiteľstve odsúhlasiť poslanci v tajných voľbách.
Dve mená boli pred voľbou stiahnuté, a tak poslanci napokon jednohlasne prikývli trom menám. O jednu osobnosť viac odmenil primátor Michal Biganič (nez.). Ako ešte na zastupiteľstve povedal, títo laureáti získajú sto– eurovú odmenu. Oproti 70 eurám z minulosti je to síce viac, avšak aj laureátov býval spravidla väčší počet.
Cenu mesta Stará Ľubovňa 2011 získali
- Ján Alexík – športový zanietenec a zároveň pedagóg, ktorý pôsobil aj ako volejbalový tréner. V minulosti bol dlhoročným mestským poslancom a popri tom aj členom komisie športu. Je bývalým riaditeľom základnej školy na Komenského.
- Rudolf Damaškovič – rodák zo západného Slovenska, ktorý však mal veľmi blízky vzťah k Starej Ľubovni, kde aj dlhé roky žil a pôsobil. Pracoval tu v rámci strednej školy a to od roku 1953, tiež sa zaslúžil o vznik prvej učňovskej školy v meste. V minulosti organizoval petície za znovuvytvorenie okresu Stará Ľubovňa. Aktívny bol aj v pamätnom roku 1968 ako predseda oblastnej Matice slovenskej. V auguste spomínaného roku recitoval báseň Mor ho! Z mesta musel neskôr nedobrovoľne odísť.
- Rastislav Šipoš – mnohí ho poznajú nielen ako športovca, ale najmä ako odborníka v bielom lekárskom plášti. Primár na oddelení chirurgie už po svojom nástupe priniesol nové odborné trendy. Podľa mnohých aj vďaka jeho práci patrí chirurgia v ľubovnianskej nemocnici medzi dôveryhodné oddelenia pre pacientov.
Cenu primátora Starej Ľubovne 2011 získali:
- Viliam Červeňák – patril k aktívnym členom Zboru pre občianske záležitosti pri mestskom úrade v Starej Ľubovni. Účinkoval ako člen hudobnej zložky, dodnes odovzdáva svoje vedomosti v základnej umeleckej škole.
- Ryszard Kruk – inicioval myšlienku visegrádskych študentských klubov, kde je zapojené aj staroľubovnianske gymnázium. Na jeho návrh dostal most na hranici medzi Čirčom a Leluchowom názov Visegrádsky.
- Mária Sanislóová – podľa navrhovateľov za jej obetavosť a nezištnosť hovoria skutky. Táto žena sa tri roky starala o svoju chorú mamu. V januári pomohla veľkým činom istému človeku. Darovala mu svoju obličku, ktorú nevyhnutne potreboval.
- Mária Tureková – učiteľka na dôchodku. Stojí pri organizovaní mnohých podujatí ako členka kresťanských seniorov. Zostavila jedinečný Staroľubovniansky slovník doplnený o historické fotografie.
rin
Autor: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš