VYSOKÉ TATRY. Prvé storná vo Vysokých Tatrách zaznamenali pred dvoma týždňami.
„Ide asi o 40 rusky hovoriacich turistov. Prišli mi to povedať podnikatelia z niektorých penziónov v Tatranskej Lomnici, Starej Lesnej, taktiež odborárske hotely. Pobyty v Tatrách odmietajú aj pre štrajk lekárov na Slovensku,“ povedala Bibiána Dzurillová z informačnej kancelárie v Tatranskej Lomnici.
Podľa slov Dzurillovej za storná Rusov a Ukrajincov môže aj nedostatok snehovej pokrývky, či ceny vyššie o desať percent.
„Hore išli lanovky a vleky. Je to ťahačka do Tatier, ponúkajú kvalitné služby a hlboko sa pred nimi skláňam, no napríklad ubytovanie hore nešlo. Je kríza. K nám chodia rusky hovoriaci turisti strednej a nižšej vrstvy, nie extrémne bohatí. Ceny si porovnávajú s cenami v Taliansku, Rakúsku či Švajčiarsku,“ doplnila.
Oslovili sme viacero tatranských penziónov a hotelov, no ich majitelia o téme rušenia pobytov veľmi hovoriť nechcú. Zrušenie rezervácií potvrdil jeden penzión.
„V priebehu posledných 10 dní bolo u nás zrušených päť rezervácií, z toho jedna z Ukrajiny, je to zhruba 25 osôb. Nemôžem však potvrdiť, že to bolo kvôli štrajku lekárov,“ napísali nám z penziónu Slalom v Tatranskej Lomnici.
SACR rušenie pobytov nepotvrdila
Generálny riaditeľ Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR) Peter Belinský nám ale rušenie pobytov pre štrajk lekárov nepotvrdil.
„Osobne som volal s Markom Blitshteynom, konateľom cestovnej agentúry Pilgrimtour, ktorá do Tatier priváža najviac ruských a ukrajinských turistov a ani ten o žiadnom rušení pobytov pre štrajky nevie. Samozrejme, štrajk lekárov nie je dobrý signál do sveta. Vyzývam preto všetkých, ktorí môžu prispieť k zlepšeniu kreditu a dobrého mena Slovenska v zahraničí, aby tak učinili a prispeli tak k tomu, aby počty zahraničných návštevníkov Slovenska rástli,“ vyhlásil Belinský.
Peter Chudý zo Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry tvrdí, že za stornami Rusov a Ukrajincov môže byť skôr hospodárska recesia.
„Nevylučujem, že niekoľko individuálnych rušení pobytov kvôli štrajku lekárov byť nemohlo. Nemyslím si, že by to malo byť zdrojom masového storna. V roku 2009 Slovensko čelilo plynovej kríze. V niektorých krajinách ako Ukrajina, Rusko bola informácia, že na Slovensko by sa nemalo cestovať, lebo tu ľudia budú mrznúť. Pokojne sa to dá prirovnať k tomu,“ odvetil Chudý.
Šedivá: Štrajk špeciálne nezaujíma ruský trh
Zuzana Šedivá, pracovníčka Zväzu hotelov a reštaurácií si myslí, že štrajk lekárov určite nemôže nejako špeciálne zaujímať ruský trh. „Skôr to bude problém nedostatku snehu v celej Európe. Okrem toho rezervácie dva týždne pred nástupom odzrkadľujú zväčša reálne počty,“ dodala Šedivá.
Šéfka popradského letiska Ivana Herkeľová ozrejmila, že ak by sa rušili pobyty vo väčšom rozsahu, cestovné kancelárie a touroperátori by museli rušiť lety u dopravcu.
Podľa Dzurillovej môže za storná každá negatívna správa, ktorá ide z našej krajiny.
„Internet je silná zbraň, ktorou sa veľmi rýchlo rozšíria zlé šumy o danej destinácii, ktorá sa ich bytostne dotýka. Mali by sme si uvedomiť, akou formou púšťame von takéto informácie. Či napríklad v prípade úrazu, či ochorenia vieme zaručiť lekárske ošetrenie v našej krajine pre turistov,“ povedala Dzurillová.
Podľa nej by malo upokojiť turistov aj ministerstvo zahraničných vecí, ktoré vydáva víza.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš