SPIŠSKÉ BYSTRÉ. Na príprave Kubašského jarmoku sa podieľala celá dedina. „Veľká vďaka patrí organizátorom a Folklórnemu súboru Rovienka, ktorý si pripravil vlastný program aj so zabíjačkou,“ uviedol starosta Spišského Bystrého Martin Lavko. Ten neskrýval nadšenie a je rád, že sa v obci rodí nová tradícia. „Bývali tu ľudové remeslá, chceli sme to nahradiť niečím novým,“ dodal.
Program až do januára
Za celou myšlienkou stáli dvaja, a to Peter Ujčík, miestny umelec a učiteľ a jeho dobrá kamarátka Helena Kundisová. „Ten nápad tu bol už dávnejšie. Hľadali sme akéhosi mladšieho brata k tradičným ľudovým remeslám, aby bolo akcií viac,“ povedal spoluorganizátor Peter Ujčík.
Dodal, že Kubašský jarmok je len jednou časťou programu Vianoc v Spišskom Bystrom. „Pred týždňom sme slávnostne rozsvietili vianočný stromček a až do šiesteho januára budeme prinášať ďalšie zaujímavé podujatia. Súčasná mládež sa akoby bojí toho starého a práve touto formou chceme oživiť to naše tradičné, aby sa za nás domáci nehanbili,“ zdôraznil.
Hitom Vianoc zabíjačka
Vedúci Folklórneho súboru Rovienka Martin Marušin mal na starosti tradičnú dedinskú zabíjačku. „U nás je zvykom zabíjať v čase adventu a vtedy si u nás na svoje mäsiari neprídu. Z vlastného sa zabezpečujeme na zimu,“ naznačil s úsmevom. Podľa neho je jarmok vítaným spestrením tradičného života v obci. „Aj návštevníci sa od nás môžu čo–to priučiť,“ dodal.
Halušky prezrádzajú tajomstvá
Kým chlapi pripravovali domáce dobroty, dievčatá zo súboru sa venovali prezentácii miestnych zvykov. „Na Ondreja bývalo liatie cínu, podľa ktorého dievky hádali, aký bude ich nastávajúci,“ prezradila Mariana Jakubčová.
Eliška Švajková ju doplnila. „Naším obecným zvykom je varenie halušiek. Tie sa varia na Katarínu a vkladajú sa do nich mená miestnych chlapcov. Po uvarení si dievčatá vyberajú z halušiek svojho ženícha,“ vysvetlila.
Tradičné zvyky predviedli aj členovia folklórneho súboru z Vernára. „Ja som sa obliekol do kostýmu 'starého ' a vystupujem v programe mládenky, čo je tradíciou zvestovania narodenia Krista Pána medzi sviatkami,“ uviedol Jozef Kunoš, okolo ktorého sa motali najmä deti.
Stánky s pestrým sortimentom
- Jarmok bol plný stánkov so zaujímavým tovarom. Bolo ich dvadsaťdva a výber bol naozaj pestrý. „Prišli sme prezentovať výrobky našich mentálne postihnutých žiakov. Takto môžeme ešte viac pomáhať našim deťom v ich tvorivom snažení,“ uviedla asistentka zo Špeciálnej základnej školy v Poprade a obyvateľka Spišského Bystrého Marta Greňová.
- Okrem domácich stánkarov sme natrafili aj na šikovných ľudí z iných miest. Petra Glatzová pochádza zo Zlatých Moraviec, ale žije vo Svite. Na jarmok prišla ponúknuť svoje vlastné textilné dekorácie. „Je v tom kúsok mňa samej, a tak ponúkam aj lásku, s ktorou tieto výrobky vznikali,“ dodala.
- Až z Martina zavítala do Spišského Bystrého Jitka Nováková, ktorá vyrába kvetinové dekorácie a bižutériu. „V týchto končinách som na jarmoku prvýkrát. Takáto atmosféra sa mi páči, a to mám rada,“ povedala.
mv
Nasávali atmosféru Vianoc
- Domáci kubašania si nevedeli atmosféru premiérového jarmoku vynachváliť. „Je to príjemné a zábavné spestrenie vianočných sviatkov. Prišli sme celá rodina, dali sme si vianočný punč, obzreli si stánky a nakúpili nejaké darčeky,“ uviedla Monika Haliková.
- Emília Smolárová prišla so synom. „Nič podobné tu doteraz nebolo. Na oživenie je to super,“ povedala. „Páči sa mi tu úplne všetko. Je to super akcia,“ doplnil malý Matej Smolár.
- Mária Bednárová chváli snahu obce pritiahnuť sem niečo nové. „Malo by sa to dodržiavať. Na dedinu takéto podujatie úplne pasuje,“ uzavrela.
mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš