GELNICA. Mnohí Gelničania, ktorým kaplnka prirástla k srdcu, sú kvôli práci roztrúsení doslova po celom svete. Vo vynovenej kaplnke však už stihli organizovať rôzne festivaly a stretnutia.
Modlili sa tu baníci
Kaplnka sa nachádza v rekreačnej časti Turzov. Postavili ju v roku 1780.
Ako nám povedal koordinátor projektu Gerhard Weag, stavbu vtedy zrejme financovala miestna šľachta. Slúžila aj gelnickým baníkom, ktorí sa tu zastavovali a rozjímali pri modlitbe.
„Práca v baniach bola veľmi ťažká s minimálnymi bezpečnostnými opatreniami. Niektorí baníci sa z práce nikdy nevrátili domov,“ vysvetlil G. Weag.
Pustili sa do nej vandali
Do obnovy kaplnky sa miestni pustili, pretože ako povedal G. Weag, kultúrne národy svoje historické pamiatky zveľaďujú.
„Deje sa tak takmer všade vo svete. Gelnica je výnimočné mesto, bol tu, napríklad, prvý dominikánsky kláštor na území niekdajšieho Rakúsko-Uhorska,“ opísal G. Weag.
Kaplnka na Turzove bola opustená, postupne sa do nej púšťali aj vandali. „Napríklad, rozbili okná, rozkradli veže,“ povedal koordinátor projektu.
Gelničania preto postupne dali do poriadku okná, strechu, dvere, dlažbu, oltár a vymaľovali interiér. V budúcnosti by sa chceli pustiť do fasády, osadiť novú bránu a dať do poriadku vežičku.
Turzov je im blízky
Gelnickú kaplnku opravujú aj bratia Stanislav a Juraj Marcinek.
„V Gelnici sme sa narodili a Turzov je nám ako miestna oblasť veľmi blízka. Preto sme sa tiež angažovali v obnove kaplnky. Je to dobrá myšlienka. Naši priatelia, ktorí podnikajú v remeselníckych službách, nám pomohli za rozumnú cenu. Pracovať pri kaplnke dalo aj fyzicky zabrať, bolo treba nosiť vodu vo vedrách z potoka, ktorý je vzdialený asi 50 metrov. Aj ostatný stavebný materiál sme museli nosiť kvôli náročnému terénu v rukách,“ povedali nám Marcinekovci.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš