SPIŠSKÁ BELÁ. Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., chystala v decembri tohto roka presun šiestich nových vlakových súprav, ktoré verejnosť pozná ako modré vláčiky, a chcela ich nahradiť pôvodnými starými vlakmi. Ich presun však vďaka iniciatíve miestnych obvodných úradov i mesta Spišská Belá zatiaľ odložili.
Vytvorila sa iniciatíva za ich zachovanie v našom regióne, za ktorou stoja okrem mňa aj prednostovia obvodných úradov v Poprade Milan Baran, v Kežmarku Ján Soliar a v Starej Ľubovni Zita Pleštinská, vysvetľuje Bieľak. Táto iniciatíva stojí na štyroch prioritách, a to zachovanie moderných vlakových súprav na trati Poprad Tatry Plaveč, zavedenie integrovanej dopravy vo verejnom záujme, zvýšenie záujmu zo strany cestujúcich o túto regionálnu trať a zatraktívnenie cestovania možnosťou zavedenia vlakového spojenia do Krakova.
Podľa nového modelu dopravnej obsluhy bude železničná doprava využívaná na miestu dopravu iba v špecifických prípadoch, a to ak bude dostatočný prúd cestujúcich, ak nebude jestvovať alternatívna cestná infraštruktúra, alebo ak v danej oblasti existuje vhodný turistický potenciál. Ak tu chceme zachovať tieto súpravy a vôbec celú osobnú železničnú dopravu na tejto trati, musíme hľadať riešenia, aby podtatranský región uspel v rámci pripravovaného nového modelu dopravnej obsluhy hlavne vďaka svojmu turistickému potenciálu, upozornil Bieľak.
Jednou z možností je zavedenie vlakového spojenia Eurorégió Goral na trati Poprad Kežmarok Spišská Belá Stará Ľubovňa Krynica Nový Sacz Krakov. Tento marketingový ťah by určite prilákal viac turistov a pozdvihol by imidž železničnej dopravy. Podporil by sa aj cestovný ruch návštevnosťou turisticky a historicky významných miest v regióne Tatier, Pienin i Šariša a Spiša, konštatoval Bieľak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš