Deny, Kim, Dafne. Táto veselá trojka robí dlhé roky spoločnosť Janke Nechalovej zo Smižian. Spolu chodievajú do škôlok a tešia najmenších. V rámci canisterapie – psej terapie – učia deti, ako sa správať ku psíkom i to, čo všetko títo zlatí retrieveri dokážu. Deti si ich zakaždým obľúbia a jedni od druhých sa učia navzájom. Deny a Kim sú dokonca šampióni Slovenska, takže deti sa učia od skutočných majstrov.
SMIŽANY. Všetko sa to začalo pred rokmi, keď Janke rodičia kúpili Denyho. Po psíkovi vždy túžila. Odvtedy sa psia rodinka rozrástla o Kima a Dafne, ktorým je Deny otcom. Trojku zlatých retrieverov dopĺňa rotvajler Amber. U Nechalovcov je tak každý deň veselo.
Janka začínala v Špeciálnej základnej škole v Rudňanoch, kde bola možnosť raz do týždňa vziať si na hodiny v škole i svojho píska. Tam kdesi sa to začalo. Inšpirovala ju aj kamarátka z vysokej školy, ktorá sa canisterapii venovala naplno.
„Keď som psíka vzala do triedy, deti si ho ihneď obľúbili. Keď ho chceli pohladiť, museli byť aktívne a hlásiť sa, aby prišli k tabuli, kde ležal. Doslova sa predbiehali, kto pôjde. Bolo vidieť, že ich to motivovalo k lepším výkonom,“ zaspomínala Janka.
Dnes učí v ZŠ v susedných Markušovciach a vedie kynologický krúžok. Aj tu má s deťmi a psíkmi iba dobré skúsenosti. „Deti psíka v triede veľmi intenzívne vnímajú. Vidieť, že sú pozornejšie, aktívnejšie,“ zdôraznila mladá chovateľka.
Preto sa rozhodla vypracovať výchovno-vzdelávací program pre deti. V rámci canisterapie chodieva s Denym, Kimom a Dafne po škôlkach a školách a učí deti, ako sa k psíkom správať, čo všetko dokážu.
„Chcem hravou formou ukázať, čo psík dokáže, ako sa majú k nim deti správať. Súťažíme, deti robia to, čo psíky. Voľne a hravo sa učia základné veci. Myslím si, že všetci sa vzájomne učia. Deti to vnímajú veľmi pozitívne a mňa to veľmi teší.“
Ako sa správať pri stretnutí so psom
Často počúvame o stretoch detí a psov, ktoré niekedy končia i tragicky. J. Nechalová je presvedčená, že k útokom často dochádza z nevedomosti detí o správaní a reakciách psov a nie vždy musí byť na vine iba pes. Preto výchova detí aj v tejto oblasti je veľmi dôležitá.
„V prvom rade je dôležité nevešať sa na psíka. Môže mu to byť nepríjemné, môže ho niečo bolieť, a preto sa bráni, nie preto, že je agresívny. Ďalej je to podávanie dobroty, nutné je otvoriť dlaň. Rovnako aj pri zoznamovaní sa je dôležité otvoriť dlaň, aby si psík človeka navoňal a vzal si o ňom informácie. Keď dieťa vidí napríklad psíka voľne pobehujúceho na ulici, určite ho netreba hladkať. On z pocitu ohrozenia môže zaútočiť. Alebo keď sa dieťa bojí takého psa, zvykne sa mu dívať priamo do očí. Je to chyba. Pes to môže vziať ako výzvu a rovnako z pocitu ohrozenia zaútočiť. Psíka si netreba všímať a ísť ďalej,“ priložila niekoľko rád chovateľka, pre ktorú je canisterapia relaxom najmä po náročnom dni v škole.
Pohodová štvorka
Zaujímalo nás, akí sú jej psí zverenci. Najmladšia je Dafne, nasleduje Kim a otec Deny. Najstarším je rotvajler Amber.
„Je to taký pohoďák. Keď príde návšteva, stačí, že ho niekto pohladí za uchom a už sa ho nezbaví. Rád sa totiž mazná. Deny má už svoj vek, ale akoby sa znova vracal do šťenacích čias. Je to taký blázonko s deštruktívnymi sklonmi. Kim ako prvý beží k deťom a nechá sa stískať, hladkať. Je taký dobrák, že zlodeja v dome i pohostí,“ dodáva s úsmevom Janka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš