Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcií Korzára a SME.
Príčiny požiaru a smrti zatiaľ nie sú známe.
HUNCOVCE. Na prelome rokov zomrela pre požiari v rómskej osade v obci Huncovce (okres Kežmarok) žena a jej dve deti.
Krátko po piatej hodine ráno boli do osady privolaní kežmarskí hasiči, ktorí ratovali štyri horiace chatrče, no život troch ľudí sa im zachrániť už nepodarilo.
Pri požiari zomreli 26-ročná Zuzana so svojimi dvoma deťmi, päťročnou Evou a sedemročným Sebastiánom.
Fakty
Požiare s obeťami
2009
V osade v Lomničke uhorelo pri požiari domu dvojročné dievčatko, šestnásť ľudí ostalo bez strechy nad hlavou
Začiatkom februára zhoreli v osade za košickou teplárňou dve sestry, 20-mesačná Daniela a 9-mesačná Slávka.
2008
V tej istej osade uhorel starý muž.
Na košickom sídlisku Lunik IX sa udusili pri požiari traja maloletí súrodenci.
2006
Nedbanlivosť pri manipulácii s otvorených ohňom na povale chatrče v osade v Žarnovici sa stala osudnou pre 34-ročného Sergeja.
2004
V Huncovciach pri požiari zahynula trojčlenná rodina.
2000
V apríli zomreli pri požiari drevenice v osade v Pribyline matka a jej dve deti.
„Obeťami nešťastia sa stala matka s dvoma deťmi,“ uviedol operačný dôstojník HaZZ v Kežmarku Roman Hovaňák.
Na miesto nešťastia boli podľa dôstojníka vyslaní štyria hasiči a dve cisterny. „Následky požiaru stále odstraňujú, keďže ešte dohasínajú zvyšky,“ dodal krátko po deviatej ráno.
Ako Hovaňák uviedol, správa ešte nie je vyhotovená a zatiaľ sa nevie, čo bolo presnou príčinou požiaru a smrti. „Zatiaľ viem len toľko, že dve chatrče zhoreli úplne a ostatné sú poškodené,“ doplnil.
„Telá sme objavili asi po trištvrte hodiny od nášho príchodu. Pri zásahu museli pomáhať policajti, ktorí tíšili emócie,“ dodal.
Matka uhorenej ženy si myslí, že požiar bol spôsobený odpálenou petardou. „Hneď sme volali hasičov a pomáhali pri hľadaní dcéry a vnúčat,“ prezradila zdrvená žena.
Nič nezvyčajnéVýjazdy kežmarských hasičov do osady v Huncovciach nie sú ničím neobvyklým. Požiare tu hasia minimálne raz za rok.
Vlani pred Vianocami zhorela strecha na jednej z chatrčí. Dokonca pred ôsmimi rokmi, v januári 2004, sa v osade odohrala podobná tragédia, ako včera. Dvadsaťtriroční rodičia a ich dvojročné dieťa sa pri požiari udusili.
Najviac výjazdov majú hasiči v zime, počas vykurovacej sezóny. „Príčinou požiarov sú väčšinou provizórne vykurovacie telesá a riskantná manipulácia s otvoreným ohňom. Týka sa to väčšiny obyvateľov osád na území okresu,“ uviedol operačný dôstojník HaZZ v Kežmarku Roman Hovaňák.
Zraniteľné osadyPodľa štatistík najviac požiarov, často s tragickými následkami, vzniká v obciach a mestách s veľkou koncentráciou Rómov. Obeťami sú väčšinou deti, alebo starší ľudia.
Napríklad v osade za košickou Teplárňou pred dvomi rokmi uhoreli dve ani nie ročné dievčatká, rok predtým starý muž. Smutne známy je tiež prípad troch maloletých súrodencov z košického sídliska Lunik IX, ktorí sa udusili pri požiari bytu spôsobenom neuhasenou cigaretou.
„Najzraniteľnejšie sú obydlia v chudobných osadách, kde je aj najviac nelegálnych stavieb,“ hovorí krajský šéf hasičov v Košiciach Ľubomír Hochvart.
Čierne stavbyNa Slovensku je vyše 700 osád, každý rok sa rozrastajú a pribúdajú nové. Drvivá väčšina príbytkov je postavených načierno. Ani jeden z nich nespĺňa protipožiarne normy.
Podľa Hochvarta stavebníci nedodržiavajú napríklad predpísané vzdialenosti medzi stavbami, domy sú konštrukčne nevyhovujúce, budujú ich často z horľavých materiálov, čím sa zvyšuje potenciálna rýchlosť šírenia požiaru a jeho ničivosť. Riziko zvyšujú najmä amatérsky nainštalované vykurovacie telesá často vo veľmi zlom technickom stave.
„Keď k tomu prirátame nezodpovednosť dospelých, stačí naozaj málo, aby došlo k tragédii,“ hovorí Hochvart.
Zodpovednosť samosprávAko uviedol, zodpovednosť za tento stav musia niesť samosprávy, ktorým zo zákona vyplýva povinnosť kontrolovať stavebníkov, prijímať a vydávať rozhodnutia v súvislosti s výstavbou obydlí.
„Vieme, že zabrániť nelegálnej výstavbe nelegálnych stavieb a odstraňovať ich je problematické a nikomu sa do toho z rôznych dôvodov nechce. Samosprávne orgány na čele so starostom by však mali byť oveľa iniciatívnejšie. Len tak sa dá zabrániť ľudským tragédiám.“
Poslanci SDKÚ minulý rok navrhli novelu stavebného zákona, podľa ktorého by bolo v kompetencii obce zbúrať na náklady stavebníka čiernu stavbu. Mala by sa však týkať len novopostavených objektov. V osadách však už stoja desaťtisíce načierno postavených chatrčí.
„Určite by to chcelo prísnejšie zákony, niekedy by ale stačilo aj dôsledné dodržiavanie existujúcich,“ dodal Hochvart.
Mikuláš Jesenský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš