POPRAD. Jozef Drobuliak najprv komiksy čítal a neskôr začal kresliť vlastné príbehy. Na začiatku jeho aktivít stála komiksová knižnica a jej zakladateľ Tomáš Kriššák. V knižnici objavil islandského autora komiksov Hugleikura Dagssona a okamžite si jeho humor obľúbil.
„Páčil sa mi jeho jednoduchý štýl a drsný humor, ktorý som si hneď zamiloval,“ povedal Jožo, prezývaný „Josh“. Svojimi prvými kresbami sa snažil vtipne poukázať na problémy spoločnosti, o ktorých sa málo hovorí a končia v úzadí záujmu.
Keď Joža kopne múza
Každý nápad musí okamžite zachytiť skicou na papier. Potom svoju myšlienku vyvedie k dokonalosti a prekreslí ju na čisto. „Niekedy nápad príde sám od seba, niekedy je odpozeraný zo života, inokedy mi poradia kamaráti,“ hovorí autor komiksových stripov.
Ako hovorí, kreslenie do finálnej verzie mu môže trvať desať minút, hodinu, ale aj týždeň či mesiac pri rozsiahlejších príbehoch.
Cez internet k fanúšikom
Presne pred rokom začal zverejňovať svoje komiksy na internete a postupne si získaval pozornosť fanúšikov.
„Každý mesiac sa pokúšam inovovať svoju tvorbu. Najnovšie som zdokonalil štýl kresby, zopárkrát som už zmenil aj svoj autorský podpis,“ prezradil tento šikovný kreslič.
Postupne si získava čoraz viac priaznivcov a obdivovateľov. Jožo svoje stripy občas prekladá aj do angličtiny pre svojich čitateľov z Ameriky a Európy.
Sviatočné kresby
Svoje práce publikoval aj v českom alternatívnom občasníku Chyba, kde mu venovali celé dve strany.
„Každý mesiac publikujem sériu stripov, ktoré sa zaoberajú politikou, bežným životom, filmami, láskou, vzťahmi, aktuálnou situáciou vo svete, ale hlavne vtipom,“ pochválil sa.
Na príchod vianočných sviatkov Jožo reagoval nakreslením komiksu Predvianočný príbeh o láske, ktorý má až desať stripov. „V závere starého roka som dostal nápad o príbehoch amerických gangstrov z 30. rokov minulého storočia a vtipne poukazujem na ich nevyberané ’gangsterské’ praktiky,“ prezradil.
Čo je strip
Komiksový strip je svojrázny druh komiksu. Má niekoľko odlišností od komiksového zošitu či klasického príbehu.
Strip je veľmi krátky, má minimálne dva, najviac však šesť obrázkov. Najčastejšie má tri obrázky, to aby sa vošiel na jeden riadok na šírku do novín. Z tých pár obrázkov musí byť (mini)príbeh s pointou.
Slovo strip v angličtine znamená pásik, prúžok, odrezok a podobne. Ako anglické sloveso má význam „odhaľovať“. Podľa mnohých je kúzlo stripu v odhaľovaní nejakej myšlienky či vtipného postrehu.
Strip sa stal fenoménom a prostriedkom k paródii, recesii i kritike. Motívy čerpá i z klasického umenia.
Vytvoriť strip pomocou počítača nie je zložité, pretože základom stripu môžu byť tri rovnaké alebo podobné obrázky. Stačí k nim vymyslieť vtipný text. Za úroveň takého stripu potom zodpovedá autor sám.
mv, zdroj: internet
Prezradil nám
Plány do budúcnosti
Už teraz Jožo nosí v hlave víziu svojej budúcej tvorby. Chcel by vytvárať rozsiahlejšie príbehy, ako iba jednotlivé stripy, ktorým sa venuje v súčasnosti. „Ako prvý by mal prísť na svetlo sveta v komiksovom formáte príbeh Teror v jablkovom sade, kde budem využívať viac dialógov v bublinách. Viac už však neprezradím, aby ste sa mali na čo tešiť,“ predstavil plány do budúcnosti.
Jožo sa nebráni ani možnosti vydať v budúcnosti svoje stripy a komiksy v knižnej podobe.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš