Podľa údajov z Výberového zisťovania pracovných síl Štatistického úradu v druhom štvrťroku 2011 to bolo deväť percent z celkového počtu oficiálne pracujúcich Slovákov v pozícii opatrovateľ – opatrovateľka.
SPIŠ. Najviac ľudí za prácou opatrovateľa dochádza do Rakúska z východu republiky. Približne dvadsať percent ich je z Košického a osemnásť percent z Prešovského kraja.
Ako je známe, Slováci pracujú v rakúskych rodinách v dvojtýždňových turnusoch. Výskum, ktorý realizovala Martina Sekulová z Inštitútu pre verejné otázky, ukázal aj prípad opatrovateľov manželov, ktorí sa striedali so starostlivosťou o členov domácnosti. Vždy bol jeden v zahraničí a jeden doma.
Spomínaný výskum podporila rakúska nadácia, aby sa zmapovala a priblížila životná a pracovná situácia opatrovateliek zo Slovenska v Rakúsku a vyvolala diskusiu medzi verejnosťou.
Niektorí Slováci sa totiž stretávajú v rakúskych domácnostiach s nedôstojnými podmienkami a porušovaním pracovných práv. Ide, napríklad, o chýbajúcu vlastnú izbu, nedostatok stravy, nadmerné pracovné zaťaženie nad rámec kompetencií opatrovateľa a podobne.
Bohužiaľ, tieto problémy zatiaľ nerieši ani rakúska ani slovenská strana. Aktivity sa vyvíjajú len na medzinárodnej úrovni. V USA už existujú odbory, ktoré bránia záujmy pracujúcich v domácnostiach.
„Výskum odhalil takéto zaobchádzanie aj s mužmi, avšak v oveľa menšej miere ako v prípade žien. V jednom životnom príbehu šlo o vyučeného kuchára, ktorý sa staral o stravovanie celej, i širšej rodiny, bolo to spolu deväť ľudí denne. Iný opatrovateľ poskytoval starostlivosť manželskému páru dôchodcov, ale bol platený iba za jedného z nich. Rodiny od nich však neočakávajú, napríklad, upratovanie celej domácnosti, pranie alebo varenie,“ opísala M. Sekulová.
Muži nie sú až tak žiadaní
Na rozdiel od žien muži si vybrali túto prácu iba kvôli zárobku.
„Mnoho žien povedalo, že v opatrovaní starších v Rakúsku nachádzajú sebarealizáciu, že sa v tejto práci našli. U mužov je to hlavne možnosť vyššieho zárobku, pretože nemôžu nájsť prácu v regióne, kde žije ich rodina,“ upresnila M. Sekulová.
Aj rakúske rodiny si žiadajú ako opatrovateľky predovšetkým ženy. „Rakúski klienti sa domnievajú, že muži nemajú sociálne zručnosti potrebné na túto prácu. Nevedia tak dobre variť alebo upratovať ako ženy. Naznačuje to teda, že byť opatrovateľom či opatrovateľkou znamená pre rakúske rodiny omnoho viac, než len starostlivosť o chorého človeka,“ poukazuje táto výskumníčka.
V Rakúsku ako opatrovatelia pracujú muži všetkých vekových skupín. Tí, s ktorými M. Sekulová spolupracovala, nemajú zdravotnícke vzdelanie. Išlo o absolventov opatrovateľských kurzov.
Domáci sú milí, spokojný však nie je
Ako opatrovateľ pracuje v Rakúsku v blízkosti mesta Sankt Pölten aj 35-ročný Marcel z okresu Spišská Nová Ves. Vo svojom blízkom okolí to však tají, známym hovorí, že pracuje na píle.
„Je to trocha trápne, že musím vykonávať túto prácu. Mám ukončenú priemyslovku, stále som pracoval vo svojom odbore. Posledných päť rokov som doslova pendloval z práce do práce. Pracoval som načierno na stavbách, len aby som niečo zarobil pre rodinu. Manželka bola v tom čase na materskej dovolenke, staršia dcéra bola škôlkarka. Okrem toho platíme hypotéku. S nápadom, aby som išiel pracovať do Rakúska, prišla moja manželka. Počula od známych, že ako opatrovatelia pracujú aj muži,“ opísal nám Marcel.
Absolvoval opatrovateľský kurz, nemčinu ovláda ešte zo strednej školy, vedomosti si oprášil aj ako samouk. Pri Sankt Pöltene je vyše roka. Hovorí, že práca ho v žiadnom prípade nenapĺňa.
„Nikdy som neinklinoval k zdravotníctvu. Starám sa o pána, ktorý je na invalidnom vozíku. Jeho manželka je ešte mobilná. Sú to milí ľudia, ale nie som tam spokojný,“ hovorí tento Spišiak.
V lete kosí trávu, v zime odhŕňa sneh, dokonca aj varí, pokladá to však za samozrejmosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš