VYSOKÉ TATRY. Pred štyridsiatimi rokmi ľudia vyplašili čriedu kamzíkov v Západných Tatrách. Celá sa zrútila na lavínovom svahu a zahynula. Vedci tvrdia, že podobné, možno menšie prípady sa stávajú častejšie.
Aj preto ohňostroje a petardy zákon o ochrane prírody a krajiny zakazuje používať v chránených územiach. Napriek tomu pri hoteloch
v Tatranskom národnom parku, ale nielen tam, ohňostroje rachotili.
Ochranár Juraj Švajda videl ohňostroje pri niekoľkých hoteloch a niektoré aj nakrútil. Spomína Patriu, hotel Kempinski a balóniky šťastia lietajúce od hotela FIS.
Nechytili nikoho
„Vytáča ma prístup Tatranského národného parku. Zákon to zakazuje, tak ak tam boli strážcovia, koľko pokút dali? Bolo jednoduché odchytiť ľudí s ohňostrojmi,“ hovorí Švajda.
Strážcovia nikoho neprichytili. Potvrdili to nezávisle od seba šéf TANAP-u Pavol Majko aj prednosta Krajského úradu životného prostredia v Prešove Juraj Hurný.
„Nemáme v kompetencii stráženie. To robia strážcovia, ktorí pod nás nespadajú. Oznámenie o porušení zákona sme nedostali. Zistiť, kto robí ohňostroj, ktorý trvá pol minúty, je takmer nemožné,“ hovorí Hurný.
Ak niečo na Silvestra buchlo, tak to podľa Majka neboli ohňostroje, aké bývajú v mestách. Pripúšťa, že nebolo v ich silách naháňať všetkých ľudí v obývaných častiach parku.
Šéf národného parku považuje za riešenie vyňatie osídlených tatranských osád z tretieho stupňa ochrany, ako to navrhli do zonácie.
Riaditeľ správy TANAP-u tvrdí, že na dodržiavanie zákona dohliadali traja profesionálni strážcovia a dvaja dobrovoľníci.
„Mal som plné auto ľudí, boli sme v teréne. Na Štrbskom Plese, vo Vysokých Tatrách, Smokovcoch, Tatranskej Lomnici aj na Skalnatom plese. Žiaden hotel neorganizoval ohňostroje.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš