Vyplýva to z údajov Okresného dopravného inšpektorátu (ODI) v Spišskej Novej Vsi. Čísla sú alarmujúce. Kým v roku 2010 neprospelo len 14 percent nádejných vodičov, vlani do konca novembra ich bolo až 37 percent.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Celkovo v regióne pôsobí trinásť autoškôl. Vedomosti žiakov preveruje osem skúšobných komisárov z ODI.
Kým počet neúspešných žiakov stúpa, naopak klesá počet ľudí, ktorí sa do autoškoly prihlásia. V roku 2010 totiž komisári vyskúšali 1 485 budúcich vodičov. Vlani to však bolo len 962 Spišiakov.
Žiaci pohoreli hlavne pri skúške z vedenia motorového vozidla. Bolo ich až 21, 93 percent. Rok predtým zlyhalo pri šoférovaní len 5,49 návštevníka autoškôl.
Ani v teoretických vedomostiach žiaci neexcelovali. Pri skúške z pravidiel cestnej premávky neuspelo 15,49 percenta, rok predtým to bolo len 8,48 percenta.
Mladí sú rýchli, starší zase opatrnejší
Vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky a dopravných evidencií na ODI Anton Papcun nám povedal, že mnohí žiaci pri skúške nesledujú situáciu v cestnej premávke a potom nie sú schopní včas správne reagovať.
Stretol sa aj s takými žiakmi, ktorí neovládali dopravné značenie.
„Mnohým robila problémy jazda v jazdných pruhoch. Iní zase nerešpektovali dopravné značenie daj prednosť v jazde. U starších žiakov chýbala zručnosť, naopak správali sa však zodpovednejšie a jazdili opatrne. Mladí žiaci chcú zase jazdiť rýchlo, sú nepozorní ale na druhej strane flexibilní,“ opísal nám svoje skúsenosti A. Papcun.
Príčin môže byť viac
Súdny znalec v odbore cestnej dopravy Peter Onderuš sa domnieva, že príčin, prečo číslo neúspešných uchádzačov tak prudko stúplo, môže byť viacero. „Možno sú skúšobní komisári z určitých dôvodov prísnejší a náročnejší ako v minulosti. Chyba však môže byť aj na strane autoškôl. Možno pozerajú viac na ekonomický zisk ako na kvalitu,“ vysvetlil P. Onderuš.
Ako ďalej povedal, dopravné nehody spôsobujú hlavne bezohľadní, nepozorní a neskúsení vodiči, teda aj nováčikovia za volantom.
Anketa
Spomínate si na obdobie, keď ste absolvovali autoškolu? Ako sa k vám správal skúšobný komisár?
Iveta Jantošovitšová: Vodičský preukaz mám od roku 1991. Dodnes si však pamätám na tú obrovskú trému, ktorú som mala pri skúške. Komisár si okamžite všimol môj strach a snažil sa správať príjemne, aby mi nespôsoboval zbytočný stres, doslova bol kamarátsky.“
Ján Koľ: „Autoškolu som absolvoval ako 18-ročný v Košiciach. Chcel som aj hneď jazdiť, preto som sa prihlásil na 16-dňový rýchlokurz. Inštruktor bol na mňa veľmi prísny a komisár sa mi zdal veľmi náročný. Zo štrnástich žiakov sme vtedy boli úspešní len štyria.
Silvia Šimová: „Jazdím od roku 2002, autoškolu som navštevovala v Bratislave. Inštruktor bol bývalý vojak z povolania, takže bol veľmi prísny, ale nemôžem povedať, že by bol hrubý alebo neslušný. Komisár bol tiež veľmi prísny, ale na druhej strane bol férový, nedával žiadne zákerné úlohy či otázky. Skúšky sme robili tri dievčatá, dve boli neúspešné.“
kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš