Drevospracujúci priemysel na Slovensku je v kríze pre nedostatok drevnej hmoty na spracovanie. Pod Tatrami situáciu zhoršujú podnikaví Poliaci, ktorí ponúkajú lepšie ceny a platia v hotovosti. Spracovávatelia dreva nemajú čo píliť, zatvárajú prevádzky.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Znie to ako paradox, ale pod Tatrami je akútny nedostatok dreva na spracovanie pre domácich výrobcov.
„Máme nedostatok dreva, pretože sa vyváža za hranice,“ posťažoval sa majiteľ píly Dolido v Tatranskej Štrbe Štefan Dolinay.
Situáciu vraj zhoršujú podnikaví Poliaci a nevyspytateľní priekupníci, ktorí berú vysoké provízie za vývoz dreva za hranice. Slovenské drevo sa vyváža aj do Česka a Rakúska, kde štát poskytuje dotáciu približne 18 eur na kubík dreva. „Máme vysoké vstupné ceny guľatiny. Pre nás drobných spracovateľov je to likvidačné,“ dodal.
„Keď sa začala kríza, tak sme si dva roky vraveli, že to nejako prekonáme, aby sme nemuseli prepúšťať. Tie roky však boli lepšie než vlaňajšok, čo je zarážajúce. Tento rok vyzerá, že bude ešte horší.“
Na píle obmedzili zmeny.
Fakty
Štátne lesy
Lesy SR hospodária na menej ako polovici lesného fondu na Slovensku.V rokoch 2002 – 2004 a 2006 sa vyťažilo menej ako 4 milióny m3 dreva. V rokoch 2009 a 2010 bola ťažba na úrovni takmer 5 miliónov m3.Tohto roku sa plánuje vyťažiť len 3,8 m3 drevnej hmoty.
Desiatich prepustili
„Aj napriek vysokým cenám nemám od koho nakúpiť guľatinu,“ potvrdil krízu na trhu riaditeľ spoločnosti Tatraponk Jozef Barilla.
„Poliaci platia v hotovosti a štát ich podporuje dotovanými cenami dovezeného dreva, podobne ako v Rakúsku. Drevospracujúci priemysel na Slovensku je na okraji záujmu vlády. Som proti vývozu dreva do zahraničia. Od štátneho podniku Lesy SR nemáme ani jeden strom,“ povedal. Drevo kupujú od súkromných vlastníkov lesov na Slovensku.
„Desiatim zamestnancom sme museli dať výpoveď, od 15. decembra do 12. januára bola celozávodná dovolenka. Momentálne zamestnávame 80 ľudí,“ uviedol Barilla.
Zákazky od odberateľov nemajú ako uspokojiť, pretože nemajú drevo. V týchto dňoch prechádzajú na 1,5–zmennú prevádzku.
„Za pätnásťročnú dobu existencie našej firmy v Kežmarku sme vykazovali zisk, platili dane a odvody, ale pomôcť nám štát nechce ani v tom, aby zabezpečil vstupnú surovinu do výrobného procesu. Štát drevo vyváža do zahraničia a necháva vlastných podnikateľov vykrvácať,“ dodal Barilla.
V záujme udržania zamestnanosti sú ochotní znášať vysoké ceny dreva, ak ho bude možné od koho kupovať.
Na píle Pilex sa už niekoľko týždňov nepracuje. Jedna zo strategických firiem v Podolínci ostala zatvorená. Mal sa predať nakladač, vozíky, autá i podiely vo firme. O svoje zamestnanie sa bojí viac ako 50 ľudí. Firma je druhým najväčším podnikom v Podolínci.
Ministerstvo popiera vývoz dreva zo štátnych lesov
„Štátny podnik Lesy SR exportoval vlani menej ako 2,5 percenta svojej celkovej ťažby. Podnik dodáva drevo prevažne domácim spracovateľským firmám,“ tvrdí hovorca ministerstva pôdohospodárstva Juraj Kadaš.
Nedostatok dreva sa prejavuje najmä u smreka, ktorý nie je prevládajúcou drevinou v slovenských lesoch. „Najväčšie zastúpenie u nás má buk, o ktorý však v piliarskych sortimentoch takmer nie je záujem.
Spracovatelia by preto mali zvážiť prechod na nové výrobné programy zohľadňujúce túto realitu,“ dodal.
Zväz spracovateľov dreva zo vzniknutej situácie viní súkromných vlastníkov.
Zväz: Krach hrozí tretine podnikov
Generálny sekretár Zväzu spracovateľov dreva Peter Zemaník viní súkromných vlastníkov: „Keďže neštátni majitelia lesov predávajú surovinu s krátkodobou vidinou zisku, zo Slovenska uniká cez netransparentné obchody zhruba štvrtina celkovej ťažby.“
Na tento stav zväz vraj upozorňuje už dlho a apeluje na elimináciu vývozu, o čo sa musia postarať legislatívne orgány štátu alebo samotní vlastníci lesov. „Obávame sa, že ak sa situácia nezmení, hrozí krach tretine slovenských drevospracujúcich podnikov. Zánik tradičného odvetvia bude mať za následok zrušenie stoviek až tisícov pracovných miest v priebehu prvého polroka budúceho roka,“ dodal Zemaník.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš