Odporúčajú maximálnu opatrnosť nielen pri obľúbených zimných športoch, ale aj pri prechádzke vo vysokohorskom teréne.
VYSOKÉ TATRY. Vo Vysokých Tatrách je momentálne zvýšené lavínové nebezpečenstvo.
„Máme vyhlásený tretí lavínový stupeň. Platí celoplošne, ako v strmých žľaboch, tak na vysokohorských chodníkoch,“ povedal dispečer horskej záchrannej služby Miroslav Živčák.
Horská služba pri takomto vysokom riziku pádu lavín robí viacero preventívnych opatrení. Evakuácia chát či uzavretie celých dolín sú len jedny z množstva opatrení, ktoré má horská služba k dispozícii. Ďalším možným riešením je aj odstrel lavíny, test stability či monitoring snehovej prikrývky.
Lavínový potenciál sa vplyvom sneženia a silného vetra z predošlých dní zvyšuje. „Hrozí odtrhnutie snehu už aj pri malom zaťažení,“ varoval pred nebezpečenstvom Živčák.
Veľmi dôležitým a účinným opatrením je preventívne uvoľňovanie lavín. „Vo Vysokých Tatrách sme zatiaľ lavínu neodstreľovali,“ informoval.
Povinná výbava
Ak sa chystáte na pobyt vo vysokohorskom teréne, pribaľte si do batohu lavínový výstroj.
„Najlepšie je však sa lavíne vyhnúť. Medzi povinnú výbavu patrí lopatka, lavínová sonda a lavínový vyhľadávač. Samozrejme je nutné dodržiavať medzi sebou bezpečné odstupy a vždy sa informovať na konkrétnom stredisku, kam sa lyžiari či turisti chystajú, o momentálnej situácii,“ dodal Živčák.
Lavína ho strhla už dvakrát
Horského záchranára Michala Piptu strhla lavína už dvakrát. „Stalo sa mi to pri lyžovaní aj pri šliapaní do kopca. Raz som si lavínu odtrhol sám a raz som bol zasypaný ľudmi nado mnou,“ opísal obe život ohrozujúce situácie.
„Pri lavíne, ktorá na mňa spadla zhora, mi museli pomáhať kamaráti a vyhrabať ma. Mohol som dýchať vďaka dutine, presvitalo ku mne aj svetlo, ale nemohol som sa pohnúť,“ spomínal na biele peklo.
„Prirovnal by som to k vážnej autonehode, prvým sekundám po zrážke. Prvé uvedomenie si, že človek môže zomrieť, je veľmi nepríjemné. Za pár sekúnd som zistil, že môžem dýchať a nič ma nebolí,“ komentoval Pipta pocity strachu, ale aj nádeje a úľavy.
Zistili sme
Lavínová výbava
Lavínová sonda - je to 240-320 cm dlhá kovová rozkladacia tyč, ktorou sa postupne pichá do lavíny. Po nájdení tela sa použije lopata na vykopanie.
Lavínový vyhľadávač (pips) – pomáha nájsť v lavíne zasypaného človeka. Zasypaný človek musí mať prístroj nastavený na vysielanie a hľadajúci členovia skupiny si prepnú svoje pipsy na hľadanie a začnú pátrať.
mn
Tragédia
Keď lavína zabíjala
Jedna z najväčších tragédií spôsobených pádom lavíny sa stala minulý rok vo februári. Štvorica maďarských horolezcov pri schádzaní z Lomnického štítu uvoľnila lavínu, ktorá ich strhla Kartárikom, úzkym, strmým žľabom do Skalnatej doliny.
„Bol som pri nich ako prvý. Jeden bol na mieste mŕtvy a dvaja ťažko ranení. Štvrtý mal pomliaždeniny, ale bol schopný pohybu,“ zaspomínal na záchrannú akciu Michal Pipta.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš