Severná a južná časť ostrova ich očarila svojou krásou, najviac vari dvetisícročné stromy, ktoré v živote nevideli. So zážitkami z ciest sa podelili i s Novovešťanmi počas ostatnej prednášky v Múzeu Spiša.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Trojlístok cestovateľov doplnil aj Pavol Bečarik, ktorý spolu s Milošom a Vladom na Nový Zéland vycestoval.
Miloš ako horolezec toho precestoval dosť. Nový Zéland bol jeho snom. „Išiel som tam preto, aby som si pozrel Mount Cook (3 7 54 m), najvyššiu horu Nového Zélandu a tým splnil svoj sen, čo sa mi aj podarilo. Verím, že rovnako to cítili aj moji priatelia, ktorých som na tento výlet zlákal,“ zamyslel sa M. Greisel.
Na otázku, čo ho napadne ako prvé, keď sa povie Nový Zéland, pohotovo odvetil. „Zlato, krásne hory, pralesy a nádherné stromy, ktoré som v živote nevidel,“ zdôraznil horolezec-cestovateľ a jedným dychom prezradil, kam ho jeho nohy povedú nabudúce. „Rád by som išiel na Réunion, ostrov v Indickom oceáne.“
Študentský sen
Očarený prírodou Nového Zélandu bol i jeho cestovateľský spoločník Vlado Nováček. „Je to krajina s krásnymi ľadovcami, horami, morom, nádhernými plážami, starými stromami, geotermálnymi prameňmi, no zároveň krajina kontrastov. Nájdete tam i zničenú prírodu, kvôli masívnemu využívaniu lesa. Myslím si však, že ani my Slováci sa nemáme za čo hanbiť. I my máme nádhernú prírodu, ktorá si zaslúži náš obdiv,“ poznamenal Vlado.
Aj on si Novým Zélandom plnil svoj študentský sen. „Ako študent biológie na vysokej škole som túžil naživo vidieť rastlinné a živočíšne endemity, čo sa mi teraz, v päťdesiatke, splnilo.“
Pri slove Nový Zéland ho ako prvé napadol rovnako Mount Cook, ľadovce i pôvodní obyvatelia ostrova Maori, ich kultúra a spolužitie s prisťahovalcami, poväčšine Angličanmi.
„Nový Zéland je špecifickou krajinou v tom, že ľudia tu žijú buď v mestách, alebo na farmách, ktoré sú od seba vzdialené stovky kilometrov. Hustota obyvateľstva je 14 ľudí na 1 kilometer štvorcový, takže až tak veľa ľudí a často tu nestretnete,“ dodal cestovateľ.
Nabudúce Tibet
Fascinujúca prednáška o Novom Zélande doplnená nádhernými fotografiami prilákala do Múzea Spiša vyše päťdesiatku poslucháčov. Tí boli rozprávaním cestovateľov očarení. „Veľmi pekná prednáška, zaujala ma najmä geológia ostrova, sopečná činnosť. Viem si predstaviť niekedy na ostrov zájsť,“ uviedol Ján Petrík.
„Výborné, krásne, zaujímavé. Určite by som si tie zábery pozrela znova a ponuku vycestovať na Nový Zéland neodmietla,“ zdôraznila s úsmevom Eva Tokarčíková.
Prednáška bola prvou premiérovou prednáškou v rámci projektu, ktoré Múzeum Spiša v tomto roku odštartovalo pod názvom S múzeom okolo sveta. Už vo februári sa Novovešťania môžu tešiť na zážitky cestovateľa v Tibete.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš