V obci Žehra (okres Spišská Nová Ves) padlo ďalšie trestné oznámenie. Tentoraz pre podozrenie z nezákonného vyplácania mzdy niekdajšiemu hlavnému kontrolórovi obce.
ŽEHRA. Podľa právneho zástupcu Občianskeho združenia (OZ) Nová Žehra Jozefa Tekeliho malo združenie podozrenie, že hlavný kontrolór ešte v roku 2010 vykonával zároveň aj funkciu komunitného sociálneho pracovníka, čo bolo v rozpore so zákonom o obecnom zriadení.
Združenie preto podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Polícia začala trestné stíhanie vo veci prečinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.
„Bohužiaľ, kvôli tzv. informačnému embargu, ktoré trvá v obci už niekoľko rokov, sme sa nemohli dostať k žiadaným informáciám. Až na základe žaloby na Krajský súd v Košiciach nám boli informácie po roku a pol poskytnuté. Preto sme podali trestné oznámenie na základe našich podozrení a potvrdilo sa nám to, že v určitom období hlavný kontrolór zastával dve funkcie, ktoré vykonával pre obec. Len čo však podpísal s obcou zmluvu na sociálneho pracovníka, zanikol mu mandát kontrolóra obce. Takže plat kontrolóra poberal nezákonne a došlo tým k zníženiu majetku obce,“ zdôraznil J. Tekeli.
O koľko peňazí obec prišla, to bude predmetom vyšetrovania. Bližšími informáciami OZ nedisponuje z dôvodu ich neposkytnutia zo strany obce.
Hlavný kontrolór obce Peter Mikuš sa síce funkcie hlavného kontrolóra vzdal ešte k 31. 3. 2011, dovtedy však minimálne od novembra 2010 poberal aj plat kontrolóra, aj plat sociálneho pracovníka. „Je preto podozrenie, že zo strany P. Mikuša dochádzalo k neoprávnenému poberaniu mzdy za výkon funkcie hlavného kontrolóra a zo strany obce Žehra k jej nezákonnému vyplácaniu v období, keď už P. Mikuš funkciu hlavného kontrolóra nevykonával,“ dôvodil právny zástupca OZ.
Je presvedčený, že vzhľadom na právnické vzdelanie P. Mikuša a dlhoročné skúsenosti v oblasti samosprávy mu mali byť jednoznačné ustanovenia zákona o obecnom zriadení.
Chyba z neznalosti?!
Oslovili sme i samotného exkontrolóra. Potvrdil, že už bol vo veci vypočutý.
„Informácie, ktoré žiadalo OZ, som sprístupnil. Uviedol som i skutočnosť, že som si znížil úväzok hlavného kontrolóra na 50 %. No to ich nezaujímalo. Mám osem detí, a preto som sa uchádzal aj o prácu sociálneho pracovníka. Kedysi sa zmluvy na sociálneho pracovníka uzatvárali s Fondom sociálneho rozvoja, teraz už je to zmluva s obcou, prehliadol som to. Uznávam, že išlo o pochybenie z mojej strany, nevedel som o tom, bola to moja chyba. Reagoval som na podnet OZ a hneď potom som sa vzdal funkcie hlavného kontrolóra,“ reagoval P. Mikuš.
Ako zdôraznil, znížením úväzku chcel usporiť mzdové prostriedky. Vyšetrovanie prípadu i naďalej pokračuje. „Zatiaľ som bol vypočutý ako svedok. V tejto veci musí byť najprv z mojej strany dokázaný úmysel. V žiadnom prípade som to neurobil úmyselne, opakujem, skôr išlo o nedbalosť z mojej strany,“ dodal exkontrolór.
Starosta: Peniaze kontrolór vráti
Vypočutý bol aj starosta obce Ivan Mižigár (nez.). „Keď prišiel projekt na sociálneho pracovníka, pýtal som sa P. Mikuša, veď on má vysokú školu a je právnik, či môže alebo nemôže robiť obe funkcie naraz. Ubezpečil ma, že je to možné. Nemal som dôvod nedôverovať mu. Tak robil aj kontrolóra, aj sociálneho pracovníka, ale len pol na pol. Po istom čase som sa dozvedel, že nemohol predsa len robiť obe veci, preto sa vzdal funkcie hlavného kontrolóra,“ uviedol starosta.
Na otázku, o koľko peňazí obec prišla pri nezákonnom vyplácaní mzdy hlavnému kontrolórovi a či tieto peniaze sa do obce vrátia, I. Mižigár potvrdil, že išlo o sumu približne do 3 000 eur.
„Vyzval som P. Mikuša, aby peniaze vrátil. Približne 1 000 eur sa už vrátilo, na zvyšné sme sa dohodli na splátkovom kalendári, mesačne približne 150 eur. Budem trvať na tom, aby sa peniaze do obce vrátili,“ dodal starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš