Ponúka mladým ľuďom možnosť vycestovať prostredníctvom európskej dobrovoľníckej služby, krátkodobých výmenných pobytov od 1 do 3 týždňov, aktívne sa zúčastňovať celoživotného vzdelávania, participovať v rôznych mládežníckych iniciatívach či parlamentoch. Zúčastňujú sa ho Staroľubovňania.
STARÁ ĽUBOVŇA. Cieľom projektu je zlepšenie sociálneho prostredia, zlepšenie spolupráce medzi mladými v rôznych krajinách, poznávanie a budovanie sociálnych hodnôt v spoločnosti, spoznávanie rôznych kultúr, rešpektovanie a chápanie ich odlišností, vytváranie interkultúrneho dialógu alebo mládežníckej medzinárodnej politiky.
„Je to možnosť naozaj niečo urobiť a nie iba sa ponosovať, že sa niečo nedá alebo že sa nič nedeje. Je to príležitosť pre mladých, ktorí sa zaujímajú o to, čo sa okolo nich deje, majú chuť učiť sa cudzí jazyk, posúvať sa ďalej, urobiť si svoj projekt, vedieť niečo viac, dosiahnuť niečo a získať nové priateľstvá z rôznych krajín,“ hovorí o projekte pracovníčka Centra voľného času v Starej Ľubovni Miroslava Poľanská.
Projekt Mládež v akcii sa začal v roku 2007 a bude trvať do roku 2013. Na Slovensku realizáciu programu Mládež v akcii zabezpečuje mládežnícka organizácia Iuventa a v Starej Ľubovni sa jeho aktivitami zaoberá Centrum voľného času.
Hostia z Rumunska aj Dánska
Centrum voľného času v Starej Ľubovni niekedy pôsobí ako hosťujúca organizácia, navštívili ho už Rumuni, Česi, Poliaci, Dáni, na najbližšiu akciu plánujú pozvať Francúzsko, Portugalsko, Švédsko a Maďarsko. Inokedy zase môžu mladí zo Slovenska, ktorí majú záujem, vycestovať na obdobné výmenné pobyty do zahraničia.
Centrum voľného času v Starej Ľubovni ako hostiteľská organizácia každoročne poskytuje pracovné príležitosti pre troch zahraničných dobrovoľníkov. V súčasnosti v ňom pracujú Marta Marques z Portugalska, Ana Kuzmanovska z Macedónska a Ulrik Aagaard Povlsen z Dánska.
Učia sa slovenčinu
„Zúčastňujeme sa na záujmových krúžkoch a rôznych konferenciách, pomáhame pri príprave rôznych akcií a podujatí v rámci centra, popritom sa učíme po slovensky a rozvíjame si svoje sociálno-kultúrne zručnosti,“ opisuje Ana.
Dobrovoľníci vkladajú do hosťovskej organizácie svoju prácu a z grantu majú hradené ubytovanie, stravu a nejaké malé vreckové. Každá krajina sa líši vo výške finančných prostriedkov podľa svojich podmienok, ale musí spĺňať určený štandard. Ana, Marta a Ulrik bývajú samostatne v byte, no v niektorých krajinách dobrovoľníci bývajú u miestnej rodiny či v ubytovni.
Život na Slovensku pripomína Macedónsko
Takéto ročné vycestovanie predstavuje nezabudnuteľný zážitok a výzvu, počas ktorej mladí ľudia môžu spoznať život a prácu v inej krajine a tiež overiť si svoje vlastné schopnosti a naučiť sa mnoho zaujímavých vecí.
Pohnútky, prečo sa Marta, Ana a Ulrik rozhodli absolvovať program, boli rôzne. Marta hovorí: „Je to dobrá skúsenosť, ak si po skončení školy neviete nájsť primeranú prácu doma, radi cestujete a spoznávate nové krajiny alebo ak chcete porozmýšľať, kam sa pohnúť ďalej v živote. “
Podali si teda projekty do viacerých krajín a Centrum voľného času v Starej Ľubovni si ich vybralo, aby prišli pracovať k nim. Na Slovensku sa im páči, pre Martu a Ulrika je Slovensko úplne odlišné oproti ich rodným krajinám, Ane sa však zdá, že život u nás je podobný ako u nej v Macedónsku.
Popri práci ostáva čas aj na cestovanie po krajine
Popri práci v Centre voľného času majú dobrovoľníci dostatok voľného času aj na poznávanie našej krajiny, prežitie rôznych dobrodružstiev a poznávanie miestnych zvykov: „Precestovali sme viacero miest, boli sme v Nitre, Banskej Štiavnici, Bratislave, Ružomberku, Poprade a Prešove a ešte nám ostáva veľa času na ďalšie cestovanie a iné aktivity.“
Počas roka, ktorý strávia na Slovensku, absolvujú aj tri niekoľkodňové stretnutia s ostatnými zahraničnými dobrovoľníkmi. Prvé stretnutie bolo orientačné, dozvedeli sa ňom všetko o našej krajine, na ďalších si budú môcť vymieňať skúsenosti a zážitky a tiež vytvárať nové priateľstvá.
Dostanú certifikát
Na konci celého programu účastníci získajú tzv. „youthpass“, Ulrik vysvetľuje: „Je to certifikát o neformálnom vzdelávaní, v ktorom napíšeme, čo všetko sme sa naučili, akých akcií sme sa zúčastnili, aké boli naše pracovné kompetencie a podobne.“
Všetko musí byť overené organizátorom, aby sa tak zabezpečila dôveryhodnosť a hodnotnosť dokumentu. Podobný doklad získajú aj účastníci mládežníckych výmen a rôznych školení v rámci projektu Mládež v akcii.
Posledná možnosť zapojiť sa
Budúci rok sa projekt Mládež v akcii končí, takže záujemcovia o vycestovanie do rôznych krajín, či už v rámci mládežníckych výmen, dobrovoľníckej služby, alebo iných akcií projektu, majú poslednýkrát možnosť zapojiť sa a naučiť sa niečo nové.
Pracovníčka Centra voľného času Miroslava Poľanská, ktorá sa venuje medzinárodnej spolupráci, ľutuje, že projekt sa už pomaly končí: „Je to naozaj škoda, že projekt sa končí, veľmi to mladým pomáha. Pracujem s nimi a vidím tú zmenu, už aj po jednotýždňových intenzívnych sústredeniach, mladí sú istejší, sebavedomejší, skúsenejší, rozhľadenejší a otvorenejší pre rozmanité podoby života.“
Autor: Juliána Chabadová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš