Na políciu podali trestné oznámenia.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny poskytuje uchádzačom o zamestnanie, ktorí chcú podnikať, príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť.
Spišskonovoveský úrad práce v minulom roku poskytol príspevok 400 uchádzačom, v roku 2010 ich bolo 600. Výška príspevku závisí od miery nezamestnanosti v jednotlivých okresoch. Pre Spišskú Novú Ves predstavuje takmer 4 130 €.
Nie vždy sú však finančné prostriedky využité na to, na čo boli stanovené. „Oddelenie kontroly úradu vykonalo vlani 25 kontrol použitia príspevku. Na základe výsledkov z kontrol podalo jedno trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia finančných prostriedkov poskytnutých zo štátneho rozpočtu a z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu,“ hovorí riaditeľ ÚPSVR v Spišskej Novej Vsi Peter Popadič. V roku 2010 po 56 náhodných kontrolách smerovalo na políciu 8 oznámení.
„K tomuto kroku sme pristúpili po tom, ako poberatelia príspevkov odmietli s nami spolupracovať. Nepreberali zásielky, nedostavili sa na úrad práce alebo odmietli spolupracovať pri výkone kontroly. Podozrenie, že došlo k zneužitiu finančných prostriedkov a teda k spáchaniu trestného činu, sme povinní oznámiť polícii. Konáme tak aj v prípade, ak poberateľ pri kontrole predloží doklady o použití príspevku, u ktorých máme podozrenie, že doklad je fiktívny,“ prízvukuje P. Popadič.
Falšovali doklady
Výsledkom podaných trestných oznámení bolo šesť poberateľov príspevkov obvinení zo subvenčného podvodu. Ukázalo sa, že získaný príspevok zo štátneho rozpočtu použili na iný ako určený účel. Dokázalo sa tiež, že predložili falšovaný alebo nesprávny doklad a použili prostriedky z rozpočtu Európskych spoločenstiev na iný účel, ako boli pôvodne určené, čím sa dopustili sprenevery.
Nepoctiví „podnikatelia“ dostali priemerne podmienečné tresty 6 až 8 mesiacov s odkladom na rok či dva roky.
Peniaze často končia v rukách podvodníkov
Úrady práce oznámia každý týždeň polícii najmenej jedno podozrenie z podvodu u poberateľov príspevkov aktívnej politiky trhu práce.
Najviac sa zneužívajú príspevky na podnikanie a príspevky na chránené dielne.
Dvaja uchádzači o zamestnanie dostali príspevok vo výške 3 448,85 eura. Preukazovali uhradené náklady fiktívnymi účtovnými dokladmi, napodobňujúcimi doklady reálne existujúcej spoločnosti.
Príspevok 2 416,15 eura sa uchádzač zaviazal použiť na otvorenie opravovne obuvi, pri kontrole na uvedenej adrese nebola nijaká prevádzka, len schátraná budova zarastená burinou. Prijímateľ príspevku je nezvestný.
Klientka mala podľa podnikateľského zámeru otvoriť obchod s odevmi, nikdy ho neotvorila, celý príspevok minula na svoje oblečenie, stravu a úhradu nákladov na bývanie.
Zneužíva sa aj príspevok na zriadenie chránenej dielne či na úhradu prevádzkových nákladov. Úrad práce eviduje prípady fiktívneho zamestnávania invalidných dôchodcov. Pri kontrole chránenej dielne neboli na pracovisku žiadni zamestnanci a zamestnávateľ predložil potvrdenie, že boli všetci u lekára.
Martin K. zriadil v apríli 2011 dve chránené dielne so 14 zamestnancami, jedna mala vyrábať pekárenské výrobky, druhá ich mala baliť, dielne nevyrobili nijaký výrobok na predaj.
ešl, zdroj: ústredie práce
Autor: ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš