Cítia to aj samotní pedagógovia, ktorí sú touto funkciou poverení. Na činnosť koordinátorov dozerá Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP), ktoré sľubuje intenzívnejšiu spoluprácu.
POPRAD. Alena Póczosová vyučuje v Základnej škole Jarná. Tvrdí, že funkcii koordinátora prevencie drogových závislostí sa v predchádzajúcom pôsobisku v susednej škole na Letnej ulici venovali naplno. „Bolo to aj hodnotené. Teraz ma touto funkciou nikto nepoveril,“ dodala.
Zaspomínala si na časy, keď sa s touto funkciou narábalo intenzívnejšie. „Robili sa semináre a stretnutia na túto tému, no už roky som nebola pozvaná nikde,“ povedala.
Podľa Póczosovej ide v týchto projektoch o primárnu prevenciu. „Aby deti vôbec s drogou nezačali, pretože ak už raz začnú, je neskoro. Snažím sa hravou formou na besedách vysvetliť deťom všetky riziká a pojmy,“ doplnila.
S deťmi hráva tematické hry a hlavne sa ich snaží varovať. „Pýtam sa ich napríklad na to, čo by kričali, ak by boli pľúca fajčiara alebo pečeň alkoholika,“ dodala.
Všetky tieto aktivity robieva v rámci školského klubu. Ako však tvrdí, akoby sa na túto činnosť zabudlo. „Je to škoda, pretože to boli vždy veľmi zaujímavé akcie a projekty,“ uzavrela Alena Póczosová.
Odráža sa to v odmenách
Podľa riaditeľa Základnej školy na Jarnej ulici táto funkcia je aj nie je. „Využívame záujem pani učiteľky, ktorá je v tomto smere fundovaná. Robí to roky a berie to ako svoje poslanie,“ povedal a dodal, že pri odmenách prihliada aj na túto činnosť. „Robí toho veľa pre deti, hlavne pre problémové, a tak si to zaslúži,“ doplnil.
Podľa Milana Antaša z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie je ich úlohou viesť metodiku a dohľad nad celou činnosťou koordinátorov.
„Vyvíjame snahu, aby koordinátori boli pravidelne preškoľovaní. Niekedy však, keď robíme vzdelávacie aktivity a z dvadsiatich príde len päť ľudí, tak nás to trochu mrzí,“ dodal.
Práve minulý týždeň posielal Antaš výzvu riaditeľom škôl, aby sa spolupráca zintenzívnila. „Chceme zabezpečiť pravidelné stretávanie s koordinátormi. Chceme, aby to bola stabilizovaná funkcia, kde by sa tomu pedagógovia viac venovali,“ zdôraznil.
Chvojka: Na učiteľov to nezvaľujme
Popradčania majú na protidrogové opatrenia v školách rôzne názory.
Žofia Budziňáková si myslí, že takéto funkcie treba. „Dnes to kultúrne a športové vyžitie chýba. Mladí sú na ulici a ich rodičia kvôli práci na nich nemajú veľa času,“ dodala.
Rudolf Chvojka tvrdí, že na to majú v prvom rade dohliadať rodičia. „Na učiteľov to nezvaľujme,“ zdôraznil.
Nepovinná funkcia
Podľa Emila Turčana z Mestského úradu v Poprade je koordinátor prevencie drogových závislostí pedagogický zamestnanec špecialista.
„Jeho úlohou je v spolupráci s vedením školy navrhovať a koordinovať preventívne opatrenia školy, prípadne realizovať účinné opatrenia na predchádzanie nežiaducim javom,“ uviedol.
Ako hovorí, táto funkcia je najčastejšie zameraná na prevenciu patologických javov ako celku, čiže na prevenciu pred drogovými, ale aj inými závislosťami ako sú cigarety, alkohol, hry, sladkosti a podobne. „Spolupracuje s vedením školy, triednymi učiteľmi, rodičmi žiakov a s rôznymi organizáciami a inštitúciami. Na základe ročného plánu činnosti zabezpečuje pre žiakov školy preventívne programy,“ dodal.
Koordinátora prevencie drogových závislostí má v súčasnosti osem popradských škôl. „Táto funkcia nie je povinná a ani povinná nebola. Vyžaduje si ju ale situácia v spoločnosti,“ vysvetlil Emil Turčan.
Ako tvrdí, touto funkciou nie je poverený špeciálny pracovník. „Poveruje ňou riaditeľ školy jedného z pedagogických zamestnancov. Túto prácu robí nad rámec svojich vyučovacích povinností,“ uzavrel Turčan.
mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš