V regióne (okres Spišská Nová Ves a Gelnica) je až 320 evidovaných živností na činnosť realitných kancelárií. Túto informáciu nám poskytli na obvodnom úrade. Pritom realitný trh na Spiši stagnuje, ponuka vysoko prevyšuje dopyt. Práca realitného makléra teda nie je ľahká. Mnohí v silnej konkurencii využívajú aj nekalé praktiky.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Zaujímavý je fakt, že len 30 percent Slovákov využíva pri kúpe alebo predaji nehnuteľnosti realitné kancelárie. V zahraničí je to až 90 percent ľudí.
Túto informáciu nám poskytol predseda Asociácie realitných kancelárií Slovenska Martin Dlugolinský.
Štefan Cirbus si otvoril svoju realitnú kanceláriu pred desiatimi rokmi. Spomína, že vtedy boli v Spišskej Novej Vsi tri takéto služby. „Dnes, iba v centre mesta, sme jedenásti,“ skonštatoval tento podnikateľ.
Netají, že silná konkurencia narúša aj medziľudské vzťahy. „Niektorí makléri si vzájomne kradnú ponuky. Prax u nás je taká, že ak niekto inzeruje predaj či kúpu nehnuteľnosti, okamžite mu telefonuje niekoľko maklérov a predháňajú sa v ponuke, sľubujú aj nesplniteľné,“ opísal.
Podľa jeho názoru ceny nehnuteľností budú v budúcnosti na Slovensku stúpať, pretože málokde sa stavajú nové byty.
So svojimi skúsenosťami sa s nami podelil aj realitný maklér Emil Bajtoš. Túto prácu vykonáva štvrtý rok.
„Niektorí makléri, hlavne tí mladší, ohovárajú svojich kolegov pred zákazníkmi, pri prezentácii v snahe udržať si zákazníka uvádzajú okolnosti, ktoré nie sú vždy pravdivé,“ dodal E. Bajtoš.
Trh stagnuje
Prácu realitného makléra komplikuje aj stagnujúci trh. Spiš je región, kde vládne nezamestnanosť. Ľudia kupujú nehnuteľnosti prevažne formou hypotéky a vládne tu trend, že Spišiaci sa sťahujú preč kvôli práci.
„Majitelia asi jednej tretiny nehnuteľností, ktoré predávam, odchádzajú preč z regiónu kvôli tomu, že si tu nemôžu nájsť vhodné zamestnanie. Alebo ide o starších ľudí, ktorí sa chcú presťahovať bližšie k svojim dospelým deťom, ktoré žijú, napríklad, v Bratislave,“ opísal E. Bajtoš.
Napriek všetkým týmto negatívam hovorí, že práca realitného makléra sa mu páči a neľutuje, že sa dal na túto dráhu.
Na Slovensku sa študovať nedá
Predseda Asociácie realitných kancelárií Slovenska Martin Dlugolinský nám povedal, že neexistuje zaužívaný model, koľko realitných kancelárií by malo pôsobiť v danom meste. Všetko vraj záleží od situácie na trhu.
„Keď zlepšíme osvetu a prácu, bude tu priestor pre všetky realitné kancelárie a maklérov,“ povedal M. Dlugolinský.
Netají, že slovenskí makléri sa musia ešte poriadne veľa učiť, aby sa stali profesionálmi. Na Slovensku neexistuje žiadna škola, ktorá by pripravila záujemcov na toto povolanie. Takýto odbor sa dá študovať len v susednom Česku. Ten, kto si chce otvoriť realitnú kanceláriu, potrebuje viazanú živnosť. Musí spĺňať určité podmienky, napríklad mať päťročnú prax a patričné vzdelanie.
Realitné kancelárie inkasujú províziu za predaj bytu či domu od 3 do 7 percent z ceny.
Ako spoznať dobrého realitného makléra
Nechá klienta rozprávať, hovorí sa tomu, že ho kvalifikuje. Neskáče mu do reči, dáva mu cielené otázky.
Vie odborne posúdiť ceny nehnuteľností v oblasti, kde pôsobí. Ovláda cenovú mapu, ale nie tú z internetu.
Ovláda, ako sa povie, kvalitný nábor. Vie správne odfotiť nehnuteľnosť a pripraviť špičkovú prezentáciu. Vie informovať aj o kladných, ale aj záporných stránkach nehnuteľností, nič úmyselne netají.
Zdroj: Martin Dlugolinský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš