Milovníci umenia, ktorí si sami vyžiadali depozit ukázať svetu, sa tak od minulého štvrtka môžu pokochať hodnotnými dielami našich najznámejších autorov.
POPRAD. Slávnostnému aktu prestrihnutia pásky novej stálej expozície predchádzala kultúrna vložka v podaní opernej divy Pavlíny Arvayovej z Prešova a hviezdy večera Martina Babjaka. Návštevníkom sa prihovárala počas vstupov riaditeľka galérie Anna Ondrušeková.
„Tento deň je pre Tatranskú galériu, ale aj pre mňa osobne vyvrcholením päťdesiatročného úsilia všetkých pracovníkov, ktorí dokázali realizovať to, čo si vysnívali niekdajší umelci, aby pod Tatrami vznikla galéria umelcov, ktorí tieto hory milujú,“ povedala počas prvého príhovoru Ondrušeková.
Ako pri rozhovore uviedla, stála expozícia pozostáva zo 135 diel. „Snažili sme sa zastúpiť všetky technické žánre. Okrem malieb sú tu plastiky, grafiky a kresby. Vyberali sme diela, ktoré mapujú vývoj našej zbierky. Sú to diela venované Tatrám, ale aj od rodákov zo Spiša. Dopĺňajú ich autori, ktorí tu stále žijú a tvoria,“ priblížila to, čo od minulého týždňa zdobí výstavné priestory galérie.
Expozícia sa bude meniť
Touto výstavou však podľa riaditeľky zámer ukázať depozit galérie verejnosti nekončí. „V zbierkovom fonde je okolo 2 300 diel. Toto je len jeho časť. Túto expozíciu preto plánujeme na obdobie troch rokov a potom by sme ju chceli obmeniť,“ povedala.
Ondrušeková dodala, že stála expozícia bola vytvorená na základe požiadaviek návštevníkov a turistov, ktorí pod Tatry chodia pravidelne diela obdivovať.
Jedným z aktívnych umelcov, ktorí sa stali súčasťou expozície, je aj Popradčan Marián Čižmárik, ktorého diela zdobia hlavný vchod do galérie. „Sú z cyklu Human vertical a ide o kresby na plexiskle podsvietené neónovým svetlom, ktoré som dokončil v roku 2007,“ uviedol svoju prácu Čižmárik.
Prezradil, že tieto práce boli súčasťou veľkej výstavy, ktorú predčasom zorganizovala Tatranská galéria. „Moje výtvory sú už aj v iných depozitoch, ale túto poctu si vážim o to viac, že je to doma,“ dodal.
Depozity sú dôležité
Aj akademický maliar Marián Hennel zo Spišskej Novej Vsi už vystavoval v mnohých galériách, ale možnosť byť súčasťou depozitu si nesmierne váži.
„Depozity sú pokladmi, ktoré ak sa zničia, sú nenávratne preč. Každá galéria je inštitúciou, ktorá vychováva, a preto sú depozity pre nové generácie dôležité,“ povedal.
Mária Magyarová je veľkou obdivovateľkou ďalšieho vystavovateľa v rámci stálej expozície.
„Raz som si všimla prekrásne dielo akademického sochára Štefana Hudzíka, ktoré sa volá Slncový kôň. Je mi ľúto, že práve tento obraz tu nie je, no každému radím, aby sa išiel do Tatranskej galérie pozrieť. Človek to takto pokope nikde inde neuvidí a je to prekrásne,“ povedala po prehliadke galérie Magyarová.
Čo na to bývalý riaditeľ?
Známy popradský výtvarník František Žoldák šéfoval Tatranskej galérii vyše dvadsať rokov. „Nastúpil som do Tatranskej galérie v Starom Smokovci v roku 1967. Vtedy sme ju začali budovať personálne, aj materiálne. Ako jediní vo vtedajšom Československu sme zbierali obrazy s tatranskou tematikou,“ zaspomínal si na svoje začiatky v galérii Žoldák.
Povedal, že vtedy mala galéria len slabý depozit. „Najväčší problém bol v priestoroch a tak nebolo miesto ani na poriadne pracovisko, nieto ešte na stálu expozíciu. Zbierkový fond sme predstavovali vždy iba v blokoch v rámci tematických celkov,“ uviedol umelec.
Oživenie tejto stálej expozície považuje František Žoldák za splnený sen. „Celý pracovný život sme bojovali o to, aby sme nejaké priestory získali a tak som šťastný, že som sa dožil tejto expozície a nových priestorov,“ dodal.
mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš