O jednej popoludní položili na pomníky pri železničnej stanici vence zástupcovia mesta spoločne s členmi Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (OV SZPB) v Poprade.
POPRAD. Najskôr sa všetci zúčastnení zišli pri slávnostných príhovoroch pred pomníkom Ludvíka Svobodu, ktorý viedol 1. československú armádu. Práve tá sa podľa tvrdenia členov OV SZPB najviac pričinila o oslobodenie nášho mesta a jeho okolia.
Po slávnostnom akte sa všetci presunuli k neďalekému pietnemu miestu červenej armády, kde položili vence na pamiatku padlých vojakov.
O tom, ako to malo vyzerať, nám vyrozprával predseda organizácie Peter Fotul, ktorý sa ujal hlavného príhovoru pietneho aktu. „Stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou. Ide o to, že výpovede, ktoré ja uvádzam pri príhovoroch, sú zo skutočných zdrojov. Môj otec tu bojoval,“ zdôraznil Fotul.
Toho pred rokmi zaskočilo, keď videl pri pamätníku mužov odetých v uniformách Červenej armády. „Pristavil som sa a opýtal, čo tu robia. Oni na to, že to vraj zo zvyku. Tak som im povedal, že Poprad oslobodila Československá armáda,“ zaspomínal predseda.
Generál to vie najlepšie, tvrdí predseda
Fotul sa opiera o vyjadrenia svojho otca a tvrdí, že tieto fakty si aj overoval.
„Kedysi som usilovne zháňal knihu Z Buzuluku do Prahy od Ludvíka Svobodu, ktorá sa tu pod Tatrami nedala nájsť. Natrafil som na ňu až v Košiciach. Dočítal som sa v nej presne to, čo hovoril aj môj otec. Veď jeden armádny generál musí vedieť najlepšie, čo sa u neho v armáde deje. Preto tvrdím, že 28. januára 1945 oslobodil Poprad 1. československý armádny zbor za pomoci Červenej armády,“ zdôraznil Fotul.
Peter Fotul by bol rád, keby sa o podrobnostiach tejto významnej udalosti z histórie nášho mesta dozvedali aj mladé generácie.
„My starší by sme radi chodili po školách a viedli s deťmi debaty o tom, ako to v skutočnosti bolo,“ doplnil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš