Pravdepodobne pochádzal z blízkeho okolia obce, možno priamo z nej. Okolnosti jeho úmrtia sú zahalené rúškom tajomstva. Vraždu archeológovia datujú niekedy medzi 16. až prelom 19. storočia. Novoveký objav vraždy je pre archeológov prekvapujúci.
SPIŠSKÉ TOMÁŠOVCE. „Zaujímavé by bolo pátranie v miestnych kronikách, archívoch. Určite by tam boli záznamy o zmiznutí, či hľadaní mladého chlapca. Možno v nejakej rodine sa aj ústne traduje o predkovi, ktorý zmizol bez stopy. Musel im chýbať, možno ho hľadali,“ zamyslel sa nad nálezom Marián Soják z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre.
Príbeh neznámeho sa začal v roku 2006 iniciatívou jaskyniarov na čele s Františkom Miháľom i ochranármi z Národného parku Slovenský raj. Priepasť začali čistiť od nánosov, ako to nazvali – „socialistických odpadkov“.
Meter po metri vynášali skaly, lesný humus, odpad po návštevníkoch, plechovky, ale aj veľké množstvo zvieracích kostí (pes, hovädzí dobytok a podobne).
Časť z nich nepochybne spadla do priepasti, väčšina však sem bola zámerne nahádzaná ako nepotrebný „kafilérny“ odpad. Ten je nebezpečný v tom, že dlhé roky presakoval do spodných vôd.
Po dlhých rokoch čistenia v hĺbke asi desiatich metrov natrafila skupinka okolo speleovýtvarníka F. Miháľa na kosti z ľudskej lebky.
Postupne zo zásypu vyzdvihli takmer úplnú kostru ľudského jedinca, pri ktorom spočívali zvyšky obuvi - koženej podrážky s kovovými cvočkami a medená podkovička. Tu už prišli na rad odborníci zo SAV a M. Soják.
„Už na prvý pohľad bolo zrejmé, že život tohto človeka sa skončil násilnou smrťou. Že išlo o vraždu, to potvrdzuje viditeľný, asi 7 centimetrov dlhý sek na rozhraní ľavej záhlavnej a temennej kosti. Vzal som si aj sekeru a prirovnal k zárezu, ktorý presne pasoval. Chlapec bol jednoznačne sťatý sekerou, po čom okamžite upadol do bezvedomia a buď spadol do priepasti, alebo ho tam niekto hodil,“ zdôraznil M. Soják (na snímke).
Tristoročná vražda
K slovu sa dostal antropológ Július Jakab z Archeologického ústavu SAV Nitra s rozborom kostí.
„Išlo o 14 - 15–ročného chlapca so stopami fyzickej práce – zaťaženia na rukách, rázštep dvoch stavcov, kazy a zubný kameň. Musel vykonávať namáhavú fyzickú prácu, ako to na dedinách bolo zvykom. Nevedno však, či chlapca zavraždili na tomto mieste, alebo sa po čine sem prišli zbaviť mŕtvoly,“ vysvetlil archeológ.
Problém bol aj s datovaním nálezu. Pri kostrových nálezoch sa nenašla žiadna keramika či iný materiál, ktorý by sa dal jednoznačne zaradiť do konkrétneho obdobia. Pri kostiach však objavili zvyšky koženej podrážky s cvočkami i medenú podkovičku, pravdepodobne z prednej časti čižmy.
„Všetky podkovičky zo stredoveku či novoveku sú železné, táto je medená. Z toho usudzujeme, že ide o miestny dedinský výrobok, v meste sa také nevyrábali. Nález preto možno datovať od 16. do 18., prípadne prelomu 19. storočia. Takže rozhranie je 200, maximálne 300 rokov, kedy k vražde došlo. Ak uvažujeme správne, vrah sa potreboval zbaviť mŕtvoly čo najbližšie od miesta činu, preto nepredpokladám, že zosnulý chlapec pochádzal z veľkej vzdialenosti od priepasti. Možno usudzovať, že bol priamo z blízkej obce, najskôr zo Spišských Tomášoviec,“ upresnil sa M. Soják.
Prekvapivý nález
Vlhké prostredie a štandardná klíma v jaskyni nájdené kosti doslova zakonzervovali a ponechali vo veľmi dobrom stave.
Hoci archeológovia zdokumentovali na území Spiša viaceré nálezy ľudských kostí v jaskyniach – objav 40 jaskýň s ľudskými kosťami - doklady pochovávania od neskorej doby kamennej, nález ľadového človeka na Dreveníku, ľudské obety pochovávané s votívnymi darmi či iné, pochádzajú z obdobia praveku.
No s mladším nálezom, ktorý by dokumentoval vraždu, sa antropológovia doposiaľ nestreli. Preto ich nález prekvapil.
Ako dodal M. Soják, v priepasti je možné očakávať i ďalšie objavy, staršieho veku. Navyše, pri priepasti sa nachádza viacero podobných vertikálnych jám, ktoré v budúcnosti môžu odhaliť svoje tajomstvá, i vzhľadom na blízkosť pravekých hradísk na Čingove.
Lebka kravy. Priepasť bola zasypaná kafilérnym odpadom. Foto k článku: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš