Korzár logo Korzár Spiš

Primátor Popradu odmieta spojenie s kauzou Gorila

Na popradskom proteste proti korupčným praktikám v kauze Gorila zaznelo aj meno primátora Popradu Antona Danka.

Primátor Popradu. Podľa vlastných slov hlasovanie valného zhromaždenia neovplyvňoval.Primátor Popradu. Podľa vlastných slov hlasovanie valného zhromaždenia neovplyvňoval. (Zdroj: Marek Nemec)

Na popradskom proteste proti korupčným praktikám v kauze Gorila zaznelo aj meno primátora Popradu Antona Danka (nez.). A to v súvislosti s privatizáciou Podtatranskej vodárenskej spoločnosti a údajnou dohodou medzi Jaroslavom Haščákom, partnerom finančnej skupiny Penta, a A. Dankom o výsledkoch tendra. Danko tieto podozrenia odmieta a tvrdí, že s Haščákom sa nikdy nestretol.

POPRAD. Nespokojných Popradčanov na námestí pobúrila informácia o spojení primátora so spisom Gorila, ktorá zaznela z úst známeho popradského aktivistu Imricha Bodyho (kandiduje v parlamentných voľbách za stranu 99 percent – pozn. redakcie).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Body verejne vyzval Danka, aby sa vyjadril k skutočnostiam zaznamenaným v údajnom spise Gorila a dokumentoval to aj transparentom: Aj v Poprade sú Gorily.

Privatizácia vodární pod Tatrami

Podľa materiálov zverejnených na internete, ktoré sú označené ako údajný spis Gorila, hovorili Jaroslav Haščák (Penta) a Anna Bubeníková (odvolaná šéfka Fondu národného majetku) o tendri Podtatranskej vodárenskej spoločnosti (PVS), a. s., Poprad na predaj 100 % akcií dcérskej spoločnosti Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť (PVPS), a. s. Išlo o majetok v hodnote niekoľko miliárd korún.

Akcionármi PVS sú mestá a obce podtatranského regiónu. Štát na ne prostredníctvom Fondu národného majetku (FNM) previedol akcie PVS.

V mnohých prípadoch trval prevod akcií z FNM na obce veľmi dlho. Kým sa niektoré obce dostali k akciám, už bol pripravený vstup zahraničného investora.

SkryťVypnúť reklamu

V tom čase to okrem iných potvrdila Zuzana Nebusová, starostka obce Spišské Tomášovce: „My sme si ( o akcie – pozn. red.) požiadali v júni 2004 a dostali sme ich v apríli 2006.“ V máji 2006 sa už na valnom zhromaždení PVS hlasovalo o privatizácii.

Danko: Nebol som vo výberovej komisii

Podľa dokumentov o kauze Gorila, voľne dostupných na internete, mal mať Haščák ohľadom výsledkov tendra dohodu s primátorom Popradu Antonom Dankom (nez.). Dokumenty tiež pripomínajú, že Poprad je najväčším akcionárom Podtatranskej vodárenskej spoločnosti.

Privatizačným poradcom sa stala spoločnosť T.M.P. Worldwide, ktorá stanovila postupnosť privatizačných krokov a určila základné kritériá pre výber strategického partnera do PVPS. Tender riadila výberová komisia, ktorú menovalo predstavenstvo PVS z predstaviteľov podtatranských miest a obcí, FNM a samotných zástupcov PVS.

SkryťVypnúť reklamu

„Nikdy som nebol členom predstavenstva PVS a ani členom výberovej komisie pri privatizácii,“ rezolútne odmietol Anton Danko spojenie svojho mena s údajným ovplyvňovaním privatizácie vodární.

Štyria záujemcovia

Tendra na privatizáciu PVPS sa zúčastnila štvorica investorov – francúzska Veolia Voda, rovnako ako francúzsky Ondeo, nemecký Gelsenwasser a české Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava, v tom čase patriace finančnej skupine Penta.

Dokumenty zverejnené na internete, označené ako údajný spis Gorila, však paradoxne hovoria o Haščákovom záujme na privatizácii vodární v prospech francúzskej Veolie.

„Haščák hovorí, že problémom je, že sa na starostov nedá spoľahnúť a nie je isté, či budú dodržiavať dohody, teda či na valnom zhromaždení Podtatranskej vodárenskej spoločnosti 12. 5. 2006 zahlasujú za predaj v prospech Veolia,“ píše sa v materiáloch.

V súťaži zvíťazila spoločnosť Veolia Voda a bola doporučená valnému zhromaždeniu k hlasovaniu o vstupe strategického partnera.

Valné zhromaždenie akcionárov PVS sa konalo 12. mája 2006, hlasmi 85,7 % akcionárov bolo za vstup francúzskej spoločnosti Veolia Voda.

Francúzi tak získali dcérsku spoločnosť PVPS, ktorá spravuje vodné zdroje a určuje napr. aj cenu vody. Súčasne s tým dostali do prenájmu všetky vodárenské zariadenia pod Tatrami na 30 rokov.

Žiadne stretnutia, žiadne telefonáty

„Žiadnym spôsobom som nevstupoval a ani som nemal možnosť vstupovať do uskutočneného výberového konania. Rovnako som žiadnym spôsobom neovplyvňoval a ani nemal možnosť ovplyvňovať výsledok hlasovania valného zhromaždenia,“ odpovedal Danko na otázku, či bol pred hlasovaním nejako ovplyvňovaný.

„S pánom Haščákom z Penty som sa osobne nikdy nestretol a ani som s ním nikdy neviedol žiaden telefonický rozhovor,“ zdôraznil.

„Tak ako veľká väčšina z 203 starostov a primátorov obcí zúčastnených na predmetnom hlasovaní, som aj ja ako štatutárny zástupca mesta Poprad hlasoval podľa výsledkov výberového konania,“ poznamenal k dôvodom svojho hlasovania.

„Konal som tak, ako aj všetci ostatní, s presvedčením, že bol vybraný ten najkvalitnejší a najlepší kandidát,“ ozrejmil popradský primátor.

„Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava patriace finančnej skupine Penta skončili podľa výberového postupu určeného privatizačným poradcom na poslednom mieste a v súťaži neuspeli,“ podotkol Danko.

O necelý mesiac po odklepnutí predaja PVPS vodárenskému gigantu Veolia predala Penta ostravskú firmu španielskej spoločnosti Aqualia.

Neodstúpi

Na výzvy z piatkového protestu Gorila na odstúpenie reaguje primátor Danko slovami: „Do funkcie primátora mesta som bol zvolený obyvateľmi mesta Poprad a ich dôveru si vážim rovnako, ako každý kritický hlas. Napriek snahe vedenia mesta vyriešiť všetky problémy, ktoré každodenná správa mesta prináša, to nie je možné a časť našich obyvateľov to môže pociťovať ako krivdu,“ poznamenal na margo kritických hlasov z námestia.

„Našou úlohou a trvalým cieľom je, aby sme nespokojných Popradčanov mali čo najmenej,“ dodal Danko.
Protest Gorila na námestí v Poprade bude aj dnes. Organizátori ohlásili jeho začiatok na 16. hodinu.

Poznámka

Autori pri písaní článku nedisponovali a nedisponujú listinou, zvukovým alebo zvukovo-obrazovým záznamom knihy alebo publikácie T. Nicholsona, ale okrem overených faktov a informácií získaných rozhovormi s dotknutými osobami vychádzali z tvrdení uvedených na webových stránkach, ktoré navštívili v čase december 2011 až január 2012.

Stanovisko

Čo hovorí Penta

Na prípadné kontakty Jaraslava Haščáka s primátorom Popradu Antonom Dankom sme sa opýtali aj hovorcu finančnej skupiny Penta Martina Danka . „Nemajú spolu žiadny vzťah, nikdy spolu nejednali a ani sa nestretli,“ povedal.

Údajné spojenia ich mien v inkriminovanom dokumente v súvislosti s privatizáciou ďalej komentovať nechcel.

mn

Reakcie

Starostovia: O ovplyvňovaní nič nevieme

V materiáloch zverejnených na internete sa píše o údajnom ovplyvňovaní starostov, aby na valnom zhromaždení hlasovali za privatizáciu v prospech Veolie: „Haščák si dal urobiť prehľad všetkých akcionárov Podtatranskej vodárenskej spoločnosti, a. s., (obce) a vychádza mu, že by už na svojej strane mali mať viac ako 50 % starostov. Je tu ale riziko, že ak ich začne obchádzať konkurent francúzsky ONDEO a sľúbi im po 100–tis. Sk, tak to starostovia priklepnú ONDEU.“

Starostka Spišských Tomášoviec a členka dozornej rady PVPS Zuzana Nebusová (SNS) o žiadnom ovplyvňovaní starostov, ako majú hlasovať, nevie. Od začiatku vystupovala proti privatizácii vodární. „Ja osobne som sa nestretla s nejakým ovplyvňovaním. Hovorilo sa iba o prípadných výhodách vstupu investora, ale mňa osobne nik neovplyvňoval. Neviem ako ostatných. Myslím si, že mňa si skôr nedovolili ovplyvňovať, vedeli, že moje stanovisko je nemenné.“

S odstupom času hovorí, že privatizácia nebola rozumným riešením. „Mne išlo hlavne o to, aby voda ostala nám, Slovákom, nie aby ju dostal zahraničný investor. Zahraničnému investorovi vždy ide iba o to, aby zarobil. Nič iné ho nezaujíma. Po tých rokoch nemám pocit, že by platy napr. bežným zamestnancom spoločnosti išli hore. I dnes som presvedčená, že to nebolo rozumné riešenie.“

Starosta Spišského Bystrého Martin Lavko (Smer–SD) hlasoval proti privatizácii. „Ja osobne som sa so žiadnym lobovaním nestretol. Obce spolu nemali taký podiel hlasov pri hlasovaní ako mestá,“ ozrejmil.

Privatizačný krok hodnotí so sklamaním. „Nám ako obci to vôbec nepomohlo. V Spišskom Bystrom neinvestovali (PVPS – pozn. red.) do výstavby infraštruktúry pre približne 100 nových rodinných domov ani cent.“

Aj starosta Šváboviec Ján Mlynár (ĽS–HZDS) bol proti privatizácii dcérskej PVPS. „Ja som ovplyvňovaný nebol,“ stručne uviedol. Skepticky vníma aj súčasný stav. „Vstup strategického investora nebol pre obyvateľov Spiša prínosom a súvisí s tým aj zdražovanie ceny vody.“

Primátor mesta Spišská Belá Štefan Bieľak (nez.) a zároveň súčasný predseda dozornej rady PVPS hlasoval na rozhodujúcom valnom zhromaždení za vstup Veolia Voda do vodární. Ani on vraj nebol pri hlasovaní manipulovaný: „S takýmto postupom som sa nestretol.“

Podľa jeho slov prebehla príliš krátka doba na posúdenie efektov privatizácie. „Po 5 rokoch je to predčasné hodnotiť. Ide o dlhodobé projekty a zámery PVPS, neviem to dnes vecne posúdiť.“

šim, mn, r

Autor: r

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 899
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 805
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 951
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 404
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 206
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 701
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 263
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 864
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 986
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 71 841
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 248
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 35 037
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 030
  6. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 21 020
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 090
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 573
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 986
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 71 841
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 248
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 35 037
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 030
  6. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 21 020
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 090
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 573
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu