Šafárenie s obecnými peniazmi ešte nemusí byť dôvodom na rozdelenie obce. Poslanci slovenského parlamentu na včerajšom rokovaní odmietli návrh novely zákona o obecnom zriadení. Novela by v prípade zlyhania samosprávy umožnila oddelenie obce, aj keď tá nemá zákonom požadovaných 3 000 obyvateľov. Rozhodnutie poslancov sklamalo obyvateľov obce Žehra, ktorí sa už viac ako dva roky snažia o odčlenenie od Dreveníka.
ŽEHRA. Návrh novely zákona predložila dvojica poslancov KDH. Odčleniť by sa na základe nej mohla tá časť obce, ktorá nie je spokojná s hospodárením a nezákonným nakladaním finančných prostriedkov zo strany vedenia obce.
Na problém už roky upozorňujú zástupcovia Občianskeho združenia OZ Nová Žehra. Tí ešte v novembri uplynulého roka spolu s plným autobusom obyvateľov Žehry lobovali v parlamente za predloženú novelu. Včera sa dozvedeli, že ich snaha bola márna.
„Už keď sa návrh novely nedostal na novembrové rokovanie parlamentu, očakávali sme aj takýto výsledok. Že bude malá šanca, aby sa návrh dostal do druhého čítania ešte pred voľbami. Avšak aj tak sme z toho sklamaní. V každom prípade sa nevzdáme a budeme hľadať iné možnosti,“ reagoval na správy z parlamentu predseda OZ Miloš Pacovský.
Ako zdôraznil, budú čakať, ako sa teraz zachovajú štátne orgány. Ako zareagujú na výsledky kontrol a porušenia zo strany vedenia obce.
„Cítime sklamanie aj kvôli tomu, že sme v Národnej rade boli osobne, väčšine politikov sme vysvetlili, ako funguje život v obci. Oni prejavili záujem i podporu. Ale teraz mám pocit, že väčšina našich politikouvtrpí schizofréniou, pretože niečo iné hovoria a inak konajú. Zjavne sú im prednejšie práva zvierat, ako jednoduchých ľudí v obciach,“ dodal M. Pacovský.
Podraz na občanov
Rozčarovanie pociťuje aj zástupca starostu František Hadušovský (ĽS – HZDS): „Že urobia takýto podraz na občanov tesne pred voľbami, je skutočne neférové. Teraz mali politici jedinečnú možnosť prejaviť sa pre ľudí. Lebo tá novela zákona nebola len pre nás, obyvateľov Žehry, ale pre celé Slovensko. Nevzdávame sa však a budeme robiť v tejto veci ďalej. Keď si myslia politici, že budú nečinne sedieť v laviciach tak ako doteraz, ukážeme im, že to pôjde aj iným spôsobom. Keď bude treba, pôjdeme s tým aj do Štrasburgu.“
Nechuť a nedôvera k politikom zavládla medzi obyvateľmi Žehry. „Politici zasa raz ukázali, ako málo im záleží na skutočných ľuďoch. Že problémy bežných Slovákov sú im cudzie. Hlavné je, že im je tam dobre,“ zamyslela sa dôchodkyňa Žofia.
Oddelenie od Dreveníka
V súčasnosti platný zákon umožňuje obec rozdeliť na dve časti, ak nové obce budú mať najmenej 3 000 obyvateľov a tvoria súvislý celok. Žehrania sa usilovali o to, aby sa obec mohla odčleniť aj v prípade, ak samospráva nefunguje a obec šafári s peniazmi obyvateľov.
Z celkového počtu 2 036 obyvateľov Žehry v rómskej časti Dreveník žije 1 547. Takmer všetky obecné peniaze smerujú do Dreveníka.
„Som spokojný. Som za to, aby sa obec nedelila. Aby sme boli jednotní. Dajme hlavy do kopy a všetko bude v poriadku,“ dodal starosta Žehry Ivan Mižigár (nez.).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš