Zrušiť blížiace sa prázdniny jednoducho nedovoľuje zákon.
STARÁ ĽUBOVŇA. Staroľubovnianski žiaci môžu byť pokojní. Jarné prázdniny ich totiž neminú. Šumy o tom, že si nedávne - aj päťdňové voľno vymenia s prázdninami na prelome februára a marca, ostávajú neopodstatnené.
„Cez voľno bolo fajn, len som mala trochu obavy, či nám preto nezrušia prázdniny,“ povedala nám pred školou štvrtáčka Katka. „Keby to urobili, bolo by to nespravodlivé, my za to nemôžeme, že nešla voda. Prečo by nám mali rušiť prázdniny,“ pridal sa siedmak Marek z Komenského školy.
Zastavenie dodávok vody spôsobilo v Starej Ľubovni nemalé problémy. Mimoriadna situácia postihla aj školy. Nikto dopredu nevedel odhadnúť, dokedy budú musieť byť prevádzky pozastavené.
Nielen medzi rodičmi a deťmi, ale aj na pedagogickej pôde sa začalo hovoriť o tom, či kvôli problémom nezrušia jarné prázdniny. „Nie je v kompetencii riaditeľa, a ani zriaďovateľa školy rušiť prázdniny, ktoré ustanovuje školská vyhláška,“ napísala nám Miriam Žiaková z ministerstva školstva.
Ministra požiadali o udelenie voľných dní
V kompetencii riaditeľa školy je udeliť voľno najviac na päť dní. So živlami či poruchami však tento limit spravidla nepočíta.
Kvôli problémom s vodou tak po tri dni vyčerpali školy na uliciach Za vodou a na Levočskej. Riaditeľka školy na Komenského ulici dokonca musela oželieť všetkých päť dní.
Minister im však môže dať výnimku a ich riaditeľské voľná v Starej Ľubovni ušetriť. „Keďže išlo o mimoriadnu situáciu, ministerstvo sme požiadali, aby na tieto dni poskytlo voľno v rámci svojej kompetencie. Zatiaľ sme odpoveď nedostali,“ povedal Anton Karniš, prednosta mestského úradu.
Neplánované voľno školské plány nenabúra
Mohlo by sa zdať, že neplánované školské voľno skomplikovalo učebné plány pedagógom. Riaditelia to však vylučujú. Hovoria, že z tohto pohľadu sa nič dramatické nedeje. „Učitelia dokážu dobehnúť učivo. Každý z pedagógov si sleduje plnenie výchovno-vzdelávacieho plánu, dá sa to zvládnuť,“ poznamenal Mikuláš Hreško z Levočskej.
„Určite sa s plánmi meškať nebude, tých päť dní nie je až tak veľa,“ prezradila nám Alžbeta Chamillová, riaditeľka na Komenského.
Kedy môže byť v školách voľno
Podľa školského zákona môže riaditeľ školy poskytnúť v období vyučovania žiakom zo závažných, najmä organizačných a prevádzkových dôvodov, najviac päť dní voľna.V prípade, že krízový štáb obce vyhodnotí situáciu ako vážnu a naďalej znemožňujúcu pokračovať vo vyučovacom procese, môže zriaďovateľovi odporučiť toto voľno predĺžiť.
V prípade vážnejšieho (dlhodobejšieho) ohrozenia prevádzky škôl môže minister prerušiť vyučovanie , a to v zmysle vyhlášky MŠ SR č. 231/2009 o organizácii školského roka, ktorá hovorí: “Ak dôjde v období vyučovania k nepredvídateľnej udalosti, najmä živelnej pohrome, energetickej kríze, epidémii alebo pandémii, alebo k iným závažným udalostiam, pri ktorých môže dôjsť k ohrozeniu života alebo zdravia detí, žiakov alebo zamestnancov škôl a školských zariadení, môže minister školstva SR mimoriadne prerušiť alebo zmeniť obdobie vyučovania v školách a prevádzku školských zariadení na nevyhnutný čas.“
MŠ SR, rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš