Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Privatizáciu vodární pod Tatrami má vyšetrovať polícia. V roku 2006 firmu kúpil francúzsky vodárenský gigant Veolia Voda. Podľa materiálov zverejnených na webe označovaných ako spis Gorila malo dôjsť k pokusom o ovplyvňovanie tých, čo o privatizácii rozhodovali.
POPRAD. O podozreniach okolo privatizácie vodárenskej spoločnosti so sídlom v Poprade už Korzár informoval. Podľa Hospodárskych novín začala privatizáciu prešetrovať polícia.
Informácie ohľadom policajného vyšetrovania sme overovali u hovorcu ministerstva vnútra Gábora Grendela.
„Vyšetrovací tím zriadený ministrom vnútra Danielom Lipšicom preveruje viaceré informácie zo spisu Gorila. Ku konkrétnym procesným úkonom a k taktike vyšetrovania sa však nevyjadrujeme,“ uviedol Grendel.
FNM: Budeme spolupracovať
Informácie o údajnej návšteve vyšetrovateľov v kanceláriách Fondu národného majetku (FNM), odkiaľ mali odísť so zadržanými dokumentmi, riaditeľ kancelárie predsedu Výkonného výboru FNM Miloslav Homola nepotvrdil ani nevyvrátil.
„FNM poskytuje súčinnosť v každom vyšetrovaní vedenom Políciou SR. Sme ochotní spolupracovať a svojím konaním budeme vyšetrovaniu napomáhať. Momentálne nebudeme situáciu bližšie komentovať, pretože nechceme svojím konaním mariť vyšetrovanie, ak nejaké prebieha,“ uviedol Homola.
Začiatok privatizácie
Vlastníkom Podtatranskej vodárenskej spoločnosti (PVS) je celkovo 203 miest a obcí z podtatranského regiónu. V roku 2005 bol vyhlásený tender na predaj 100%–ného balíka akcií jej dcérskej spoločnosti – Podtatranskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti (PVPS). Tá spravuje vodovodnú sieť pod Tatrami aj vodné zdroje a určuje cenu za vodu.
Privatizačným poradcom pri tendri bola spoločnosť T.M.P. Worldwide. Jej úlohou v tendri bolo určiť základné kritériá pre výber strategického partnera pre PVPS. Nimi sa mala riadiť deväťčlenná výberová komisia.
Výberovú komisiu menovalo predstavenstvo PVS z predstaviteľov podtatranských miest a obcí, FNM a samotných zástupcov PVS. Tendra na privatizáciu PVPS sa zúčastnila štvorica investorov – Veolia Voda, Ondeo, Gelsenwasser a Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava.
V súťaži zvíťazila spoločnosť Veolia Voda. Na valnom zhromaždení akcionárov v máji 2006 sa tak hlasovaním rozhodlo o predaji 100%–ného balíka akcií PVPS francúzskej spoločnosti Veolia Voda.
Starostovia odmietajú podozrenia
V zverejnených dokumentoch označených ako spis Gorila sa hovorí o údajnom ovplyvňovaní starostov a primátorov miest a obcí pred hlasovaním.
Oslovení starostovia odmietli lobovanie či iné ovplyvňovanie s odvolaním sa na mestá, ktoré ako veľkí akcionári PVS pri hlasovaní rozhodovali. Popradský primátor Anton Danko akékoľvek spojenie s kauzou Gorila poprel.
Autor: r
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš