Dostať sa na ošetrenie k niektorým špecialistom v daný deň si vyžaduje stáť už skoro ráno pred bránou zariadenia. Aj napriek včasnému príchodu sa nie vždy k lístku s poradovým číslom dostanú.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Je šesť hodín ráno, mrzne. Stojíme pred uzamknutou bránou súkromnej polikliniky a čakáme na zamestnanca, kedy nás vpustí do areálu.
Asi 30 uzimených ľudí prešľapuje z nohy na nohu. Po otvorení brány sa všetci presúvame k ďalším, tentoraz skleneným dverám budovy. Kto má trochu šikovnejšie nohy, predbehne pomalších a zaistí si lepšie miesto.
Štefan Jaďut prišiel z Mníška nad Hnilcom. „O piatej som išiel z domu a teraz tŕpnem, či vôbec lístok dostanem. Nepáči sa mi to. Uvažujem, že pôjdem hore na polikliniku. Aj tam je kopa ľudí, ale máte istotu, že vás zoberie,“ dôvodí.
Novovešťan Zdeno Čuma vyjadruje názor za všetkých stojacich. „Ja nie som za lístkový systém. Bez neho sme pred ambulanciou vedeli, kedy kto prišiel. Ustrážili sme si svoje miesto. K neurológovi je veľký nával a automaty sú dva, pri horných a spodných dverách. Neviete, ktoré dvere na budove sa otvoria skôr. Len tŕpnete, či lístok s poradovým číslom na dnes dostanete,“ vyznáva sa.
Mnoho z prítomných je zdravých a prichádza po lístky chorým príbuzným. Tí sa tak vyhnú niekoľkohodinovému sedeniu v čakárni.
Prednosť objednaní
O pol siedmej sa otvárajú dvere a zamestnanec polikliniky stláča tlačidlo u príslušného lekára, ktorého chce pacient navštíviť. Systém vydáva lístok, na ktorom je vyznačené poradové číslo a koľko pacientov čaká pred ním.
„Som spokojný, že sa dnes dostanem k lekárovi, aj keď mám číslo trinásť. Na lístku je napísané, že objednaní majú prednosť. Môžem teda čakať pred ambulanciou celé doobedie, kým prídem na rad. Zrušil by som nielen lístky, ale aj objednávky za peniaze,“ prízvukuje Z. Čuma.
Stanek: Uľahčený prístup k informáciám
Vladimír Stanek, konateľ spoločnosti, ktorá prevádzkuje súkromnú polikliniku pri Hornáde, považuje objednávací systém za sofistikovaný.
„Financovali sme ho na žiadosť niektorých lekárov so zámerom, aby ľudia mali uľahčený prístup k informáciám a mohli sa objednať bez priameho kontaktu s lekárom. Pacienti sa pri automatoch dozvedia, či lekár ordinuje, či ho ešte v ten deň prijme. Takou formou sme sa snažili zvýšiť zdravotnícku starostlivosť o pacienta,“ objasňuje V. Stanek.
Vydávanie objednávacích lístkov je podľa neho správnym krokom.
„My s pacientmi súcitíme, snažíme sa im vychádzať v ústrety. Keby bolo dostatok limitov pre lekárov, tak by tento systém fungoval dobre a v priebehu dňa by si každý mohol kedykoľvek vytlačiť lístok. Lekári si nastavujú len toľko pacientov, koľko môžu v ten deň ošetriť a koľko výkonov majú zaplatených z jednotlivých poisťovní. My robíme len to, čo je v našich kompetenciách. Každé ráno stoja pri oboch automatoch naši zamestnanci a vytláčajú lístky, aby nedochádzalo k ich zneužívaniu. Viac robiť nemôžeme,“ ozrejmuje V. Stanko.
Názor lekárov
Zaujímal nás názor aj samotných lekárov. MUDr. Ľubomír Krajňák z gynekologickej a mamologickej ambulancie si nemyslí, že chybný je lístkový systém.
„Podľa mňa je v úplnom poriadku. Problém sa dotýka systému v zdravotníctve, ktorý je zle nastavený. Ja osobne nemám denné limity na počet pacientov, pretože som zároveň obvodným lekárom.“
„Tento systém považujem za spravodlivý. Pacienti s lístkom vedia, že budú v daný deň ošetrení. Denne ide o 20 pacientov. Pozrite, je desať hodín doobeda a lístky v automate stále sú,“ poznamenáva neurológ MUDr. Tomáš Remecký.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš