Bohatú žatvu úspechov majú za sebou žiaci literárno-dramatického odboru (LDO) ZUŠ J. Melkoviča. Ich poetický či prozaický talent im totiž minulý rok priniesol viacero vynikajúcich umiestnení.
STARÁ ĽUBOVŇA. Už na Poetickej Ľubovni, ktorá, ako tradične, otvára v marci slovenské literárne súťaže, sa tretím miestom blysli v spoločnej kategórii s dospelými autormi stredoškoláčky Veronika Grešová s Erikou Virostkovou.
Ešte o čosi viac - zlatým leskom, zažiarila na Kováčovej Bystrici Barbora Plutová. Táto mladá, unikátnym básnickým črevom obdarená plavovláska pritom ešte netušila, akého uznania sa jej dostane o niekoľko dní neskôr - na VIII. ročníku súťaže „Píšem, píšeš, píšeme...“ Jej dielka, ako aj práce ďalších Ľubovňanov totiž tak očarili porotu, že sa ich rozhodli oceniť zvlášť.
„Básne, ktoré napísali Barbora Plutová, Emma Tomková, Miroslava Ščigulinská, Jana Biganičová, Renáta Stričová, Adam Kollár a Lívia Krafčíková, sú ukážkou delikátneho spojenia talentu a pracovitosti. Zdá sa, že na východnej strane Tatier vyrastajú skutoční básnici. Poéziu majú prosto v sebe a semienka, ktoré v nich klíčia, môžu dorásť do netušenej výšky,“ uviedla na margo „zuškárov“ riaditeľka Hornonitrianskej knižnice v Prievidzi Silvia Myšiaková.
Pribudli aj ďalšie ocenenia
V nastúpenom trende pokračovali LDO-čkárky aj na staroľubovnianskej Dúhe. E. Tomková (1.), J. Biganičová (2.) a R. Stričová (3.) pobrali v IV. kategórii všetky hlavné ceny, tri ďalšie poetky si z obradnej siene odniesli domov mimoriadne ocenenia - Cenu Ľubovnianskeho osvetového strediska (B. Plutová), Cenu Ľubovnianskeho múzea (M. Majerčáková) i Cenu Ľubovnianskeho literárneho klubu (L. Krafčíková). Prakticky vzápätí pribudla J. Biganičovej do vitrínky ďalšia cena – za prvenstvo v medzinárodnej súťaži „Naši národní buditelia Ľ. Štúr a J. Márti.“
Reprezentovali mesto
Aj na XIX. ročníku „Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko“, sa o Starej Ľubovni hovorilo v pozitívnom svetle. Kolektívna práca žiačok vyniesla „melkovičovcom“ osobitnú cenu poroty, miesto v zborníku a ako bonus si umelecká škola odniesla domov aj špeciálne ocenenie a zážitky zo stretnutia s hercom Jurajom Sarvašom.
Dostali sa do povedomia aj v zahraničí
Čo sa týka publikovania, prípad z Nových Zámkov zďaleka nebol ojedinelý. Už v apríli sa báseň J. Biganičovej objavila v literárnom zábavníku pre dievčatá a chlapcov – ZIPS-e. Neskôr sa jej, ako aj ďalším talentom ZUŠ - B. Plutovej, M. Majerčákovej, E. Tomkovej, R. Stričovej, L. Krafčíkovej a M. Ščigulinskej dostalo dokonca cti, že ich verše preložila do slovinčiny Stanislava Chrobáková Repar.
Hľadať za tým treba ocenenie na medzinárodnom literárnom festivale Mlada Vilenica v Sežane. V dvojjazyčnom zborníku sa dievčatá - okrem R. Stričovej, ale s M. Vislockou - objavili aj o mesiac neskôr. Ich básne preložené do poľštiny sa totiž dostali do zborníka prác venovaných Jánovi Pavlovi II. V myśli twojej przebywam. Navyše, v neďalekej Piwnicznej si ich boli samy odprezentovať. No a pochopiteľne, zabudnúť netreba ani na Dúhu.
Bodka za úspešným rokom
Definitívnu bodku za školským rokom dal potom júnový Literárny Kežmarok (LK). Najstaršia, a spolu so Senicou aj najprestížnejšia súťaž na Slovensku, priniesla tentoraz úspech pätici poetiek. V kategórii ZŠ B. Plutovej (1.), M. Majerčákovej (2.) a J. Biganičovej (3.), medzi stredoškolákmi si cenu za druhé miesto odniesli V. Grešová a E. Virostková. Aj ich práce teda zostanú navždy zvečnené v spravodaji LK - Slove.
Autor: mve
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš