Signatári výzvy ministrovi životného prostredia tvrdia, že súčasný systém nechráni dostatočne prírodu a vytvára priestor pre netransparentnosť a korupciu. Žiadajú ho o zmenu.
BANSKÁ BYSTRICA. Slovenskí prírodovedci tvrdia, že systém ochrany životného prostredia je zle nastavený. Orgánom štátnej správy umožňuje rozhodovanie v prospech investorov a developerov a vytvára široký priestor pre netransparentnosť a korupčné správanie.
„Ak majú zástupcovia vedeckej komunity akékoľvek podozrenia na korupčné správanie sa pracovníkov v rezorte životného prostredia alebo kdekoľvek inde vo verejnej správe, nech každý okamžite koná a informuje o tom políciu alebo prokuratúru?“ reagovala hovorkyňa ministerstva životného prostredia Beatrice Hudáková.
Ministerstvo má aj protikorupčnú linku Envirošpión, kde sa dá oznamovať aj anonymne. Hudáková dodala, že zo 130 oznámení ministerstvo neeviduje ani jedno porušenie zákona o posudzovaní vplyvov EIA, ani v Tatranskom národnom parku.
Odborníci skonštatovali, že desať rokov diskusií a pokusov o zonáciu Tatranského národného parku prírodu nezachránilo, ničenie biotopov pokračuje aj v územiach európskeho významu a pripravujú sa ďalšie nebezpečné zámery.
Ako sa v Tatrách rozhoduje o výstavbe na chránených územiach, píše Juraj Švajda.
Čítajte komentár >>
Vedcov znepokojuje rozvoj stredísk cestovného ruchu
Vyše 50 vysokoškolských pedagógov a ochranárov vyzvalo ministra životného prostredia Józsefa Nagya, aby zastavil výstavbu v národných parkoch až do prijatia zonácie podľa medzinárodných štandardov. Od ministra žiadajú, aby prijal účinné legislatívne opatrenia pri posudzovaní vplyvov (EIA) a pri ochrane prírody.
„Ocením, ak na zajtrajšom stretnutí Zelenej tripartity uvedú signatári výzvy konkrétne prípady, kde poukázali na protiprávne, netransparentné konanie, čo ich muselo vyprovokovať k takejto výzve bez akejkoľvek predchádzajúcej komunikácie. Táto aktivita môže byť svojim načasovaním niekoho politickým nástrojom pred voľbami alebo nátlakovou akciou pred zasadnutím Zelenej tripartity,“ reagoval minister Nagy
Vedcov znepokojuje doterajší systém rozvoja stredísk cestovného ruchu. Upozorňujú na to, že orgány štátnej správy nekonajú a rozhodujú v prospech „veľkých hráčov“.
Umožňujú tým veľké straty biologickej diverzity aj tam, kde zákon vyžaduje ochranu. Podľa signatárov len v poslednom období nezvratne zničili biotopy európskeho významu s celkovou hodnotou takmer 15 miliónov eur.
„Takéto nekonanie vytvára veľký priestor pre netransparentné a korupčné správanie, ktoré sa tu dlhodobo prehliada na úkor jednej z najväčších komparatívnych výhod Slovenska v Európe, na úkor jedinečného prírodného a krajinného dedičstva v národných parkoch,“ vyhlásili Ján Topercer a Juraj Švajda.
Signatári výzvy tvrdia, že väčšine posudzovaní vplyvov na životné prostredie v národných parkoch chýba odbornosť, správnosť. Hovoria, že proces EIA v nich vyznieva ako fraška, produkujúca množstvo papiera popísaného frázami a nič nehovoriacimi vetami.
Kritizujú poškodenie biotopov súkromným investorom
„Realizáciou nedávnych lyžiarskych projektov v TANAP-e, ako napríklad Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica, Spálená, Jakubkova lúka, došlo k nezvratnému zničeniu biotopov európskeho významu s celkovou spoločenskou hodnotou vyčíslenou na 14,7 miliónov eur, a to na ploche asi 85 hektárov, z toho 16 v území Natura 2000 a v územiach rezervácií s piatym stupňom ochrany,“ konštatujú vedci.
Signatári výzvy kritizujú a nerozumejú postoju ministerstva životného prostredia, ktoré v čase krízy odpúšťa miliónové náhrady spoločenskej hodnoty za poškodenie verejného majetku v podobe štátnych biotopov súkromným investorom.
„Po novele zákona o ochrane prírody a krajiny v roku 2010, z ktorej bola zjavne účelovo a netransparentne vynechaná povinnosť náhradných revitalizačných opatrení alebo zaplatenia finančnej náhrady za poškodenie či zničenie biotopu až do výšky jeho spoločenskej hodnoty, nedokázalo ministerstvo presadiť vrátenie tejto povinnosti do zákona,“ dodávajú ochrancovia prírody.
Výzvu zaviesť „stop stav“ na rozširovanie súčasných stredísk cestovného ruchu podporili aj odborníci v pracovnej skupine pre zonáciu TANAP-u, zriadenej ministrom Nagym.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš