Keďže tí si svoju prácu na rozdiel od iných plánovať nemôžu, pracovať sa muselo napriek teplotám dvadsať stupňov a viac pod nulou. Čas si tu jednoducho nevyberá. A aby toho nebolo dosť, minulý týždeň sa hrobári museli vysporiadať s poriadnou nádielkou snehu.
STARÁ ĽUBOVŇA. Kým mnohí robotníci, ktorí pracujú vonku, si počas zimy väčšinou oddýchnu, sú činnosti, kde to jednoducho nejde. Patrí tu napríklad kopanie hrobov. Svoje by o tom vedeli povedať zamestnanci verejnosprospešných služieb.
„Kope sa ťažko, zem je zamrznutá poriadne hlboko. Na povrchu kopeme, ako do betónu,“ povedal nám mladík Jaro, ktorý hĺbi jamy spolu so svojím otcom. Chlapi povedali, že sa musia primerane naobliekať, aby neprechladli. K vrtochom počasia poznamenali, že radšej majú nádielku snehu, ako silné mrazy. „Počas nich sme si to poriadne užili,“ zhodli sa.
Zem zamŕzala aj do osemdesiatich centimetrov
K bežným krompáčom a lopatám museli chlapi tentoraz zaradiť aj zbíjačky. Bez nich by si len sotva poradili.
„Mali sme napríklad hroby, kde bola zemina zamrznutá do hĺbky šesťdesiatich, ale i osemdesiatich centimetrov. Pre chlapov je to veľmi namáhavá práca. Napriek ťažkým podmienkam sa nám práce zatiaľ darí zvládať,“ povedal Ján Greš zo správy cintorínov v Starej Ľubovni.
Vykopaním hrobu sa ale náročná práca zďaleka nekončí. „Málokto tuší, že v takýchto mrazoch je ešte väčší problém so zasypávaním hrobov. Keď sa totiž z jamy vyhadzuje zemina, tá je odspodu relatívne teplá a má určitú vlhkosť. Na povrchu potom zamŕza. Tak sa vytvárajú veľké hrudy a tu sa musí používať zbíjačka. Celé by to inak nemohlo ísť do jamy, okamžite by sa napríklad zalomila truhla. Tu je tá náročnosť práce,“ priblížil J. Greš.
Čím viac snehu, tým menej zamrznutá zem
Zamŕzanie zeminy ovplyvňuje aj hrúbka snehovej pokrývky. Čím je jej menej, tým je zem viac zamrznutá. Takéto plochy sú hlavne na starom cintoríne.
„Máme tam viac stromov, ktoré viac zachytávajú padajúci sneh. Na novom cintoríne je to naopak. V zamŕzaní zeme však ide iba o minimálny rozdiel,“ poznamenal J. Greš.
Počas arktických mrazov vykopali v Starej Ľubovni asi sedem hrobov. Každý z nich musel byť pripravený v priebehu jedného dňa.
„V takýchto mrazoch keď otvoríte jamu, nemôžete v polovici zastaviť a celé to nechať tak. Zem by zamrzla a bol by opäť problém,“ vysvetlil J. Greš.
Podľa neho na kopaní hrobu pracujú štyria ľudia. Musia sa však striedať. Ak by vraj totiž niektorý z nich vyšiel zahriaty z jamy, v takých mrazoch by okamžite ochorel.
Koľko stojí výkop hrobu
Verejnoprospešným službám určuje maximálne ceny za výkop hrobu Prešovský samosprávny kraj. Cena sa líši v letnom i zimnom období.
Letné obdobie (16. marec – 14. november):
1. Jednohrob (180 x 220 x 90 centimetrov) - 80 eur
2. Dvojhrob (220 x 220 x 90 centimetrov) - 100 eur
3. Detský hrob (130 x 160 x 80 centimetrov) - 40 eur
Zimné obdobie (15. november – 15. marec)
1. Jednohrob (180 x 220 x 90 cm) 94 eur
2. Dvojhrob (220 x 220 x 90 cm) 124 eur
3. Detský hrob (130 x 160 x 80 cm) 47 eur
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš