Korzár logo Korzár Spiš

Mrazy zrejme pomohli, chrípky je menej

Ako to s chrípkou a respiračnými ochoreniami vyzerá na Spiši a v Spišskej Novej Vsi, sme zisťovali u hygienikov.

Antibiotiká. Nemusíme po nich vždy siahnuť.Antibiotiká. Nemusíme po nich vždy siahnuť. (Zdroj: Eva Šoltísová)

Bolesť hlavy, svalov a končatín, nevoľnosť, zimnica, horúčka. Takto nastupuje chrípka. Každý z nás si toto vírusové ochorenie už na vlastnej koži otestoval. Chrípková sezóna sa podľa zdravotníkov začína na jeseň a končí sa v marci, alebo v apríli. Ako to s chrípkou a respiračnými ochoreniami vyzerá na Spiši a v meste, sme zisťovali u hygienikov. A ako s chrípkou nielen medikamentmi, ale aj vlastnými babskými receptami bojujú Novovešťania, to sme zasa zisťovali v uliciach mesta.

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. O tom, že chrípka trápila ľudstvo odpradávna, svedčia písomné správy už z 5. storočia pred Kristom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V povedomí našej najstaršej generácie je pojem „španielska chrípka“ spojený s masovým šírením nákazy v rokoch 1918 - 1919, ktoré malo za následok okolo 20 miliónov úmrtí. Seniori a stredná generácia si pamätajú „ázijskú chrípku“ koncom päťdesiatych rokov (70–tisíc obetí v USA) a „hongkonskú chrípku“ (34–tisíc mŕtvych v USA) v rokoch 1968 - 1969. Novodobejším zjavom je prasacia či vtáčia chrípka.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Spišskej Novej Vsi, každý týždeň sleduje a zaznamenáva výskyt akútnych respiračných ochorení a chrípky, či chrípke podobných ochorení v Spišskonovoveskom okrese. „Údaje získavame z počtu nahlásených ochorení od jednotlivých lekárov. Podľa toho vieme, či chorobnosť klesá, stúpa alebo je na rovnakej úrovni,“ uviedla regionálna hygienička Renáta Hudáková.

SkryťVypnúť reklamu

Mrazy pomohli

Údaje zbierajú vždy vo štvrtky. Ponúkame teda čísla za uplynulý 7. kalendárny týždeň. „Hlásených bolo 482 akútnych respiračných ochorení (ARO), t. j. chorobnosť je 1 698 osôb zo 100-tisíc v starostlivosti lekárov hlásiacich v danom kalendárnom týždni. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom došlo k poklesu chorobnosti,“ upresnila hygienička.

Ako chrípka a chrípke podobné ochorenia bolo v sledovanom týždni hlásených 24 ochorení. „To pred〜stavuje 4,89% z celkového počtu hlásených ARO,“ uviedla R. Hudáková.

Zdá sa, že uplynulé dni so silnými mrazmi mali na vývoj ochorení pozitívny vplyv, keďže vírus chrípky sa drží skôr pri nižších, či mierne plusových teplotách.

V porovnaní s vlaňajšou chrípkovou sezónou v rovnakom období ochorelo na chrípku či chrípke podobné ochorenia vyše 300 ľudí. Ku koncu sezóny sa čísla vyšplhali na viac ako 600 osôb.

SkryťVypnúť reklamu

Ako liečiť chrípkové ochorenie

Staré mamy vždy vravievali, že pri liečbe chrípky má chorý dve možnosti. Buď preleží 7 dní bez liekov, alebo jeden týždeň s ich užívaním. Vyjde ho to na rovnako. Ako je to dnes? Siahame radšej po antibiotikách alebo sa kurírujeme s babskými receptami?

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Lekárnik Ján Valjan zo Spišskej Novej Vsi zvýšený počet ľudí ochorených na chrípku v lekárni nepociťuje. „Ľudia prípravky na chrípku nakupujú len sporadicky, najčastejšie vitamínové prípravky, ale aj čaje na prechladnutie. Ľudí oslovuje reklama. Často si pýtajú zázračné čaje, čo vidia v televízii. Veria v ich zázračnú schopnosť,“ usmieva sa J. Valjan.

Pri chrípke zaľahnime

On sám osvedčený recept na túto chorobu nemá. „Chrípka potrebuje hlavne tekutiny, teplo a posteľ, ktoré nesmieme zanedbať. Ak prechodíme dve, tri chrípky, o pár rokov sa to môže prejaviť negatívne v našom organizme. Každému chorému preto odporúčam – ak vás už chrípka skolí, ostaňte doma s pohárom čaju v ruke. Antibiotiká len v mimoriadnych prípadoch. Určite sa nehrajte na hrdinu a nechoďte na hokej, ako nás nabáda istá televízna reklama,“ varuje.

Receptom na liečenie chrípky je podľa novoveskej lekárničky Eleny Wetterovej samotná prevencia. „Najlepšie je každý deň a za každého počasia ísť na čerstvý vzduch, ráno sa osprchovať v studenej vode a piť veľa ovocných štiav,“ odporúča.

Domáce recepty

Uprednostňujeme lieky alebo ľudové recepty? Pýtali sme sa ľudí na ulici.
Adriana Holubová z Olcnavy prichádzajúcu chrípku lieči najprv doma a nedá dopustiť na cibuľovú šťavu. „Ak sa mojim deťom priťaží, pripravujem cibuľovú šťavu. Očistím a nakrájam cibuľu na kolieska a zalejem trochou medu. Keď cibuľa pustí šťavu, dávam ju deťom po lyžičkách. Po 12 hodinách vždy pripravím čerstvú dávku. Deti museli piť aj veľa bylinkového čaju s medom a citrónom.“

Zuzana Krempaská z Gelnice uteká za lekárom, až keď sa dostavia vyššie horúčky. Na liečenie doma odporúča škoricový čaj s medom a mliekom, ktorý uvoľňuje zahlienený krk a pôsobí protibakteriálne. „Podobné účinky má aj chren. Koreň na jemno nastrúham a zmiešam s rovnakým množstvom medu. Zmes premiešam a podávam v priebehu dňa tri až sedemkrát. Počet dávok závisí od závažnosti stavu,“ prezrádza.

Liečivá sila ďumbieru

Liečivú silu v poslednom čase dokazuje zázvor. Jana Slezáková zo Spišskej Novej Vsi ponúka svoj domáci recept. „Do litra vriacej vody dám nastrúhaný ďumbier. Čím je ho viac, tým je čaj silnejší a má lepšie účinky. Pridám kúsok škorice a tri klinčeky a päť minút povarím. Vyberiem korenie a keď čaj mierne vychladne, pridám med a citrón. U lekára som bola už veľmi dávno,“ hovorí J. Slezáková.

Posilniť imunitu a predísť chrípkovým ochoreniam môžeme úpravou jedálneho lístka. Ten obohaťme o jedlá z kyslej kapusty, zemiakov, cibule a cesnaku.

Eva Šoltísová

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 91 639
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 801
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 485
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 786
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 564
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 251
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 612
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu