Deti sa oboznámili so zvykmi predkov, vlastnoručne si vyrobili tradičné fašiangové zvieracie masky a v múzeu zažili i fašiangový karneval. Záujem o podujatie bol veľký, múzeum každý deň navštívila nejaká škola či škôlka.
SMIŽANY. V múzeu sme zastihli škôlkarov z Komenského ulice v Smižanoch. „Do múzea chodievame pravidelne na rôzne akcie. Dnes sa deti do škôlky mimoriadne tešili kvôli maskám i karnevalu. Naučili sa niečo o tradičných fašiangových zvykoch a zabavili sa,“ zdôraznila učiteľka Janka Kapustová.
Deťom sa v múzeu veľmi páčilo. Masku ovečky si vyrobila i malá Paťka. „Trocha mi pomohla pani učiteľka, ale ja som si ju sama vyfarbila,“ prezradila škôlkarka. Podľa slov etnologičky múzea Márie Staňovej – Michalkovej, tradičný ľudový fašiangový týždeň zorganizovali po prvýkrát, pre veľký záujem ho plánujú zopakovať i na budúci rok.
„Deťom sme ukázali tradície ich predkov, keďže dnes už to takmer nepoznajú. Vyrobili si tradičné fašiangové masky kozy a ovečky a na záver sa zabavili na fašiangovom karnevale. Pozreli si aj filmový dokument autentických fašiangov z obcí Brutovce a Oľšavica, kde tieto zvyky dodnes udržiavajú,“ zdôraznila etnologička.
Ona samotná vyrastala s týmito zvykmi, žila v obci, kde sa tradície ešte udržiavajú.
„Pre mňa je to niečo prirodzené, ale dnes už nie všetky deti o tom vedia. Nepoznajú tradície, remeslá. Aj touto hravou formou sa im snažíme ich pripomenúť, aby sa to uchovalo v ich pamätiach a šírili to ďalej. To je tá najlepšia i najväčšia osveta našich tradícií. Takisto popri dnešných moderných maskách, deti iba málo vedia o tých tradičných, tak sme im ich trocha pripomenuli,“ dodala M. Staňová-Michalková.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš