Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Podtatranská vodárenská spoločnosť na tlačovej konferencii vysvetľovala priebeh privatizačného procesu svojej dcérskej firmy. Súčasne vyvracala podozrenia o údajnom ovplyvňovaní pri privatizácii, ktoré sú v spise Gorila zverejnené na internete.
POPRAD. V materiáloch zverejnených na internete ako údajný spis Gorila sa píše o vopred pripravenom scenári privatizácie vodární pod Tatrami zo strany vtedajšej šéfky Fondu národného majetku Anny Bubeníkovej a Jaroslava Haščáka z finančnej skupiny Penta. Vodárne mala získať francúzska spoločnosť Veolia.
Akékoľvek ovplyvňovanie starostov a primátorov, aby na valnom zromaždení hlasovali za Veoliu, Podtatranská vodárenská spoločnosť (PVS) odmieta. Vedenie to označuje za „holé nezmysly“.
„Nás nikto neovplyvňoval a kto toto tvrdí, si robí na náš účet politiku pred voľbami. Je to obyčajná hra, je to maximálny nezmysel, že nás niekto do tohto zatiahol,“ vyhlásil generálny riaditeľ PVS Vladimír Pastorek.
S Bubeníkovou sa stretávali
V čase privatizácie vodární v roku 2006 šéfovala dozornej rade PVS Anna Bubeníková z FNM. (Z pozície vo FNM bola minulý mesiac odvolaná – pozn. redakcie)
„Vzhľadom na to, že bola predsedníčkou našej dozornej rady, sme sa spolu stretávali buď na pôde našej spoločnosti alebo na pôde FNM SR, pokiaľ tam bolo rokovanie predstavenstva a dozornej rady,“ potvrdil pracovné vzťahy s Annou Bubeníkovou riaditeľ PVS V. Pastorek.
„Čo mohla sama ovplyvniť, keď rozhodnutie bolo na akcionároch, to znamená, že nemala čo ovplyvniť,“ vyvracal Pastorek možné ovplyvňovanie privatizácie A.Bubeníkovou.
Novým predsedom sa stal Danko
V máji 2006 bolo v rukách miest a obcí podtatranského regiónu 87,36 percenta všetkých akcií PVS, zvyšok mal práve FNM. Na valnom zhromaždení starostovia a primátori väčšinou hlasov schválili vstup strategického investora a predaj 100% balíka akcií dcérskej Podtatranskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti Francúzom. Veolia za ne zaplatila 400 miliónov korún.
„Na valnom zhromaždení konanom 12. 5. 2006 sme odvolali starú dozornú radu. Na rokovaní novej dozornej rady si vtedy zvolili za predsedu pána Antona Danka,“ komentoval ďalší vývoj Pastorek.
Meno popradského primátora A. Danka (nez.) sa v materiáloch označených ako spis Gorila spomína v súvislosti s údajnou dohodou s J. Haščákom o výsledkoch tendra.
Danko podozrenie odmieta, v tejto súvislosti podal trestné oznámenie.
Sýkora čítal spis Gorila
Druhým komunálnym politikom, ktorého meno je spojené s kauzou Gorila, je starosta Štrby a vtedajší predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora. Spis si prečítal: „Áno, keďže sa o ňom veľa hovorí.“
Ovplyvňovanie pred hlasovaním odmieta: „Nie, nebol som pri tomto hlasovaní ovplyvnený a nemyslím si, že by niekto bol. Ja o takýchto snahách o ovplyvňovanie neviem. Nepredpokladám, že pri takomto množstve (vyše 200 starostov a primátorov – pozn. red.) sa to mohlo udiať a podľa mňa to ani nebolo potrebné, nakoľko išlo o spoločné rozhodnutie samospráv na základe výberového konania,“ vyjadril sa M. Sýkora.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš