Istého muža našli dokonca až po desiatich dňoch.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Podľa odborníčky pitie alkoholu vyvoláva klamlivý dojem, že sa organizmus zahreje. Hoci presné štatistiky osôb, ktoré sa upili k smrti, úrady neevidujú, existujú záznamy po nariadenej pitve.
Podľa našich informácií sa alkohol podpísal aj pod smrť istého muža z Mníška nad Popradom. Jeho telo našli asi po desiatich dňoch.
„Bol stuhnutý do špiku, ten pohľad na telo bol neznesiteľný,“ povedal nám jeden zo svedkov, ktorý chcel ostať v anonymite. Ako dodal, muž býval sám a holdoval alkoholu.
Podobne dopadla aj 56-ročná žena zo Sulína. Jej príbuzní odišli za prácou do cudziny. Vraj si tiež rada vypila, čo sa potvrdilo aj pri lekárskom náleze po jej smrti.
Alkohol prispel aj k zamrznutiu 63-ročného muža z Nižnej Šuňavy. Ten skonal po odchode z pohostinstva pred svojím domom. Taktiež bol osamelý.
Úmrtí pre alkohol môže byť viac
Súdno-lekárske a patologicko-anatomické pracovisko v Poprade našlo od začiatku roka alkohol pri viacerých pitvách. Stav, kde alkohol prevyšoval jedno promile, zistili v jedenástich prípadoch. V okrese Poprad ich bolo päť, v Spišskonovoveskom a Staroľubovnianskom po tri.
„Číslo úmrtí celkovo môže byť vyššie, pretože nie v každom prípade musela byť nariadená pitva,“ priblížila Radoslava Muchová z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Ako dodala, priamo na zamrznutie zomrel jeden človek. Aj tu však zohral úlohu alkohol. „Ako príčina smrti však bolo pitvou preukázané zlyhanie srdca v kombinácii s ťažkým stupňom opitosti.“
K pitiu môže dohnať aj väčšia zima
Podľa primárky z Odborného liečebného ústavu psychiatrického na Prednej Hore, u požívateľa alkoholu vzniká dojem, že si organizmus zahrial.
„Čiže pri väčšom mraze má snahu sa viac zahriať a teda si myslí, že viac vypitého alkoholu ho viac zahreje,“ vysvetlila lekárka Mária Martinove.
Dodala, že alkohol síce má určité množstvo energie, jeho výrazne nízka hodnota však nevykryje straty tepla.
V tohtoročných prípadoch mali obete viacero spoločného. Napríklad aj to, že žili osamelé. Skúsenosti odborníčky hovoria, že alkoholik si svojich príbuzných niekedy prepije.
„Hoci žijú, neudržujú s ním radšej kontakt. Treba spomenúť aj opačnú stranu mince, a to, že z rôznych príčin osamotený človek si často nájde cestu neraz k najlacnejšiemu a rýchlemu spoločníkovi – alkoholu,“ dodala M. Martinove.
Zistili sme
Opitý človek zimu nevníma
Tuhú zimu alkoholom potúžený človek podľa lekárky nevníma. Po jeho požití prichádza mierna eufória, ďalším pitím však prichádza otrava nervového systému. „Človeka otupie a nasleduje veľmi úzka hranica k narkotickému štádiu, keď intoxikovaný alkoholom nevníma nič a nereaguje na nič,“ vysvetlila lekárka z Prednej Hory.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš