Mesto Levoča uvažuje o čerpaní úveru vo výške 210-tisíc eur. Zarážajúce je, že tak robia len mesiac pred voľbami na post primátora. Navyše, čerpanie jednej pôžičky už schválili koncom minulého roka. Peniaze chcú použiť na výkup pozemkov. Záujemcovia by tak mohli konečne v Levoči stavať rodinné domy. Pravdou je, že v meste nie sú k dispozícii žiadne voľné stavebné parcely.
LEVOČA. O čerpaní úveru poslanci rokovali na štvrtkovom mestskom zastupiteľstve. Zdá sa, že koalícia (SDKÚ–DS, KDH a OKS) nie je v tomto prípade zajedno. Zaujímavé je aj to, že opozícia (Smer–SD, ĽS–HZDS, KSS) len mlčky sledovala rozhádanú koalíciu.
Levočania by chceli majetkovo vyrovnať pozemky v časti Plantáže. Záujemcovia by tu mohli postaviť viac ako 70 rodinných domov. Mesto vlastní asi polovicu územia.
Ak by vykúpili od dvoch vlastníkov ďalšiu časť, v prvej etape by tu mohlo vyrásť prvých 16 rodinných domov.
Plantáže sa v Levoči na mestskej pôde skloňujú už niekoľko rokov, s pozemkami sa tu nehýbalo od roku 2006. Dopyt po stavebných parcelách v meste určite je, pozemky však nie sú žiadne.
Vraj musia nabrať odvahu
Poslanec Štefan Kamenický (OKS) preto navrhol vykúpiť od dvoch záujemcov ich parcely, aby sa konečne výstavba domov pohla z mŕtveho bodu. „Peniaze by sa mestu vrátili po tom, ako by predalo parcely stavebníkom,“ dôvodil.
Zdá sa, že jasno vo veci má aj koaličné KDH. „Musíme nabrať odvahu čerpať úver, aby ľudia mohli konečne stavať,“ povedal prednosta mestského úradu Milan Majerský.
Na našu otázku, či je správne zadlžiť mesto krátko pred tým, ako sa v Levoči môže vymeniť vedenie, M. Majerský odpovedal: „Po voľbách sa môže zmeniť len štatutár, poslanecký zbor ostáva a práve ten rozhoduje.
Poslanci majú vo svojich programoch aj sprístupnenie výstavby rodinných domov v meste, mali by na to pamätať. Nesúhlasili s tým, aby sme tento problém riešili cez developera, niektorým sa nepozdáva zase úver. Nikto však nenavrhol tretie riešenie.“
Vo štvrtok definitívne rozhodnú
Proti čerpaniu úveru je zastupujúci primátor Ján Babej (SDKÚ–DS). „Chcem poukázať na úverovú zaťaženosť mesta. Musíme rátať s tým, že sa nám môžu navŕšiť výdavky pri rekonštrukcii námestia. Mesto sa môže dostať k nebezpečnej hranici,“ uviedol.
Zarážajúce je, že opozícia vôbec nekomentovala takú dôležitú záležitosť, akou je čerpanie úveru.
Poslanec Ján Ferko (Smer–SD) na našu kritiku reagoval: „Sme zásadne proti čerpaniu úveru. Mesto nech pracuje s pozemkami, ktoré už vlastní. Do diskusie sme sa nezapájali, pretože samotná koalícia nie je jednotná, čo sa týka čerpania úveru.“
Kamenický nakoniec svoj poslanecký návrh nepredložil. Poslanci sa k tejto téme vrátia vo štvrtok. Na mimoriadnom rokovaní zastupiteľstva definitívne rozhodnú, či bude mesto čerpať úver, alebo nie. Najprv však musia túto záležitosť prerokovať v poslaneckých kluboch.
Úvery Levoče
Pôžičku schválili len nedávno
Úverová zaťaženosť mesta Levoča je dnes vo výške 30 percent. Ak by čerpali spomínanú pôžičku, zadlženosť by stúpla na 34 percent. Podľa zákona sa samosprávy môžu zadlžiť maximálne do výšky 60 percent skutočných bežných príjmov v predchádzajúcom roku.
Naposledy poslanci schválili čerpanie úveru na konci minulého roka, išlo o takmer 774-tisíc eur. Peniaze chcú využiť hlavne na spolufinancovanie projektov, na ktoré im dá peniaze Európska únia. Ide, napríklad, o renováciu miestnych škôl a rekonštrukciu časti námestia.
V tomto roku minie mesto na splátky úverov približne 200-tisíc eur.
kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš