Rozhodli tak na návrh radnice, ktorá vo svojom odporúčaní na túto tému upozorňuje na súdne spory v iných mestách.
STARÁ ĽUBOVŇA. O návrh nariadenia, ktoré by zakázalo prevádzku hazardu v meste, požiadal ešte v minulom roku poslanec Michal Šipoš (SDKÚ-DS). Súčasný návrh radnice, aby sa o veci rozhodlo až v druhom polroku, poslanci akceptovali. Niektorých neobišli ani emotívnejšie diskusie.
V celej veci niekoľko týždňov prebieha aj diskusia na internetovej stránke mesta.
„Na internete sú vyjadrené názory pol na pol. Vzhľadom k tomu, že k téme sa v niektorých mestách vedú súdne spory, ako aj vzhľadom k tomu, že mesto vydalo licencie na rok 2012, odporúčame prijať konečné stanovisko s účinnosťou od roku 2013,“ povedal Jozef Greizinger z oddelenia podnikateľskej činnosti na mestskom úrade.
Zákon totiž hovorí, že licencie sa vydávajú na jeden rok. Ak záujemca splní podmienky, mesto licenciu musí vydať, keďže VZN o zákaze automatov v meste zatiaľ neplatí.
Poslanec: Anketa bola zmanipulovaná
Poslanec M. Šipoš upozornil, že mestská anketa o automatoch nie je “pol na pol“.
„Za zrušenie je vyše päťdesiat percent, proti 28 a nerozhodných je asi dvadsať percent. Pritom ešte pred zastupiteľstvom bolo za zrušenie okolo 90 percent. Anketa bola zmanipulovaná,“ povedal.
Na anketu zatiaľ reagovali ľudia asi päťtisíc kliknutiami. Poslanec zároveň navrhol, aby nové znenie všeobecne záväzného nariadenia (VZN) bolo pripravené v júni.
Konečné rozhodnutie o automatoch chce na jún aj poslanec Ľuboš Tomko (KDH). „Mestské zastupiteľstvo nech v tejto veci vydá rozhodnutie.“
Primátor: Závislosť je negatívum
K téme automatov na otázku M. Šipoša odpovedal aj primátor Michal Biganič (nez.). Poznamenal, že konečné rozhodnutie bude na poslancoch: „Všetko, čo vytvára závislosť, je negatívne. Môj názor je však irevelantný. Vy, poslanci, budete rozhodovať.“ Ako dodal, ak by mal počítať závislých napríklad od alkoholu, asi by ich bolo podľa všetkého viac.
Pred týždňom tak poslanci rozhodli, že pripravenému VZN povedia svoje áno alebo nie na rokovaní v júni. Poslanec Milan Knapík to prirovnal k akejsi zmluve o budúcej zmluve. Inak povedané, poslanci preukázali vôľu pripraviť podklady o novom nariadení. „Vyšle to istý signál prevádzkovateľom,“ poznamenal.
Názory
Čo hovoria ľudia?
„Podľa mňa by ich mali zrušiť. Prináša to viac zla, ako dobroty,“ myslí si Jozef Selep.
„Veľa ľudí je za a veľa proti. Malo by sa vyčísliť, aké sociálne dopady to prináša jednotlivcom i rodinám. Možno vtedy by sa podarilo umlčať tých, čo sú proti zrušeniu. Tie dopady sú určite katastrofálne,“ poznamenáva študent Marek.
Podľa Márie Senkovej treba s problematikou hýbať. „Neviem, či zrušením automatov vymizne aj závislosť, tá by sa mala riešiť odborne. Ak však nebudeme robiť nič, problémy neubudnú.“
rin
Fakty
Mesto na automatoch zarobí tisíce eur
- mesto očakáva z automatov ročný príjem okolo 80-tisíc eur
- výherných terminálov (automaty, ktoré nevydávajú peniaze, prípadnú výhru vydáva obsluha – pozn.) je v meste 48, ročný poplatok za kus je osemsto eur, spolu to teda činí 38 400 eur pre mesto
- výherných prístrojov (automaty, ktoré bezprostredne vydávajú peniaze – pozn.) je v meste 28, ročný poplatok za kus je 1 493,50 eur, spolu to teda činí 41 818 eur pre mesto
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš