Terajšia na sneh bohatá zima vyhovuje ochranárom. Pracovníci zo Správy Národného parku Slovenský raj môžu lepšie porátať alpské kamzíky. V čase zimného spánku zase v jaskyniach môžu spočítať netopiere rôzneho druhu.
SLOVENSKÝ RAJ. Kamzíky priviezli na Spiš v roku 1963, vtedy ich bolo spolu šesť. Dnes ochranári odhadujú, že ich v Slovenskom raji žije sto.
Podľa odborníkov je to veľmi slušný počet, dokonca hovoria o menšom zázraku, vďaka veľkej genetickej variabilite vtedy dovezených kamzíkov. Kamzíky sa neraz stávajú obeťou pytliakov, ale aj šeliem, ako napríklad rysa.
Zaujímavé je, že pytliactvo prekvitá hlavne po spoločenských zmenách. Podobne to bolo aj na Slovensku, kritické pre kamzíky v Slovenskom raji bolo práve obdobie po roku 1989.
Najviac ľudí pytliačilo hlavne v okolí Stratenej. Dnes sú ochranári spokojní, počet kamzíkov je stabilizovaný, žijú hlavne v okolí Veľkého Sokola, Suchej Belej, Kyseľa či Prielomu Hornádu.
Sú pokope
Ochranári rátajú kamzíky hlavne prehľadávaním skalnatých častí Slovenského raja, prípadne zvieratá pozorujú za pomoci ďalekohľadov.
Dnes im však praje bohatá nádielka snehu. „Kamzíky majú v tomto období problém s hľadaním potravy. Preto, aby prežili v týchto časoch, dávajú sa dokopy, najčastejšie sa zdržujú na malých priestranstvách, kde nachádzajú dostatok potravy. Nám sa vtedy ľahšie rátajú, aj podľa stôp,“ opísal nám Miroslav Lehotský zo Správy Národného parku Slovenský raj.
Spia dole hlavou
Momentálne je vhodný čas aj na počítanie netopierov. V zime totiž spia, ochranári ich spiacich poľahky zrátajú. Doslova preliezť či preplaziť však musia jaskyne a rôzne podzemné časti v národnom parku.
V Slovenskom raji žije niekoľko druhov týchto živočíchov, je to napríklad netopier veľký, podkovár malý, či zriedkavejší netopier Brandtov, netopier fúzatý, večernica severská, ucháč svetlý a podobne. Patria medzi ohrozené druhy európskeho významu. V lete sa vyskytujú aj v budovách a kostoloch, v zime spia dole hlavou v jaskyniach.
V Slovenskom raji majú domov napríklad v najdlhšej Stratenskej jaskyni, v Dobšinskej ľadovej či v Medvedej jaskyni.
Netopierom sa venuje okrem iných aj Andrea Hájková zo Správy Národného parku Slovenský raj.
„Pri počítaní musíme byť ticho, nesmieme ich rušiť, aby sme ich nezobudili. Keď im prerušíme spánok, naštartujú svoj metabolizmus, zbytočne spotrebujú energiu a môže sa preto stať, že nedožijú jari,“ opisuje odborníčka.
Netopiere nie je dobré rušiť svetlom či fotením. Osobitnú pozornosť v tomto zimnom období venovali ochranári sčítaniu netopierov najmä v novoobjavených častiach podzemných priestorov jaskyne Duča pri Dobšinskej ľadovej jaskyni a doposiaľ nepreskúmanej priepasti v južnej časti národného parku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš