Novinkou je aj to, že tentoraz sa nebude voliť v tradičných priestoroch domova dôchodcov.
STARÁ ĽUBOVŇA. Na sobotňajšie voľby by malo byť v meste po organizačnej stránke všetko pripravené. Oproti predchádzajúcim voľbám pribudol jeden okrsok.
Dôležitou informáciou pre časť obyvateľov je, že k urnám sa pôjde aj do pastoračného centra.
Keďže pri voľbách tradičné priestory domova dôchodcov tentoraz nebudú k dispozícii, miestnosť pre voličov z časti Mierovej a z Lipovej ulice bude zriadená inde.
„Volebný okrsok číslo 12 bude umiestnený v kultúrno-pastoračnom centre v Kláštore na Mierovej,“ priblížil Matej Zamkovský z mestského úradu.
Okrsok 2 rozdelili pre vysoký počet voličov
V Starej Ľubovni bolo pri posledných voľbách 13 okrskov. Tentoraz ich bude o jeden viac. Pôvodný volebný okrsok číslo dva, ktorý zahŕňal ulice Za vodou, Jarmočnú, Janka Kráľa, Prešovskú a Duklianskych hrdinov bol totiž rozdelený na dva.
Dôvodom je skutočnosť, že v pôvodnom okrsku bolo okolo tisíc päťsto voličov, čo zákon neodporúča. „Zákon o voľbách odporúča, aby okrsok zahŕňal spravidla tisíc voličov,“ povedal M. Zamkovský.
Za stoly zasadne asi 260 členov komisií
V Starej Ľubovni sú z celkového počtu obyvateľstva asi až tri štvrtiny voličov. Mesto ich momentálne eviduje 12 298. V štrnástich okrskoch by malo sedieť predbežne 256 členov volebných komisií. Každý z nich musí zložiť predpísaný sľub pred primátorom. Väčšina už tak aj urobila, táto povinnosť čaká ešte asi 60 členov.
Z celkového počtu 26 kandidujúcich strán využila nomináciu členov komisií do Starej Ľubovne väčšia polovica z nich. „V jednotlivých komisiách bude sedieť od 14 do 18 členov,“ prezradil M. Zamkovský.
Voľby budú nadchádzajúcu sobotu prebiehať od siedmej do 22. hodiny.
Fakty
Informácie pre voliča
Volič je povinný po príchode do volebnej miestnosti preukázať svoju totožnosť predložením občianskeho preukazu a voličského preukazu, ak mu bol na jeho vyžiadanie vydaný.
Vo volebnej miestnosti dostane volič hlasovacie lístky a prázdnu obálku opatrenú odtlačkom úradnej pečiatky obce. Každý volič sa musí pred hlasovaním odobrať do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov. Voličovi, ktorý sa neodobral do tohto priestoru, okrsková volebná komisia hlasovanie neumožní.
Volič do obálky vloží jeden hlasovací lístok. Na hlasovacom lístku, ktorý vloží volič do obálky, môže zakrúžkovaním poradového čísla najviac u štyroch kandidátov uvedených na hlasovacom lístku vyjadriť, ktorému z kandidátov dáva prednostný hlas.
Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nemôže čítať alebo písať, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov iného voliča, aby podľa jeho pokynov upravil hlasovací lístok a vložil do obálky. Členovia okrskovej volebnej komisie nesmú voličom upravovať hlasovacie lístky. Za voliča, ktorý nemôže pre zdravotné postihnutie sám vložiť obálku do volebnej schránky, môže ju do nej na jeho požiadanie a v jeho prítomnosti vložiť iný volič, ale nie člen volebnej komisie.
Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať okrskovú volebnú komisiu o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky.
zdroj: MsÚ SL
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš