Strana sa pritom ani nemusí dostať do parlamentu, no dostane sa k príspevku zo štátneho rozpočtu.
POPRAD. Vo voľbách ide politickým stranám okrem moci aj o zaujímavý balík peňazí. Od štátu dostávajú celkovo tri rôzne finančné príspevky.
Za každý voličský hlas, ktorý dostala politická strana v parlamentných voľbách, získa na finančnej odmene približne 7,60 eura. Podmienkou je však získať minimálne tri percentá z platných hlasov vo všeľudovom hlasovaní. Nemusí sa pritom prebojovať do parlamentu.
Druhý príspevok je na činnosť politickej strany. Jeho výška je rovnaká ako pri príspevku za hlasy. Rozdiel je v tom, že sa vypláca postupne.
,,Príspevok na činnosť sa rovná celkovej sume príspevku za hlasy, ktorá sa rozdelí na 48 podielov. V roku konania volieb sa vyplatia najviac tri podiely, v každom celom roku volebného obdobia sa vyplatí 12 podielov a v roku konania nasledujúcich volieb sa vyplatia zvyšné podiely,“ vysvetlila Danica Hritzová z oddelenia komunikácie s verejnosťou ministerstva financií.
Každý poslanecký mandát sa počíta
Posledný príspevok je za získané mandáty v parlamente. „Za každý získaný mandát, a to najviac za dvadsať mandátov, patrí strane príspevok v sume tridsaťnásobku priemernej mzdy,“ uviedla Hritzová. To znamená sumu rovnajúcu sa približne 23 500 eurám.
„Za dvadsiaty prvý mandát a každý ďalší patrí strane príspevok vo výške dvadsaťnásobku priemernej mzdy,“ dodala. V tomto prípade je príspevok nižší, ide o čiastku okolo 15 700 eur.
Príspevok na mandát vypláca ministerstvo financií každoročne počas volebného obdobia. Príspevky strany zinkasujú naposledy za mesiac február.
Minulý rok šlo na účty parlamentných strán približne 14,2 milióna eur zo štátnej kasy.
Mimoparlamentné strany, ktoré získali aspoň tri percentá platných odovzdaných hlasov, boli dve. SMK a ĽS-HZDS si prilepšili zhodne o 650–tisíc eur. Celkovo dostali politické strany z daní občanov SR viac ako 15,6 milióna eur.
Čakajú ich ďalšie odmeny
V štátnom rozpočtu je na príspevky po nadchádzajúcich voľbách vyčlenená čiastka vo výške približne 22,5 milióna eur.
„Reálne vyplatená suma však závisí od mnohých faktorov. Jedným z nich je účasť voličov na voľbách, počet odovzdaných platných hlasov, percentuálny podiel získaných hlasov danej politickej strany a v neposlednom rade rast priemernej nominálnej mesačnej mzdy v hospodárstve SR v roku 2011,“ ozrejmila postup delenia peňazí zo štátneho rozpočtu Hritzová.
„Počul som o tom, že zo štátneho rozpočtu dostávajú za získané hlasy peniaze. Je to biznis,“ rozčuľoval sa dôchodca Ján Pokorný.
„Ja voliť pôjdem, ale ešte nie som rozhodnutá, komu odovzdám svoj hlas,“ povedala Júlia Olejárová.
Rozhodnutá ešte nebola ani Dana Pojedincová. „Ja neviem, či vôbec pôjdem voliť. Voľby máme nejako často,“ povedala. „Ja už mám vybratú stranu,“ mal jasno pri výbere Štefan Polanský.
Zistili sme
Koľko dostali parlamentné strany
Za rok 2010 na tom bola najlepšie strana Smer-SD, tá zinkasovala zo štátneho rozpočtu viac ako 5,8 milióna eur.
SDKÚ-DS dostala na príspevkoch od ministerstva financií vyše 2,6 milióna eur.
SaS si prilepšila o takmer 2,1 milióna eur.
KDH si prišlo na 1,5 milióna eur.
Most-Híd si prilepšilo o 1,4 milióna eur.
SNS ako najmenšia parlamentná strana dostala 880–tisíc eur.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš