VYSOKÉ TATRY. Takmer každý deň nás zasypávajú správy o záchranných akciách v Tatrách. Mnoho lyžiarov a turistov si kladie otázku, koľko peňazí by stál zásah horskej služby.
Zásahy horskej služby sa delia na dve základné skupiny. Ide o zásahy na lyžiarskych tratiach a vo voľnom horskom teréne.
„Poisťovňami hradené zásahy sa týkajú len upravených vyznačených zjazdových tratí počas doby ich prevádzky. Ak sa úraz stane mimo zjazdovky alebo po dobe prevádzky, zásah horskej služby sa považuje za zásah vo voľnom horskom teréne,“ upozornil riaditeľ Horskej záchrannej služby (HZS) Jozef Janiga.
Z medicínskeho hľadiska sa ešte zásahy delia na dve podskupiny. Prvou je poskytnutie základnej zdravotnej starostlivosti, ktoré je hradené zo zdravotného poistenia.
„Druhým typom sú zásahy technické. Ide o vyslobodenie, transport a pátranie,“ uviedol. Práve na ne sa vzťahuje povinnosť uhradiť náklady spojené s poskytnutím pomoci.
Technický zásah je finančne náročný
Možnosťou, ako sa vyhnúť plateniu za technický zásah, je uzatvorenie poistenia ponúkaného väčšinou komerčných poisťovní.
„Poistenie kryje náklady záchranných akcií horskej služby, ako je pátranie po nezvestných alebo zablúdených osobách, vyslobodenie z náročného terénu a transport,“ vymenoval Janiga.
Cena poistných produktov je rôzna, od 50 centov až po jedno euro na deň. Uzatvoriť sa dá cez internet, sms-kou, v hoteloch, turistických kanceláriách aj na železničnej stanici.
„Ak má človek poranenie, ktoré je zdravotnou poisťovňou indikované na zásah leteckou záchrannou službou v rámci zdravotného poistenia, tak sa za tento zásah neplatí,“ uviedol Janiga. „Ak ale nie je indikovaná, tak si to klient hradí z vlastného vrecka a suma je strašne vysoká.“
Návratnosť vynaložených nákladov je vysoká
„Približne osemnásť percent všetkých ľudí je nepoistených. Časť z nich si záchrannú akciu uhradilo z vlastného vrecka, tá druhá nám ostala dlžná,“ povedal.
Za päť rokov eviduje horská služba pohľadávky vo výške asi 70–tisíc eur. Najväčšími dlžníkmi sú Poliaci, Česi a tretí sú Slováci. „Vzhľadom na objem financií vynaložených na záchranné akcie nepredstavuje dlžná čiastka veľkú sumu. Dokonca väčšina nie je dlhodobo po splatnosti,“ dodal Janiga.
Ak sa niekto ocitne na pokraji platobnej neschopnosti, vie sa s ním horská služba dohodnúť.
„Nie je v našich možnostiach odpúšťať ľuďom v hmotnej núdzi dlžné čiastky. Takýto problém vieme riešiť osvedčeným splátkovým kalendárom. V opačnom prípade vymáhame pohľadávky v zmysle práva. Teda aj cez exekúcie,“ varoval neplatičov Jozef Janiga.
Zistili sme
Čo stoja zásahy horských záchranárov
Priemerná hodnota jedného zásahu horskej služby za minulý rok bola približne 260 eur.
70 % všetkých zásahov pri úrazoch stojí zhruba do 150 eur,
20 % zásahov pri úrazoch dosahuje cenu takmer 700 eur,
asi pri 5 % zásahov je suma vyššia ako 20–tisíc eur za jednu záchrannú akciu.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš