Melantrichove Biblie z roku 1549 a 1556, vode odolná Biblia umiestnená v malom akváriu či ručný prepis Evanjelia podľa Marka na cigaretovom papieri. Aj takéto nezvyčajné verzie najpredávanejšej knihy sveta možno v týchto dňoch zhliadnuť v Ľubovnianskej knižnici.
STARÁ ĽUBOVŇA. Práve v priestoroch knižnice prebieha unikátna výstava, ktorej cieľom je predstaviť Knihu kníh a jej posolstvo širokej verejnosti.
„Návštevníci tu môžu zhliadnuť viac než 300 Biblií, modlitebných kníh a spevníkov v takmer 80 jazykoch sveta, vrátane zulu, čínštiny či rómčiny,“ uviedol spoluorganizátor výstavy Bible včera, dnes a zítra Petr Hamrozi.
Návštevníci sa môžu tešiť na viacero zaujímavých exponátov. „Nachádza sa tu trebárs originálny zvitok Tóry priamo z Izraela, miniatúrna Biblia, ktorú je možné čítať jedine s lupou a k dispozícii bol aj svetový unikát - Medzinárodná Biblia v 66 jazykoch. Začiatkom týždňa sme ju však museli vrátiť do Švajčiarska,“ doplnil P. Hamrozi.
Biblia zo smetiska
Hoci z historického hľadiska sú najcennejšie viac než 450 rokov staré Biblie v staročeštine, tie najvzácnejšie sú možno úplne iné knihy. Je to aj prípad Biblie z r. 1910, ktorá na prvý pohľad vyzerá úplne obyčajne, dokonca až nevábne.
„Mám ju od jednej pani, Rómky, ktorá kedysi žila, ako sama hovorí, vo veľkom bahne. Jedného dňa však túto Bibliu našla na smetisku neďaleko Lučenca a začítala sa do nej bez toho, aby vedela, o akú knihu vôbec ide. No a dnes žije úplne inak – usporiadaným životom, z ktorého by si veľa ľudí mohlo vziať príklad,“ hovorí P. Hamrozi.
Rembrandtove Biblie
Hamrozi sa počas putovania s výstavou od apríla 2009 stretol aj s ľuďmi, ktorí Bibliu „nedokážu“ čítať, nerozumejú jej, prípadne, hoci sú veriaci, do kostolov nechodia a sú „zablokovaní“.
„Práve tým sa potom snažíme ukázať, že to pravé kresťanstvo je úplne o niečom inom - o vzťahu medzi človekom a Bohom. A že ten Boh nás nikdy neopustí...“
Putovná výstava, ktorej „dvojičkou“ je i expozícia rytín a grafik jedného z najvýznamnejších svetových maliarov – Rembrandta, potrvá v Ľubovnianskej knižnici len do 15. marca. Na jej unikátne exempláre a hlavne odkaz totiž čakajú ďalšie mestá a obce na celom území bývalého Československa.
Autor: Mario Veverka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš